Tansiyon Nedir? Tansiyonun 8 Nedeni!

Tansiyon Nedir? 8 Tansiyon Nedeni

Toplumun yaş fark etmeksizin birçok kesimini ilgilendiren ve ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan tansiyon farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Ne olduğu, neden yükseldiği veya düştüğü, genel anlamda ne gibi nedenlerden yaşandığı konularında bilgi sahibi olmak hastaların daha bilinçli olmasına neden olur.

Tansiyon temel anlamda atardamarın içinde bulunan kan basıncını açıklamak için kullanılır. Kaplı kasının kasılmasıyla birlikte atardamarların kan pompalanması sağlanır. Kalp kası gevşeyince de kan damarlarda durur. Bu ikisinin ölçümü sayesinde büyük ve küçük tansiyon adı verilen ölçümlerin yapılması mümkün hale gelir.

Tansiyonun çok yüksek olması ise hipertansiyon oluşmasında etkilidir. Tansiyonun ideal olup olmadığını belirleyen etmenler ışığında ideal tansiyon seviyesinde olup olmadığının kontrol edilmesi, gerekli hallerde tedaviye başlanması önemlidir. Farkı birçok hastalığı tetikleyeceği unutulmadan geç kalınmaması gerektiği anlaşılmalıdır.

İdeal Tansiyon Nedir?

Tansiyonun kan basıncı ölçümü olması ideal olanın ne olduğunun bilinmesini zorunlu hale getirir. Kişi bazında ideal tansiyon belirlemek daha doğru olmasına karşılık ideal tansiyon için bazı aralıklar belirlenebilir. Kişiden kişiye değişmesine karşılık ortalama 120-130 büyük tansiyon için belirlenen aralıktır. Küçük tansiyon için belirlenen sıralama ise 70-90 aralığı şeklindedir. Bu aralıklar tahmini ve baz alınmak açısından yeterlidir. Genç ve çocuk hastalarda ölçüm yapıldığında ise daha düşük olması normal kabul edilir.

İlginizi Çekebilir! Düşük tansiyon nasıl yükseltilir?

Düşük veya Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon tanımları arasında düşük ve yüksek tansiyon tanımlarının bilinmesi de önemlidir. Hipotansiyon yani düşük tansiyon istenen, kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan, hayat kalitesini düşürmedikten sonra olumsuz değerlendirilmeyen tansiyon türüdür. Ama aniden düşme ve bayılmaya neden olması durumunda tedavi edilmesi gerekebilir. Yüksek yani hiper tansiyon ise değerlerin 140/90 aralığından yüksek olmasıdır. Bebeklikten başlayarak her yaşta görülme olasılığı vardır.

Tansiyonun 8 Nedeni Nedir?

Her hastanın farklı şikayet öyküsü olması, hastalıkların birden fazla nedenden kaynaklanabileceği gibi durumlar farklı tansiyon nedenlerinin incelenmesini de beraberinde getirir. Bunların temelde nedenleri şunlardır:

 • Aşırı tuz tüketimi,
 • Şeker hastalığı,
 • Obezite,
 • Stres,
 • Kalp ve damar hastalıkları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Genetik faktörler,

Şeklinde sıralanabilir. Tansiyon belirtileri bu şekilde sıralanmasına karşılık her hasta için geçerli olmayabilir. Bunun için hekim tarafından gerekli tahliller yapılmalıdır.

Tansiyon Nedeni ve Belirtilerin Ortaya Çıkması Nasıl Olur?

Altında yatan nedenler genel anlamda aktarılan şekilde olmasına karşılık bazı durumlarda hastalık kendini belli etmeyebilir. Düşük ve yüksek tansiyonda belirtiler birbirinden farklı olur. Düşük tansiyon için düşme veya bayılma şeklinde belirti aramak gerekir. Yükselen tansiyonda ise:

 • Burun kanaması,
 • Bağ ağrısı,
 • Kulakların çınlaması,
 • Halsiz ve güçsüz hissetme,
 • Sık sık idrar ihtiyacı hissetme,
 • Bacakların şişmesi

belirtileri aranır. Şüphe oluşması halinde tansiyon ölçümleri yapılarak tedavi için doktor gözetimine girilmelidir. Aksi durumda ciddi sorunların oluşması kaçınılmazdır.

Tansiyon Hastalı Olmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Tansiyon hastalarının bahsedilen nedenleri hayatından çıkarması hastalığın büyük oranda ortadan kaybolmasına neden olur. Beslenme rutinleri oluştururken daha sağlıklı olmasına, tuzdan uzak bir şekilde oluşturulmasına dikkat edilir. Aynı zamanda genetik yatkınlık bulunduğunda düzenli kontroller yapılması önerilir. Stres yönetimi ve tamamen stresten uzak yaşamak tansiyon dengelenmesi için önemlidir. Kalp ve damar hastalığı, tiroid kaynaklı hastalıklar böbrek faktörü ile de birleşebilir. Bundan dolayı sık sık genel kontrolde bulunmak gerekir.

Tansiyon Hastalığının Tedavisi Nedir?

Belirtilen etmenlerin ortadan kaldırılması büyük oranda hastanın hayat kalitesinin artmasına neden olacaktır. Olmadığı durumlarda tansiyon ilaçları ile hastanın gün içinde tansiyonunun dengelenmesi sağlanmalıdır. Tedaviyi geciktirmemek ölümcül sonuçları engellemek açısından hayatidir.

Hipertansiyon ve damar sertliği nedir? Tıkla bilgi al.

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir? Tansiyon İlacı İsimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version