Yaşa Göre Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Yaşa Göre Tansiyon Değerleri

İleri yaşlarda tansiyon hastası olma ihtimali yüksek olsa da genç yaşta bunun önlemini alabilmeniz mümkündür. Tansiyon hastası olmamak için genç yaşta dikkat edilmesi gerekenler temel olarak sağlığa dikkat etmek ve egzersiz yapmak olarak sayılabilir. Tansiyon hastalarının mustarip olduğu tansiyon çeşitleri düşük tansiyon ile yüksek tansiyondur. Herhangi birine sahip olup olmadığınızı öğrenmek için bu yazıdaki yaşa ve tansiyon değerine bakabilirsiniz.

Evde Tansiyonunuzu Nasıl Ölçebilirsiniz?

Tansiyonunuzu ölçmek için kullanabileceğiniz üç adet alet bulunur. Bu aletler manuel ölçüm cihazları, dijital ölçüm cihazları ve kol saatleridir. Manuel ölçümler eczacıların kullandıkları pompa, manometre ve stetoskop ile yapılır. Bunu evde kendi başınıza yapmanız mümkün değildir. Dijital ölçerler ise koldan, bilekten ve parmaktan tansiyon ölçmek için tasarlanmıştır ve bunlar evde rahatlıkla kullanılabilir. Kol saatleri ise akıllı bileklik veya akıllı saat olarak piyasaya sürülen cihazlardır. Bu cihazlar birçok fonksiyona sahip olmalarının yanı sıra tansiyonunuzu da ölçebilir.

Tansiyon Değerleri Neden Değişir?

Normal tansiyon değerlerinin değişmesi için üç adet ana prensip bulunur. Bunlar kan yoğunluğundaki veya miktarındaki değişimler, damarların daralıp gevşemesi durumu ve kalp debisindeki artış ile azalış olarak özetlenebilir.

Bir ile Yirmi Yaş Arasında Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Bir ile yirmi yaşında olması gereken tansiyon değerlerini detaylı bir şekilde listelemek mümkündür:

 • Yeni doğan bebeklerde büyük tansiyon 60 ile 80 arasında olmalıdır, küçük tansiyon için herhangi bir değer resmi olarak verilmemiştir.
 • Bir yaşındaki kız çocuklarında büyük tansiyon 95, küçük tansiyon 65 olmalıdır. Erkek çocuklarında ise bu değer 96 ile 66’dır.
 • İki yaşındaki kız çocuklarında tansiyon değerleri 92 ile 60’ken, erkek çocuklarında bu değer 99 ile 64’tür.
 • Üç yaşındaki kız çocuklarında tansiyon değerleri 100 ile 64, erkek çocuklarında tansiyon değerleri ise 100 ile 67’dir.
 • Beş yaşındaki bütün çocuklarda tansiyon değerleri 92 ile 62’dir.
 • On yaşındaki bütün çocuklarda tansiyon değerleri 103 ile 70 olmalıdır.
 • On beş yaşındaki erkek ve kızlarda tansiyon değerleri 112 ile 76 olmalıdır.

Bu değerler tam değerler olduğu için ufak oynamalar tansiyon hastası olduğunuzu göstermez.

İlginizi Çekebilir! Tansiyon yükselmesine ne iyi gelir?

Yirmi ile Kırk Beş Yaş Arasında Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yirmi ile kırk beş yaş arasında olan erkek ve kadınların olması gereken tansiyon değerleri şu şekildedir:

 • Yirmi ile yirmi dört yaş arasındaki kadın bireylerde tansiyon değerleri 116 ile 72 olmalıdır, bu değer erkeklerde 123 ile 76’dır.
 • Yirmi beş ile yirmi dokuz yaş arasındaki kadın bireylerde tansiyon değerleri 117 ile 74’tür, erkek bireylerde ise 125 ile 78’dir.
 • Otuz ile otuz dört yaş arasındaki kadın bireylerde tansiyon değerleri 120 ile 75 olmalıdır. Erkeklerde ise bu değerler 126 ile 79’dur.
 • Otuz beş ile otuz dokuz yaş arasındaki kadın bireylerde tansiyon değerleri 124 ve 78, erkeklerde ise 127 ile 80’dir.
 • Kırk yaş ile kırk dört yaş arasındaki kadın bireylerde tansiyon değerleri 127 ile 80 olmalıdır. Erkek bireylerdeki tansiyon değerleri de 129 ile 81 olmalıdır.

Bu yaşlarda tansiyonda ufak değişikliklerin yaşanması muhtemel olduğundan büyük bir değişiklik yaşandığında doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Kırk Beş ile Altmış Beş Yaş Arasında Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kırk beş ile kırk dokuz yaşlarındaki kadınların büyük tansiyon değerleri 131, küçük tansiyon değerleri 82 olmalıdır. Bu değer erkeklerde 130’a 82 olarak belirlenmiştir. Elli ile elli dört yaşlarındaki kadınlardaki değerler 137 ile 84’tür, erkeklerdeki ise 135 ile 83’tür. Elli beş ile elli dokuz yaşları arasındaki kadınlarda büyük tansiyon değeri 139, küçük tansiyon değeri 84 olmalıdır. Aynı yaş aralığındaki erkeklerde ise bu değer 138 ile 84’tür. 60 ile 64 yaş aralığındaki kadınlardaki tansiyon değerleri 144 ile 85, erkeklerdeki değerler 142 ile 85’tir.

Altmış Beş Yaş ile Yetmiş Beş Yaş Arasında Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Altmış beş ile altmış dokuz yaş arasındaki kadınların büyük tansiyon değerleri 154, küçük tansiyon değerleri ise 85 olmalıdır. Aynı yaş grubundaki erkeklerin değerleri ise 143 ile 83 olmalıdır. Yetmiş ile yetmiş beş arasında olan kadınların tansiyon değerleri 159 ile 85, erkeklerin değerleri 145 ile 82 olmalıdır.

Tansiyonun kan basıncı ve kalp ritmindeki etkilerini incelemek için tıklayın.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalıdır? Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version