Vücutta Karıncalanma Hissi, Neden Olur?

Vücutta Karıncalanma Neden Olur?

Vücutta karıncalanma hissi meydana gelmesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Vücudumuzda meydana gelen karıncalanma hissi dizlerde ise farklı, yüzde ise farklı bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Ortaya çıktığı her durumda başka belirtiler ile birlikte değerlendirilen vücutta karıncalanma hissi bazı hastalıkların habercisi olarak da bilinir.

Karıncalanma hissi beraberinde yanma ve batma ile birlikte gelen bir histir. Vücudunuzun farklı bölgelerinde ortaya çıkan karıncalanma hissini ortadan kaldırmak için bu hisse neden olan hastalığı bulmalısınız.

Karıncalanma beraberinde yanma ve batma gibi hisleri getirir. Bu hisler zamanla hareket kabiliyetini kısıtlayacak kadar sık ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin günlük hayatlarını olumsuz etkileyen vücutta karıncalanmanın kimi zaman şeker hastalığı kimi zaman da deride meydana gelen hastalıklar gibi farklı nedenleri olabilmektedir.

Vücutta Karıncalanma Hangi Hastalığa İşaret

Vücutta karıncalanma sorunu tam olarak hangi bölgede meydana geldiğine bağlı olarak farklı hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak karıncalanma şikayetini hangi bölgelerde hissettiğinize dikkat etmelisiniz. Vücutta karıncalanmanın en çok karşılaşılan nedenleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Parestezi,
  • Deri rahatsızlıkları,
  • Yüz felci,
  • İnme,
  • Eklem ve kas rahatsızlıkları,
  • Şeker hastalığı.

Her durumda tek bir belirti ile hastalığı tahmin etmek mümkün değildir. Karıncalanma batma hissi de bir belirti olarak değerlendirildiğinden belirtinin ortadan kaldırılması için öncelikli olarak hastalığın tedavi edilmesi şarttır.

Vücutta Karıncalanma Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta karıncalanma çözümü yukarıda belirtildiği gibi bağlı bulunduğu hastalığın tedavisi ile mümkündür. Vücut her bir parçası birbirine bağlı olarak çalışan bir organizmadır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde bir sorun meydana geldiğinde bu sorunu fark edebilmemiz için vücut bize bazı sinyaller yollar.

Karıncalanma hissi de sinirlerin beyine yolladığı sinyallerden biridir. Temelde karıncalanma sinirlerin sıkışması ile ortaya çıkar. Sinirlerin sıkışması ve akışın durması beraberinde beyin bize sinyal vermeye başlar. Uzun süre baskı yapılan bölgelerde ortaya çıkan bu durum baskının ortadan kaldırılması ile geçer.

Vücutta Karıncalanma Tedavisi

Vücutta karıncalanma tedavisi uzun vadede neden olan hastalığın tedavisi ile mümkündür. Kısa vadede karıncalanma hissini ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ise aşağıdaki gibidir.

  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • Düzenli spor yapmak,
  • Soğuk su ya da buz ile pres yapmak.

Soğuk su ve buz kullanarak karıncalanma hissettiğiniz bölgeye uygulama yapmak kısa vadede karıncalanmanın geçmesi için etkin olarak kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak karıncalanma hissinin tamamen ortadan kalkması için sinirlerin düzgün bir şekilde çalışması gerekir.

Düzenli spor yapmak sinirlerinizin aktif olarak çalışmasını olanaklı hale getirir. Herhangi bir sorununuz olduğunu düşünmüyorsanız fazla hareketsiz bir hayatınız olduğu için sürekli karıncalanma hissi yaşıyor olabilirsiniz.

Karıncalanma hissi ile birlikte belirgin başka belirtiler olduğunda uzmanlara danışılması önerilir. Vücudun verdiği sinyallerden biri olarak karıncalanma günlük hayatımızı sekteye uğratabilmektedir.

Vücutta İğne Batma Hissi  Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma

Vücut indeksinizi hesaplayın. Kendinize düzen oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.