Uçukta Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçirilir?

Uçukta Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçirilir?

Dudakta uçuk çıkması birçoklarının sık sık şikayetçi olduğu sorunlardan biridir. Kimi zaman gece kabus gördüğünüzde kimi zaman da bir neden göremediğiniz zamanlarda bile ortaya çıkan dudak uçuklaması sorunu bazı yöntemler ile geçirilebilmektedir. Uçukta karıncalanma ise uçuğun en büyük habercisi olarak nitelendirilir.

uçukta karıncalanma

Dudağınızda uçuk çıkıp çıkmadığını anlamanın en kolay yolu aşamaları ile uçuk evrelerini bilmektir. Yazımızın devamında uçukta karıncalanma evreleri, uçuk oluşumu ve uçuk tedavisine dair merak edilen birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uçuk Evreleri Nelerdir?

Uçuk evreleri itibari ile genellikle herkeste aynı sıra ile gerçekleşir. Dudağınızda hissettiğiniz hafif bir karıncalanma ve kızarıklık ise uçuğun ben geliyorum deme şeklidir. Dudak bölgesinde uçuk çıkacağını anladığınız andan itibaren dudağınızı steril tutmaya özen göstermelisiniz.

Ağzımız ile sürekli yemek yer, sıvı tüketiriz. Uçuk çıkardığınızı anladığınız andan itibaren ağzınızı değdiğiniz hiçbir bardak, çatal gibi aracı başkası ile birlikte kullanmayın. Uçuk bulaşıcıdır. Bu nedenle uçuk çıkarırken havlunuz dahil tüm eşyalarınızı kimse ile paylaşmadığınızdan emin olmalısınız.

uçukta karıncalanma

Uçuk Evreleri 1. Dudakta Karıncalanma ve Kızarıklık

Dudakta karıncalanma ve kızarıklık uçuk sorununun ilk belirtileridir. Dudak bölgesinde meydana gelecek olan uçuğun yerinde hafif bir kızarıklık ve karıncalanma belirtileri ortaya çıkar. Deri altında meydana gelen Vücutta karıncalanma hissi ise uçuğun en büyük habercisidir.

Uçuk Evreleri 2. Dudakta Kabarma

Uçuğun ikinci evresi ise dudak bölgesinde kabarma meydana gelmesidir. Kabarma dudağınızın bir tarafının şişmesi şeklinde ortaya çıkar. Şişkinlik sonrasında bölgede içi sıvı dolu küçük kabarcıklar ortaya çıkar. Bu aşamada iken kabarcıkları kaşımak ve patlatmak uçuğun yayılmasına neden olabilmektedir.

uçukta karıncalanma

Uçuk Evreleri 3. Uçuğun Patlaması

Uçuğun patlaması ise yaranın iyileşme sürecinin başlangıcı olarak değerlendirilir. Süreç devam ederken iyileşme gerçekleşir. Bu sürecin ne kadar süreceği ise kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3-4 gün civarıdır.

Uçuk mutlaka kendiliğinden patlamalıdır. Uçuk patladıktan sonra dudak bölgesinde dezenfekte etmek çok önemlidir. Böylece uçuğun içinde bulunan sıvı nedeni ile yayılması ve dağılması engellenebilmektedir.

Uçuk Evreleri 4. Uçuğun Kabuklanması

Uçuğun kabuklanması sürecinde uçukta karıncalanma hissi ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte kabuklanma sürecinde kabuğun koparılmaması gerekir. Kabuk iyileşmenin en önemli belirtisidir. Zamanla kabuk altında iyileşen deri kabuğu bırakmaya başlayacaktır.

Kabuklanma süreci sonunda deri kabuğu bırakır ve iyileşme gerçekleşir. Böylece uçuk sorunu iyileşme ile birlikte sonlanmış olacaktır.

uçukta karıncalanma

Uçuk Nasıl Geçirilir?

Uçuk tedavisi temelde bazı antiviral kremler ile gerçekleştirilmektedir. Yukarıda yer alan evrelerin her birinin yaşanması zaruridir. Ancak bu evrelerin ne kadar hızlı yaşanacağı tedavi yöntemine bağlıdır. Bazı antiviral kremler uçuk aşamalarını çok daha hızlı atlatmanıza yardımcı olabilmektedir.

Uçukta karıncalanma hissi hem uçuk oluşurken hem de kabuk düşerken meydana gelebilir. Bu noktada uçuk tedavisi için bazı ev tipi yöntemler de kullanılmaktadır. Ancak kesin tedavi için mutlaka antiviral krem uygulanması önerilmektedir.

Uçuğa neler iyi gelir? Uçuk nasıl geçer?

Dudakta Karıncalanma Nedir?  Dudak Üstünde Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.