Yüksek Tansiyon Kaçtır? Kaç Olursa Yüksektir?

Yüksek Tansiyon Kaçtır?

Tansiyon, kalbin atması ile oluşan basınç ile kalbin gevşemesi ile meydana gelen basınç azalmasının sayısal ifadesidir. Tansiyon değerlerinin yükselmesi veya düşmesi vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve tehlike oluşturur.

Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kalbin kan pompalamak için yeterli basıncı uygulamaması diğer organları etkiler ve vücudu olumsuz etkiler. Küçük tansiyon 60-80 mmHg, büyük tansiyon 90-120 mmHg’dir. Yüksek tansiyon kaç olursa tehlikeli olur? Yüksek tansiyon 90’dan düşük, 120’den yüksek olmamalıdır.

Sistolik yani büyük tansiyon yaşlılarda önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Diyostolik yani küçük tansiyonun normal olması ve yüksek tansiyonun yüksek olması hipertansiyona neden olur.

Mutlaka Okuyun! Yaşa göre tansiyon değerleri.

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Hipotansiyon/tansiyon düşüklüğü, halsizlik, baygınlık ve şiddetli baş ağrısı ile kendini gösteren bir durumdur. Hareketsiz hayat ve tuzun etkisi ile kan basıncının yükselmesi tansiyonu yükseltir. Tıpta bu duruma hipertansiyon adı verilmektedir. Kulak çınlaması, baş ağrısı, terleme, halsizlik, el ve ayaklarda şişme ve burun kanaması gibi belirtilere sahiptir.

Yüksek Tansiyon Teşhisi

Tansiyon hastalarının birçoğu hasta olduğunun farkında değildir ve dinlenme esnasında tansiyon ölçümü gereklidir. Hastanın düzenli bir şekilde evde tansiyonunu ölçmesi ve bu verileri doktora göstermesi gerekir. Bu veriler dikkate alınarak ilaç yazılır. Tansiyon hastaları 3 veya 7 gün arasında ilaç kullanımı gerçekleştirir. Tedavi süresi boyunca hasta düzenli bir şekilde kontrolle gider. Yapılan tahlil sonucunda ilaç dozu artırılır veya azaltılır.

Yüksek Tansiyon Kimlerde Görülür?

Uyku apnesi, uyuşturucu madde ve sigara kullanımı, doğum, doğum kontrol hapları, bazı ilaçlar, troid, böbrek üstü tümör ve böbrek rahatsızlıkları yüksek tansiyonu ortaya çıkarır.

Yüksek tansiyon yaşla birlikte artar. Dünyada bölgesel anlamda yüksek tansiyon en fazla Afrika’da görülmektedir. Bunun yanı sıra genetik özellikler de yüksek tansiyonun oluşumunda etkilidir. Fazla kilo, hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, stres ve aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyonda risk faktörü oluşturur.

Yüksek Tansiyonun Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Kan basıncının yükselmesi vücudun diğer organlarını olumsuz etkiler. Bu durumda vücutta başka hastalıklar meydana gelir ve tedavinin kısa sürede yapılması gerekir. Yüksek tansiyonun neden olduğu rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon kalp krizini tetikleyen bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon hastaları düzenli bir şekilde kalp sağlığını kontrol etmelidir.
 • Anevrizma hastalığı da yüksek tansiyonla birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
 • Hafıza problemleri yüksek tansiyonla ortaya çıkan bir durumdur.
 • Deman hastalığı, metabolik hastalıklar ve böbrek hastalıkları da yüksek tansiyonun neden olduğu rahatsızlıklardır.

Yüksek tansiyon hastalığının tedavisi ihmal edilmemelidir. Kalp hastaları düzenli bir şekilde tansiyon ölçümü yapmalıdır.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Burun kanaması, baş ağrısı, terleme, kulak çınlaması ve benzeri belirtiler yüksek tansiyonun belirtileri arasındadır. Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? Yüksek tansiyonu düşürmek için;

 • Başı su ile yıkamak sinirleri uyarır ve tansiyonun düşmesine neden olur.
 • Kekik suyu içilmelidir ve düzenli kekik tüketilmelidir.
 • Ayran veya limon tüketilmelidir.
 • Limon suyu yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Damarları açan limon suyu sabahları düzenli bir şekilde alınmalıdır.
 • Düzenli sarımsak tüketimi tansiyonu düzenli hale getirecektir. Kalp hastaları günlük bir iki diş sarımsak tüketmelidir.
 • Pancar suyu da damarları açmaktadır ve tansiyonu düşürmektedir.
 • Muz, kudret narı ve kuş burnu çayı tüketilmelidir.
 • Tuz kanın akışkanlığını azalttığı için tuz tüketimi minimum seviyeye düşürülmelidir. İyotlu tuz yerine kaya tuzu kullanılmalıdır.

Yüksek tansiyonla mücadelede perhiz çok önemlidir. Tansiyonun yükselmesine neden olan gıdalardan uzak durulmalıdır ve doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

Stres ve tansiyon arasındaki ilişki hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version