Yüzde Karıncalanma Hissi Ve Kaşınma

Yüzde Karıncalanma Ve Kaşınma

Yüzde karıncalanma hissi kaşıntı, duyusal sinirlerin fazla miktarda uyarılması ya da sinirlerin tahrip olması sonucunda hissedilen bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Yüzde meydana gelmekte olan karıncalanma ve kaşıntı rahatsızlığı hasar vücutta ya da beyinde gerçekleşmiş olan rahatsızlıklardır. Beyinin bir bölümünde meydana gelmiş olan hasar tüm yüzde ya da yüzün yarısında karıncalanma olmasına neden olabilir. Peki yüzde karıncalanma ve kaşınma neden meydana gelir? Yüzde karıncalanma hangi cilt problemlerinin habercisidir?

Yüzde Karıncalanma Ve Kaşınma Neden Meydana Gelir?

Yüzde karıncalanma sebepleri oldukça fazla olması nedeni ile yüzde karıncalanma ve kaşınma sorunu ile karşılaşanların bu sorunun neden meydana geldiğini anlaması bir miktar uzun sürebilir. Yüzde karıncalanma ve kaşınma rahatsızlığının hangi sorun sonucunda meydana geldiği anlaşıldıktan sonra rahatsızlık kolay bir şeklide tedavi edilebilir. Yüzde karıncalanma ve kaşınma nedenleri şunlardır:

  • Vitaminlerin dengesiz olması
  • Şeker hastalığı bir diğer adı ile diyabet, yüzde karıncalanmaya neden olan bir rahatsızlıktır.
  • Panik atak ve depresyon yaşanması
  • Herpes simpleks hastalığı (Uçuk)
  • Frengi
  • Yüz felci
  • Travma ve inme yaşanması
  • Uzun süre boyunca aynı pozisyonda durmak

İlginizi Çekebilir! Çenede karıncalanma hissi neden olur?

Yüzde Karıncalanma Hangi Cilt Problemlerinin Habercisidir?

Yüzde karıncalanma hissi, ciddi olan ya da olmayan pek çok rahatsızlığın habercisi olarak bilinmektedir. Yüzde karıncalanma, yanma ya da uyuşukluk problemi yaşamakta olan kişi birtakım travmalar yaşaması sonucunda bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalabileceği gibi uçuk ve benzeri gibi minik cilt problemleri yaşanacağı için de yaşanıyor olabilir. Yüzde karıncalanma ve kaşıntı, aşağıdaki cilt problemlerinin habercisi olabilir.

Zona (Herpes Zoster):

Yüzde karıncalanma ve kaşınma rahatsızlığı zona ya da diğer bir adı ile herpes zoster adı verilen bir cilt probleminin habercisi olabilir. Çok hassas ciltlerde görülmekte olan zona, yanma ve karıncalanma hissi ile başlayıp genellikle gövde ve kalçalarda nokta oluşması ile devam eder. İki hafta boyunca süren ağrılı kabarcıklara dönüşen noktalar, belirli ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Kurdeşen (Ürtiker):

Aşırı sıcaklık, ilaçlar, gıda katkı maddeleri, gıdalar ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan ürtiker; yüzde karıncalanma ya da kaşınma hissinin oluşmasına neden olabilir. Bu rahatsızlığa karşı antihistaminikler rahatlama sağlamaktadır.

Egzama:

Kesin nedeni tam olarak bilinmeyen egzama, sabun ve benzeri tahriş edici alerjenler ve iklim koşulları nedeni ile oraya çıkar. Yüz bölgesinde özellikle kaşınma ve karıncalanma hissinin oluşmasına neden olur.

Sedef Hastalığı:

Genellikle dirsek, kafa derisi ya da diz gibi alanlarda görülen hastalık, döküntülere neden olur. Cilde uygulanmakta olan belirli ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Gülleme Hastalığı:

Burun, çene, alın, yanaklar hatta gözde kızarıklık deyince akla gelmekte olan hastalık, kan damarlarının belirginleşmesine neden olur. Elektrokoter ve buna benzer cerrahi işlemler sonucunda tedavi edilebilir.

Başta Karıncalanma  Gözde Karıncalanma Hissi

Neler sivilceye iyi gelir öğrenmek bir tık uzağınızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.