Ürtiker Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Ürtiker Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Ürtiker karıncalanma belirtisinin sıkça görüldüğü rahatsızlıklardan biridir. Rahatsızlığın en temel belirtisi olarak karıncalanma beraberinde kaşınma ve yanma gibi belirtiler ile birlikte gelir. Ürtiker karıncalanma hakkında merak edilenler ve diğer sık görülen belirtileri yazımızda derledik.

ürtiker karıncalanma

Kolinerjik Ürtiker Nedir?

Kolinerjik ürtiker vücutta meydana gelen kırmızı halkaların temel nedenidir. Vücut ısısındaki ani artışlar beraberinde yine vücudun farklı bölgelerinde kırmızı halkalar oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle avuç içlerinde, koltuk altı bölgesinde ya da ayak gibi bölgelerde görülmez. Daha çok sırt, karın gibi bölgelerde görülür.

İlginizi Çekebilir! Karıncalanma ve Terleme Neyin Belirtisidir?

Karıncalanma Belirtileri Nelerdir?

Kolinerjik ürtiker belirtileri arasında aşağıda yer alan birçok belirti vardır. Bu belirtiler temelde birlikte ya da peş peşe ortaya çıkar. Bu belirtilerin sıkça meydana gelmesi beraberinde günlük hayatın devamını olumsuz etkileyebilmektedir.

  • Bölgesel olarak şişlik,
  • Yanma,
  • Karıncalanma hissi,
  • Kaşıntı,
  • Kızarıklık,
  • Kabarma,
  • Döküntü,

ürtiker karıncalanma

Kolinerjik ürtiker rahatsızlığı en çok karıncalanma hissi ile ortaya çıkmaktadır. Karıncalanma ve kaşıntı hislerini sıkça yaşayan kişinin kızaran bölgeyi kaşıması ile yaralı bölgede büyüme meydana gelebilmektedir. Özellikle bölgesel şişlik şikayeti hareket kabiliyetini kısıtlayacak kadar rahatsızlık verebilmektedir.

Kolinerjik Ürtiker kaşınma ve benzeri şikayetlerin yanı sıra bu nedenler ile kişilerin hareket kabiliyetinde de kayıp yaşayabilir. Karıncalanma, yanma hissi beraberinde vücudun kaşınması sonucu kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

ürtiker karıncalanma

Karıncalanma Ürtiker Belirtisi Olarak Değerlendirilebilir Mi?

Karıncalanma ürtiker belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Ancak tek başına karıncalanma hissi inme, beyin felci gibi rahatsızlıklar öncesinde de belirti olarak ortaya çıkabilmektedir. Ürtiker karıncalanma beraberinde şişkinlik, kızarıklık, yanma hisleri de gerçekleşmektedir.

Sırtta karıncalanma ve yanma şikayeti beraberinde kızarıklık gibi belirtiler de ortaya çıktığında ürtiker rahatsızlığına dair en önemli bulgular ortaya çıkmaktadır. Özellikle kolinerjik ürtiker karıncalanma hissi belirtisi ile ortaya çıkmaktadır.
ürtiker karıncalanma

Ürtiker karıncalanma sadece kadın ya da erkeklerde ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Aynı şekilde hem kadınlarda hem erkeklerde ortaya çıkabilmektedir. Genellikle duş almak karıncalanma hissini geçirmek için uygulanan geçici yöntemlerdir. Duş sonunda döküntü meydana gelmektedir. Döküntüyü engellemek ilaç tedavisi olmadan mümkün olmamaktadır.

Kurdeşen (ürtiker) Hastalık nedenleri ve tedavisi…

Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?  Belde Karıncalanma Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.