Sırtta Karıncalanma ve Yanma

Sırtta Karıncalanma ve Yanma

Sırtta karıncalanma ve yanma hissi birçok farklı rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Gün boyu hareket halinde iken vücudumuzun verdiği sinyalleri anlamakta güçlük çekebiliriz. Ancak gece vücudumuz dinlenme moduna geçtiğinde ağrı ve karıncalanma gibi belirtiler hissederiz.

Sırtta Karıncalanma Hissi Nedir?

Sırtta karıncalanma belirtisi gün boyunca yorulduğunuz için doğal olarak karşılaşılan bir belirti değildir. Bazı durumlarda gün boyu fazla yorucu aktivite yapılması gibi nedenler beraberinde vücudun yorulmasına neden olabilir. Söz konusu bu yorgunluk olduğunda geceleri geçici ağrılar yaşanabilmektedir.

Karıncalanma hissi temelde kaşınma, yanma ve batma benzeri bir histir. Bu hissin adının karıncalanma olmasının ana nedeni de sanki vücudunuz üzerinde minik karıncalar yürüyormuş gibi bir his olmasıdır. Karıncalanma sonrasında genellikle uyuşukluk hissi de belirti olarak hissedilir.

Sırtımda karıncalanma ve yanma oluyor şikayetleri sürekli olarak tekrarlıyorsa günlük hayatınızda hareket kabiliyetinizde kısıtlama hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlar yaşam kalitesini düşüren bazı rahatsızlıkların nedeni olarak görülmektedir. Peki sırtta karıncalanma ve yanma hangi hastalıkların belirtileridir?

Sırtta Karıncalanma Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Sırtta karıncalanma ve yanma belirtileri bazı deri hastalıklarının, şeker hastalığının ve benzeri bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Eğer karıncalanma belirtisi vücudunuzun farklı birçok bölgesinde ortaya çıkıyorsa parestezi belirtisi olarak değerlendirilebilir. Ancak karıncalanma sırtta görülüyorsa aşağıda yer alan rahatsızlıklardan birinin belirtisi olabilir.

  • Zona hastalığı,
  • Spondilolisteziz,
  • Omurgada oluşan kırıklar,
  • Fibromiyalji,
  • Spinal enfeksiyon türleri,
  • AVM rahatsızlıkları,
  • Spinal tümör,
  • Şeker hastalığı

Yukarıda yer alan rahatsızlıkların her birinin başka birçok belirtisi de bulunmaktadır. Bununla birlikte vücudun farklı bölgelerinde anormal sinir sıkışmalarına bağlı olarak karıncalanma hissi yaşıyorsanız parestezi belirtisi olarak da değerlendirilebilir.

Parestezi rahatsızlığı daha çok yaşlılarda görülen, yerli yersiz ortaya çıkan batma ve karıncalanma hissidir. Bir nedeni olmadan daha çok hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan parestezinin hayati bağlamda bir riski bulunmaktadır. Bu rahatsızlık temelde yaşam kalitesini düşürmesi gerekçesi ile söz konusu olmaktadır.

Omurgada Meydana Gelen Kırıklar Sırtta Karıncalanma Nedeni Olabilir.

Sırtta karıncalanma ve yanma nedeni olarak omurgada ortaya çıkan problemler değerlendirilebilir. İnsan vücudu meydana gelen rahatsızlıklara karşı beyinden bilince uyarı verir. Kişi karıncalanma gibi hisler hissettiğinde rahatsız olarak bir aksaklık olduğunu fark edebilir.

Omurga kırıkları genellikle vücudunu aktif olarak kullanan kişilerde ya da kazalarda ortaya çıkabilmektedir. Omurga sorunları ile baş etmek için uzman müdahalesi şarttır. Hareket halinde karıncalanma ağrı ve yanma hissi ile de ortaya çıkabilir. Doğrudan kırığın tedavisini zorunlu kılan bu rahatsızlık tedavi edilmezse kişinin hareket kabiliyetini kaybetmesine dahi neden olabilir.

Zona Hastalığı ve Sırtta Karıncalanma

Sırtta karıncalanma zona hastalığı belirtisi olarak da değerlendirilmektedir. Vücutta sırt bölgesinde gelişebilen bu hastalık döküntü, kaşıntı ile birlikte ortaya çıkar. Hastalık ile birlikte karıncalanma hissi bölgede sıkça yaşanır.

Zona hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç ve kremler etkili olarak karıncalanma hissinin ortadan kaybolmasını sağlayabilmektedir.

Ayak Üstünde Karıncalanma  Tansiyon Nedir? 8 Tansiyon Nedeni.

Sırt tutulması hakkında bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.