Tansiyon İlacı İsimleri, Tansiyon İlaçları Nelerdir?

Tansiyon İlacı İsimleri

İlaç kullanmak hiç bir hastanın istemeyeceği bir durum olsa da hayatın kalitesini düşürmek veya hastalıkla alakalı sorun yaşamakla kıyaslandığında mecbur kalınan bir tercihtir. Tansiyon hastalarında ilaç tedavisine başlanmadan önce hayat stilinin hastalığı ortaya çıkaran etmenleri ortadan kaldırmasına olanak tanıyacak şekilde düzenlenmesi yoluna gidilir. Bu sayede ilaç almanın tamamen ortadan kalkması veya azaltılması mümkün olur. Ama bazı durumlarda artık ilaç kullanmak kaçınılmaz bir hal aldığından doktora gitmek ve kontrollü şekilde ilaç kullanmak zorunda kalınır. Tansiyon ilaçlarının bazıları düşüklük bazıları da yükseklik karşısında kullanılır. Doktorunuzun tanı koyduktan sonra uygun şekilde düzenlemesini yaptığı ilaçları aksatmadan kullanmak hastalığın seyri açısından önemlidir.

Hipertansiyon İlaçları Nelerdir?

Hipertansiyon tansiyonun normal aralık kabul edilen 120 mm’den daha yüksek olmasıdır. Normal aralığın üzerine çıkmasına neden olan etmenlerin ortadan kaldırılamaması halinde ilaç kullanmak zorunludur. Hipertansiyon ilaçları kullanırken herhangi bir doktor tanısı, test ve tahlillerin yapılmamış olması hayatınızın tehlikeye girmesine neden olabilir. Bunun için mutlaka doktor tarafından reçete edilmiş ilaçları kullanmalısınız. Bu ilaçlar arasında en sık bilinenleri:

  • Diüretikler,
  • Beta blokerlar,
  • Vazodilatörler,
  • ACE İnhibitörler

olarak sıralanabilir. Bunların piyasada farklı isim ve markada olanlarını bulmak mümkündür. Doktorunuz genel sağlık durumunuz ve olası etkileri düşünerek düzenleme yapacaktır.

Düşük Tansiyon İlaçları Nelerdir?

Düşük tansiyonu olan hastaların da aynı şekilde tansiyon hastalığı tanısı aldıktan sonra reçete edilen ilaçları kullanması gerekir. Bazı ilaçlar reçete edilmeden verilmesine karşılık sonuçlarının ölümcül olabileceği unutulmamalıdır. Bu ilaçların içeriği kan basıncını yükseltmek için olduklarından dolayı midodrine barındırır. İsimleri farklı olsa da içeriklerinde bu madde veya türevleri vardır.

Acil Durumlarda Kullanılan Dil Altı Hapı Nedir?

En sık bilinen ilaçlardan bir tanesi dil altı hapı olarak bilinen gruptaki ilaçlardır. Dil altı hapı nedir sorusunun cevabını tansiyon ve kalp ritmi hastalığı olanların kullandıkları ilaç şeklinde vermek mümkün olur. Bu hapların kullanımında doktor onayı gereklidir. Hapların özellikleri gereği kalp ritmini düzenleme ve tansiyonu dengeleme işlevlerinde kullanılması beklenir. Kısa süre içinde rahatlama ve tansiyonda düzelme olacaktır. Olmaması durumunda en yakın sağlık kurumuna ulaşılmalıdır.

İlginizi Çekebilir! Tansiyon hangi koldan ölçülür?

Tansiyon İlaçları Nasıl Kullanılır?

İlaçların kullanılmasında doktorunuzun düzenleme yaptığı şekle sadık kalmak önemlidir. Çünkü tahlil ve analizler yaptıktan sonra belirlenen ilaçlar bu oranlara göre düzenlenmelidir. İlaçların her hasta için aynı oranda kullanılması beklenemez. Tok karnına ve doktorun reçete ettiği haliyle kullanılması en önemli detaydır. Aksi durumda tansiyonla alakalı sorunlar giderilmediği gibi farklı sorunlar da oluşabilir.

Tansiyon İlaçlarının Faydası Nedir?

İlaçların fayda etmesi için düzenli şekilde ve aksatılmadan kullanılması zorunludur. İlaçlardan beklenen etkilerin ancak bu şekilde ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Bu sayede:

Tansiyonla alakalı sorun hayatınızı etkilemeyecek bir hal alır,

Hayatınızı düzenlemenizle birlikte daha çok etki ederek iyileşme sağlanabilir,

İlaçların kalp ve olası sistemlere zarar verilmesini engellemesi amaçlanır.

Kullanımında mutlaka önerildiği dozu ve adeti kaçırmamak şarttır. Etkilerden sonra iyileştiğini düşünerek kendi kendine tedaviye son verme gibi bir hataya düşen hastaların daha kötü tansiyon sorunlarına sahip olabileceği durumlar oluşacaktır. Doktorun düzenlemesi ve kesmesi doğru olur.

Tansiyon İlaçlarının Aniden Kesilmesi Durumunda Ne Olur?

İlaçların aniden kesilmesi hastalığın aldığı tanıya bağlı olarak bazı etkilerin olmasını beraberinde getirir. Yüksek tansiyondan kaynaklı ilaçlar içenlerin ilaçları bırakması halinde yeniden yüksek tansiyon rakamları görülmeye başlanır. Düşüklük olduğu için kullananların ise tansiyonunun düşmesi yeniden başlar. İlaçların ani kesilmesi bazı yan etkilerin ortaya çıkması anlamına da gelebileceğinden dikkatli davranılması oldukça önemli olan noktadır.

Hipertansiyon ilaçları ve etkilerini daha detaylı incelemek için tıklayın.

Yüksek Tansiyon Kaçtır? Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version