Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Halk arasında tansiyon olarak bilinen kan basıncının ölçülmesi durumu birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Tansiyon nasıl ölçülür ve tansiyon ölçümü yapılırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorular özellikle tansiyon hastaları tarafından sıklıkla sorulur. Bu hastalığın nedeni ve tanımı ile ilgili bilgilere sahip olmadan ölçümü doğru bir şekilde yapabilmek mümkün olmaz. Bu nedenle öncelikle tansiyonun ne olduğuna bakılmalıdır.

tansiyon hangi koldan ölçülür

Tansiyon Nedir?

İnsan vücudu içerisinde yer alan atar damarların içerisindeki kan basıncına tansiyon adı verilir. Kalp kasının kasılması sonucunda atardamara kan pompalaması gerçekleşir. Bu kan pompalama işlemi yüksek düzeyde oluşursa, atardamarın içerisindeki kan basıncı da yükselir ve buna bağlı olarak tansiyon hastalığı ortaya çıkar. Tansiyon ölçümü esnasında büyük ve küçük adı verilen iki türlü ölçüm yapıldığı görülür. Büyük tansiyon kalp kasının kan pompaladığı zamanki değeri, küçük tansiyon ise pompalamanın durduğu zamanki değeri gösterir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon ölçümü kişiye hipertansiyon tanısı konulmasında önemli bir ölçüttür. Tansiyonun ölçülebilmesi için bir adet tansiyon aleti ve ölçümü bilen biri gereklidir. Sağlıklı her bireyin tansiyon ölçümünü bilmesi gerekir. Sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi olduğu için tansiyon ölçümünün yapılması da buna bağlı olarak artış gösterebilir. Tansiyon hangi cihazlarla ölçülür gibi sorulara yanıt olarak, manuel ya da otomatik ölçüm cihazları tercih edilebilir. Kulaklık ile ölçüm yapılan cihazlarda yarım saat, elektronik cihazlarda ise 5 dakika gibi bir sürede tansiyonun ölçümü sağlanır.

tansiyon hangi koldan ölçülür

Dikkatinizi çekebilir. Topukta karıncalanma neden olur?

Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Tansiyonun ölçüm işlemi esnasında sorulan sorulardan bir tanesi hangi koldan ölçülmesi gerektiği ile ilgilidir. Uzmanlara göre her iki koldan da eşit şekilde ölçümünün yapılması gerekir. Kişilerin vücut yapısına göre her iki kolda da yapılan ölçümlerde farklılık gözükebilir. Başlangıçta her iki koldan ölçüm yapılmalı, daha sonrasında tansiyonun yüksek olduğu koldan ölçüm yapmaya devam edilmelidir.

Tansiyon Ölçümü İçin Hangi Cihazlar Kullanılır?

Tansiyon aleti kan basıncının ne durumda olduğunu görebilmek için geliştirilmiştir. Temelde iki farklı cihaz ile tansiyon ölçümünü yapabilmek mümkün olur. Bunlardan bir tanesi kulaklık ile yapılan ölçümdür ve ortalama yarım saat gibi bir sürede tansiyon değeri ortaya çıkar. Bi diğeri ise elektronik yani dijital tansiyon aletidir. Bu alet 5 dakika gibi bir süre içerisinde tansiyonun değerini gösterir. Hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın, işlem esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

tansiyon hangi koldan ölçülür

Tansiyon Ölçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir kişinin tansiyonunu ölçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 • Ölçümün sessiz ve sakin bir ortamda yapılması
 • Kişinin son yarım saatlik süre içerisinde çay ve kahve benzeri şeyler içmemiş olması
 • Kişinin ölçüm yapılmadan önce en az 5 dk dinlendirilmesi
 • Kişinin ölçüm esnasında konuşmaması ve hareket etmemesi
 • İlk ölçümün mutlaka iki koldan da yapılması
 • Kişinin her iki ayağı da yere basacak şekilde oturması
 • Üstten kolu sıkan kıyafetlerin tercih edilmemesi
 • Kolun kalınlığına uygun olan manşon kullanılması şeklinde sıralanabilir.

tansiyon hangi koldan ölçülür

Tansiyonun Nedenleri

Tansiyon ölçümüne bağlı olarak soruların soruların başında buna neden olan etmenler gelir.

Tansiyonun oluşumuna sebebiyet verebilecek birçok faktör bulunmakla beraber, nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Obezite
 • Stres
 • Aşırı tuz tüketme
 • Genetik faktörler
 • Böbrek hastalıkları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Tiroid hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Böbrek üstü bezi hastalıkları.

Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan insanlarda tansiyon daha fazla görülür. Tansiyon hastalığı olan kişilerin yaşam biçimlerini değiştirmeleri, beslenme alışkanlıklarına uzman tarafından önerilen yiyecekleri dahil etmeleri gerekir. Tansiyon ölçümü sonrası büyük tansiyonun daha yüksek çıkması, bu etkenlere bağlı olarak görülebilir.

Hipertansiyonu olanlar hangi besinleri tüketemez. Öğrenmek için tıklayın..

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.