Tansiyon Düşünce Ne Yapılır? Nasıl Yükselir?

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Kan basıncı veya tansiyon olarak adlandırılan kavram damarlardaki atardamarın basıncını ölçmek için kullanılır. Kalbin vücudumuza kan pompalamak için ne kadar oranda güç kullandığını anlamak amacıyla yapılan ölçümdür. Kan basıncı değeri birçok faktöre ve kişiye göre belirlenmesi gereken rakamlardan oluşsa da genel anlamda normal kabul edilen sınırların belirlenmesi yoluna gidilmiştir.

tansiyon düşünce ne yapılır

Tansiyonun düşük veya yüksek olduğunu anlamak için kullanılan bu değerler hastalığın şüphesi olduğunda doktora gitmek için gereken bilgiyi edinmeyi sağlar. Kan basıncı değeri iki farklı rakamdan meydana gelir. Bu büyük ve küçük tansiyon şeklinde adlandırılan sistemsel ölçümün dile getirilmesidir. Büyük tansiyon kalbin kanı pompalarken uyguladığı basıncı anlatırken, küçük tansiyon ise kalbin atardamarlara kan pompalama işleminden sonra dinlenirken ne kadar basınç uyguladığını anlatır.

Düşük Tansiyon Nedir?

Tansiyon ölçümlerinde hesaplanan büyük ve küçük tansiyon belli aralıkların altında olduğunda düşük tansiyon tablosu ile karşı karşıya kalınır. Tansiyonun düşük olarak adlandırılması için 120/80 normal değer olarak alındığında 90-60’ın altında olması anlamına gelir. Hipotansiyon olarak da adlandırılan bu durum aslında çoğu zaman korkulması gereken bir olay değildir. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltan bir etmen olmasına karşılık bazen hayat kalitesinde azalma olmasını beraberinde getirir. Bu durumda tedavi edilmesi gerekir.

tansiyon düşünce ne yapılır

Düşük Tansiyonun Nedeni Nedir?

Tansiyon düşüklüğünün neden olduğunu bilmeyenler tansiyon neden düşer sorusuna cevap aramak durumunda kalır. Temel olarak tansiyonun düşme nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Hamilelik olduğunda kan dolaşımında genişleme olması düşürebilir,
 • Kalp rahatsızlıklarının olması neden olabilir,
 • Hormonal sorunların yaşanması düşüklüğü beraberinde getirir,
 • Dehidrasyon yani aşırı su kaybı tansiyonda düşmeler yaşatır,
 • Kan kaybı olması düşük tansiyonu tetikler,
 • Alerjen maddeye maruz kalmak da neden olabilir,
 • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan etmenler tetikleyicidir,
 • Kullanılan ilaçlar etki edebilir.

tansiyon düşünce ne yapılır

Bunların tamamı tansiyonun düşüklüğünü açıklamaya yetmeyebilir. Çünkü tansiyonla alakalı düşüklüklerin genelde daha farklı ve geniş yelpazede değerlendirilmesi gerekir.

Dikkatinizi çekebilir. Vajinada karıncalanma nedir? Neden olur?

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyonunuzun düşük olması her zaman belirti olacağı anlamına gelmez. Her insanın bedeni için zaman içinde normal hale gelen tansiyon aralıkları vardır. Bunlar alışılan değerin düşük olması halinde bile belirti vermeyebilir. Belirti olduğunda ise genelde şunlar gözlemlenir:

 • Yorgun olma hali,
 • Baş dönmeleri,
 • Sersemlik,
 • Bulanık görme,
 • Terleme sorunları,
 • Konsantrasyonda azalma

olarak sıralanabilir. Daha çok düştüğünde ise bayılmalara neden olabilir.

Sürekli Düşük Tansiyon Neden Olur?

Tansiyonun düşmesi belirtilen nedenlerden başlanarak araştırılmalıdır. Doktor tarafından yapılan test ve analizlerle neden sürekli düşük tansiyon olduğunun anlaşılması sağlanır. Sürekli tansiyon düşüklüğü sebebi araştırıldığında genelde kalp ve damar rahatsızlıklarına bağlı sonuçların alındığı bilinir. Ama farklı nedenler de olabilir.

Tansiyon Düştüğünde Ne Yapılmalıdır?

Tansiyon düşünce tuz içeriği yüksek olan gıdalarla kan basıncının artırılması sağlanmalıdır. Tuzlu ayran veya turşu bunlar arasında bulunur. Yeterli sıvı alındığından emin olmak için sıvı takviyesi yapılması gerekir. Hayat rutini haline getirilmesi önemlidir. Meyvelerin sıvı içeriği fazla olduğundan kan basıncını dengeler. Kafein de içeriği sayesinde tansiyonun yükselmesinde etkili bir çözümdür.

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Tansiyonun düşmesi ile karşı karşı kalındığında düşüklüğün ortadan kaldırılması için nedenin tam olarak bilinmesi en önemli durumdur. Bilinmediği anlarda uzun vadeli çözümler için kan basıncının yükseltilmesi yoluna gidilmelidir. Bunu sağlamak için de düşük tansiyonun yükselmesinde etkili olan beslenme ve yaşam tarzına geçilmesi önerilir. Stres ve beslenme şekli doğrudan çözüm konusunda etkili olan etmenlerdir. Doktor kontrollerinin azaltılmaması, gerekirse ilaç takviyesinin alınması yoluna gidilmelidir. Hayatınızın da buna göre düzenlenmesi gerekir.

Yüksek tansiyon hastaları nasıl beslenmelidir?

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Küçük Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.