Unipolar Depresyon Belirtileri, Unipolar Depresyon

Unipolar Depresyon Belirtileri

Unipolar depresyon pek çok kişide görülmekte olan bir depresyon çeşidi olarak bilinmektedir. Birçok kişi tarafından deneyimlenmiş olan bu depresyon çeşidi, gerekli olan tedavi yöntemi uygulandıktan sonra hem hızlı hem de kolay bir şekilde düzelebilmektedir. Peki unipolar depresyon nedir? Unipolar depresyon ve dahası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

unipolar depresyon belirtileri

Unipolar Depresyon Nedir?

Unipolar depresyon, depresyon çeşitlerini belirtmek için kullanılmakta olan bir isimdir. Bu isim, bipolar depresyonun tam tersini ifade etmektedir. Depresyon çeşitlerinin birbirleri arasında yar alan ilişkisini belirtmek için kullanılmakta olan bu depresyon çeşidinde de diğer depresyon çeşitlerinde olduğu gibi belirli hususlar göze çarpmaktadır.

unipolar depresyon belirtileri

Unipolar depresyon ile karşı karşıya kalındığı zaman aşırı endişe duymaya ya da paniklemeye gerek yoktur. Depresyon, neredeyse herkesin en az bir kere karşılaşmakta olduğu bir durum olması nedeni ile herkes tarafından normal karşılanmaktadır. Alanında uzman olan bir psikologlardan yardım alarak depresyon durumunu kolay ve hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Unipolar Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Unipolar depresyon belirtileri, kişiden kişiye çeşitlilik ve değişiklik gösterebilmekte olan depresyon çeşitleri arasında yer alan bir depresyon belirtisi olarak tanımlanır. Unipolar depresyon ile karşı karşıya gelen bir kişinin belirtileri, kişinin daha önceden neler yaşadığına ve hangi durumlar ile karşı karşıya gelmiş olduğuna ve bu duruma benzer birçok durum ile bağlantılıdır. Her kişinin ayrı bir şekilde tedavi edilmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Depresyonda olan kişilerin belirtileri aşağıda detaylı ve kısa bir şekilde ifade edilmektedir.

 • İştah durumunda değişiklikler
 • Uyumakta ya da uyanmakta zorluk
 • Sosyal olarak geri çekilme
 • Üzüntü ve mutsuzluk hissi ile karşılaşma
 • Sık sık ağlama durumu
 • Enerji eksikliği ve yorgunluk
 • Kaygı ve umutsuzluk
 • Ağrı ve sızı şikayetlerinde artış
 • Odaklanma sorunu

unipolar depresyon belirtileri

Unipolar Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Unipolar depresyon tedavisi, depresyonun ruhsal bir hastalık olması nedeni ile belirli alanlarda yoğunlaşıldığı zaman kolay bir şekilde yapılabilecek bir tedavidir. Ancak depresyon tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle kişinin yaşadıkları ve hayattaki uğraşları hakkında fazlasıyla bilgi edinilmesi gerekmektedir. Bu işlemler kişinin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

unipolar depresyon belirtileri

Alanında uzman olan hekimler tarafından tedavi almakta olan kişiler yaklaşık olarak 6 ay ya da daha fazla sürede iyileşebilmektedir. Düzenli bir şekilde yapılmakta olan kontroller ile beraber psikologların vereceği tavsiyelere ve aktivite planlarına uyulması gerekmektedir. Depresyon durumunu azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 • Zorlu hava koşulları ve kriz zamanları yanınızda sevdiklerinizi bulundurarak belirli alanlarda iyileşme gösterebilirsiniz.
 • Depresyonu durdurmak için tedavi olun.
 • Aktivitelere katılım göstererek kendinizi geliştirebilir, daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Stres miktarını azaltmak ve özgüveninizi arttırmak üzere adımlar atarak hayatınızı şekillendirin.
 • Semptomları önemli ölçüde engellemek amacı ile uzun süreli bir bakım tedavisi alabilirsiniz.

Manik Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.