Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanma Neden Olur?

Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanma Neden Olur?

Sol ayak uyuşması ve karıncalanma günümüzde insanların kimi zaman belli başlı hastalıkların nedeni olarak kimi zaman da kronik bir ağrı olarak sürekli hissettikleri rahatsız edici hislerden biridir. Ayaklarda meydana gelen uyuşmanın en doğal nedeni sinirlere uzun süre baskı yapılmasıdır. Bu durum doğal olarak insanlar tarafından bilinir ve uyuşukluk hissi geçene kadar beklenir.

sol ayak uyuşması ve karıncalanma

Ayaklarda, ellerde ve vücudun farklı bölgelerinde uyuşma hissi yaşanmasının tek nedeni sinir sıkışmaları değildir. Bu durumun nedeni psikolojik ya da belli başlı sinir rahatsızlıkları da olabilir. Yazımızın devamında sol ayak karıncalanması nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirici içeriklere ulaşabilirsiniz.

Karıncalanma Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Karıncalanma hissi beyin felci, sinir hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok farklı nedenle ortaya çıkıyor olabilir. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkma sıklığı ve nasıl meydana geldiğine bağlı olarak farklı hastalıkların habercisi olarak nitelendirilebilmektedir.

Ayaklarda karıncalanma hissi hakkında hastalıkların habercisi olabileceği doğru olsa da unutmamak gerekir ki bir hastalığın teşhisi için birden fazla belirti gerekir. Hastalıkların teşhisinde aynı anda gerçekleşen farklı belirtiler teşhis sürecinin daha kolay tamamlanmasını sağlar.

sol ayak uyuşması ve karıncalanma

İlginizi Çekebilir! Bacak Karıncalanması Nasıl Geçer?

Ayak karıncalanması, uyuşması ve benzeri belirtilerin habercisi olabileceği başlıca rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir. Unutulmaması gerekir ki bu rahatsızlıkların teşhisinin konulması için bir uzman görüşü almak şarttır.

  • Beyin felci,
  • Sinir rahatsızlıkları,
  • Kronik ağrılar,
  • Psikolojik rahatsızlıklar,
  • Vitamin eksikliği,
  • Dolaşım bozukluğu,
  • Bazı ayak rahatsızlıklarına neden olan sendromlar,
  • Şeker hastalığı,
  • Beyin ve omurilik bölgesinde gelişen tümörler,
  • Kanal daralması gibi hastalıkların birçok belirtisinden biri de sol ayak uyuşması ve karıncalanması

Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanması Nasıl Geçer?

Sol ayak uyuşması ve karıncalanması ortaya çıkış şekline ve ne sıklıkla ortaya çıktığına göre farklı hastalıklar açısından değerlendirilir. Ayaklarda meydana gelen karıncalanma hissi genellikle dolaşım sorunlarının ya da sinirlerde meydana gelen hasarların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Sol ayak uyuşması sadece tek bir ayakta meydana geldiğinde beyin hasarları akla gelir. Ancak bu karıncalanma hissi bazı zamanlarda sağ ayakta bazı zamanlarda da sol ayakta görülüyorsa başka bir ifade ile gezen ağrı ve karıncalanma söz konusu ise sinirsel hasarlar göz önünde bulundurulur.

sol ayak uyuşması ve karıncalanma

Sol ayak uyuşması ve karıncalanma şeker hastalığı nedeni ile ortaya çıkıyorsa hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlardan faydalanmak etkili sonuç verecektir. Aynı şekilde vitamin eksikliği ya da psikolojik rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkıyorsa gereken ilaç ve takviye gıda desteği ile sorunun çözümü mümkündür.

Sol ayakta meydana gelen uyuşma ve karıncalanma hissinin nedenine balı olarak tedavi önerilmektedir. Rahatsızlık tansiyon düşmesine bağlı olarak gerçekleşiyorsa tansiyon ilaçları alınabilir ya da doğal yollar ile tuzlu ayran tüketilmesi gibi yöntemlere başvurulabilir.

Sol ayak uyuşması sorunu beyin hasarlarının ve tümör benzeri rahatsızlıkların da nedeni olabilmektedir. Bu nedenle uyuşmanın yanı sıra yaşadığınız başka belirtileri de göz önünde bulundurarak bir uzmana danışmanız önerilmektedir.

ayaklarda karıncalanma

Ayakta Uyuşma Hareketsizliğe ya da Aşırı Hareketliliğe Bağlı Olarak Gelişebilir.

Ayakta uyuşma ve karıncalanma hissi bir hastalığın nedeni olmak yerine günlük rutinlerinizin de bir sonucu olabilir. Bu noktada gün içerisinde aşırı hareketli olma ya da aşırı hareketsiz kalma gibi nedenler sinirlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyebilir.

İnsan vücudunda gerçekleşen dolaşım faaliyetleri aşırı hareketlilik ya da aşırı hareketsizlik halinde aksayabilir. Vücudunuzun bir sorun olduğunu ifade etmesinin en doğal yolu ağrı ve benzeri uyarılardır. Karıncalanma hissi de sürekli hareketsizlik belirtisi olabilir.

Gün içerisinde sürekli hareketsiz kalıyor ya da çok fazla hareket ediyorsanız günlük rutinlerinizi tekrar gözden geçirerek sol ayak karıncalanması gibi belirtilerden kurtulabilirsiniz. Uzmanlar tarafından önerilenlere göre günlük en az 5000 atmanız tavsiye edilmektedir.

Ayak ağrıları hakkında detaylı bilgi edinin…

Ayaklarda Karıncalanma ve Şeker Hastalığı Parmak Uçlarında Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.