Topukta Karıncalanma Neden Olur?

Topukta Karıncalanma Neden Olur?

Topukta karıncalanma, uyuşma ve batma hissi birçok hastanın sıklıkla yaşadığı sorunlardan biridir. Topuklar gün boyunca vücudumuzun ağırlığını taşır ve zamanla yorulur. Kimi zaman nasır tutan kimi zaman da topuk dikeni gibi rahatsızlıklar ile gündeme gelen topuklar ancak iyi bir bakım ile sağlıklı kalabilir.

Topuk karıncalanması yaşayan kişilerin belli başlı başka belirtiler ile birlikte karıncalanmayı yaşamaları halinde doktorlar genellikle tarsal tünel sendromundan şüphelenir. Bunun yanı sıra topuk dikeni gibi rahatsızlıklar da karıncalanmaya neden olabilmektedir.

Topukta meydana gelen karıncalanmanın nedenleri ve nasıl geçirilebileceği hakkında merak edilenleri yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Topukta Karıncalanma Neyin Belirtisidir?

Topukta karıncalanma belirtileri beraberinde uyuşma, batma gibi belirtiler de gelir. Bu belirtiler sadece topuk bölgesinde ortaya çıkıyorsa bölgesel bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Topuklarda meydana gelen karıncalanma hissinin batma hissi ile birlikte meydana gelmesi çoğu zaman topuk dikenini akıllara getirir.

Topuk dikeni, kişilerin günlük hayatlarını olumsuz etkileyen ve hareket kabiliyetini kısıtlayan sorunlardan biridir. Birçokları topuk dikeninden kurtulmak için diken kırdırma gibi yöntemler denemektedir.

Topuk dikeni ortaya çıkmadan önce ortaya çıkan en büyük belirtilerden biri de karıncalanma hissidir.  Bu his topuklarda sürekli bir kaşınma ve gıdıklanma hissi olarak da tabir edilebilir.  Topukta karıncalanma yaşayan kişilerin bu hissi fiziksel olarak aktif oldukları günlerde hissettiği bilinir.

İlginizi Çekebilir! Dizde Karıncalanma Nasıl Geçer?

Tarsal Tünel Sendromu Nedir?

Tarsal tünel sendromu topukta meydana gelen bir rahatsızlıktır. En büyük belirtileri ise topukta karıncalanma, yanma, uyuşma ve hissizleşme olarak bilinir. Bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmediği takdirde kişinin günlük aktivitelerini yapamayacak hale gelmesine neden olabilir.

Gün boyu yükümüzü taşıyan ayaklarımızda ortaya çıkan ağrı ve sorunlar hareket kabiliyetini büyük oranda kısıtlar. Bu bağlamda hareket kabiliyetini geri kazanmak için bu tarz rahatsızlıkların tedavi edilmesi şarttır.

Tarsal tünel sendromu bir siyatik sinir dalında meydana gelen sıkışmalar nedeni ile ortaya çıkar. Bu rahatsızlık temelde ayak üzerindeki fazla baskı ile kendini gösterir. Daha çok geceleri hissedilen tarsal tünel sendromu belirtileri arasında en çok bilinen ise karıncalanma ve belli belirsiz ağrılardır.

Topuk Dikeni Topukta Karıncalanma Nedeni Olabilir.

Topukta karıncalanma hissi yaşıyor olmanızın birçok nedeni olabilir. Temelde rahatsızlıklar vücutta birçok belirti ile kendini gösterir. Topuk dikeni rahatsızlığı yaşayan birinin topuğunda yumru şeklinde hissettiği sertlik ise en büyük belirtisidir.

Topuk dikeni rahatsızlığı karıncalanma, yanma ve batma hislerini de beraberinde getirmektedir. Bu hislerin tedavisi için uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir topuk dikeni tedavisi şarttır. Eğer belirti sadece topukta meydana geliyor ve ağrı, hissizlik gibi belirtiler de peşi süre takip ediyorsa topuk dikeni ya da ayakta meydana gelen bir rahatsızlık olabilir.

Tarsal tünel sendromu karıncalanma belirtisi gösteren sinirsel bir ayak rahatsızlığı olmakla birlikte çok sık rastlanan bir rahatsızlık değildir.

Ayak Üstünde Karıncalanma Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.