Unipolar Depresyon, Unipolar Depresyon Nedir?

Unipolar Depresyon

Unipolar depresyon, bipolar depresyonun tam tersidir. Depresyon çeşitlerini ayırmak için unipolar depresyon kavramı kullanılmaktadır. Bu depresyon çeşidi sırasında da diğer depresyon çeşitlerinde olduğu gibi kişi kendini üzgün ve mutsuz hisseder. Bu durumda umutsuzluk ve olumsuzluk duyguları ortaya çıkar.

Belirli yardımların alınması durumunda unipolar depresyon durumu ile başa çıkılabilir. Ancak bunun için kişinin özel olarak psikoloğa gitmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Bu durumda depresyondan daha kolay bir şekilde kurtuluş sağlanır.

Peki unipolar depresyon belirtileri nelerdir? Unipolar depresyon tedavisi nasıl yapılır? Unipolar depresyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Unipolar Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Unipolar depresyon belirtileri, genel olarak kişiden kişiye çeşitlilik gösterebilmekte olan depresyon çeşitleri arasında yer almaktadır. Unipolar depresyon ile karşı karşıya kalmış olan bir kişinin göstermekte olduğu belirtiler, kişinin daha önceden neler yaşadığı ve hangi durumlar ile karşılaşmış olduğu ile de ilgilidir. Bu nedenle her bir kişinin ayrı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Depresyon durumu ile karşılaşmış olan kişilerin göstermekte olduğu belirtiler aşağıda detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

 • Sık sık ağlama durumu
 • Üzüntü ve mutsuzluk hissi ile karşılaşma
 • Kaygı ve umutsuzluk
 • İştah durumunda değişiklikler
 • Uyumakta ya da uyanmakta zorluk
 • Ağrı ve sızı şikayetlerinde artış
 • Odaklanma sorunu
 • Sosyal olarak geri çekilme
 • Enerji eksikliği ve yorgunluk

Unipolar Depresyonu Önlemek İçin Adımlar

Unipolar depresyonu önlemek için yapılabilecek adımlar bulunmaktadır. Belirli işlemler uygulandıktan sonra depresyonun önüne geçmek mümkündür. Önlemek için kullanılmakta olan bu adımlar kesin bir yol olmasa da belirli alanlarda yardımcı olmaktadır. Depresyonu önlemek için kullanılmakta olan adımların bazıları aşağıda sırayla verilmiştir.

 • Stresi azaltmak ve özgüveninizi arttırmak için adımları atın.
 • Zorlu hava koşullarında ve kriz zamanlarında yanınızda sevdiklerinizi bulundurun.
 • Depresyonun daha kötüye gitmesinin önlemek amacı ile tedavi olun.
 • Semptomların nüksetmesini önlemek amacı ile uzun süreli bir bakım tedavisi alabilirsiniz.
 • Daha fazla aktiviteye katılarak farklı alanlarda kendinizi geliştirebilir, daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Unipolar Depresyon Tedavisi

Unipolar depresyon tedavisi, ruhsal bir hastalık olması nedeni ile çaba gösterildiği zaman yapılabilmektedir. İlaçlar ve psikoterapi, özellikle depresyonu olan birçok kişi için uygulanmakta olan yollar arasında yer almaktadır. Öncelikli olarak kullanılmakta olan yollar kişiler için alanında uzman olan doktora göre özel olarak belirlenmektedir.

Depresyonu atlatabilmek için doktorlar tarafından verilmekte olan ilaçların belirtilmiş olduğu gibi düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Bununla birlikte depresyonu olan kişinin psikolog tarafından verilmiş olan yolları ve yöntemleri denemesi gerekmektedir.

Psikologlar tarafından verilmekte olan yöntemler, kişilerin geçmişi değerlendirilerek önerilmektedir. Bu nedenle kişinin uygulayacağı yöntemler özellikle büyük önem taşımaktadır. Verilmiş olan yöntemler sayesinde hem hızlı hem de kolay bir şekilde depresyon durumundan kurtulmak mümkündür.

Kadınlarda Depresyon Belirtileri Depresyonda İyileşme Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version