Sırtta Karıncalanma Neden Olur? Çözümü.

“Sırtımda Karıncalanma Oluyor” Sorunu ve Çözümü

Sırtta karıncalanma farklı rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkabilen belirtilerden biridir. Sırt bölgesi sürekli olarak harekete bağlı bazı rahatsızlıkların görülebildiği yerlerden biridir. Sırtımız gün boyunca aktif olduğumuzda gece rahatlamamızla birlikte belirti veren bir bölgedir.

Sırtımda karıncalanma oluyor şikayeti ile doktora giden hastaların başka belirtiler ile de birlikte hastalıkları teşhis edilmektedir. Hastalıkların teşhisi sürecinde karıncalanma, yanma ve batma gibi belirtiler etkin olarak hastalığın teşhis edilebilmesi için önem taşımaktadır.

Sırtta Karıncalanma Neden Olur?

Sırtta karıncalanma sorunu birçok farklı neden ile ortaya çıkabilmektedir. Sırtınızda karıncalanma yaşıyorsanız öncelikli olarak bu belirtinin ne kadar sıklıkla ortaya çıktığını ölçmelisiniz. Bununla birlikte size rahatsızlık veren benzer belirtileri de göz önünde bulundurmanız önerilir.

Sırtta karıncalanma vücudun farklı bölgelerinde de ortaya çıkıyorsa kronik bir durum söz konusu olabilir. Genellikle yaşlılarda sıkça ortaya çıkan parestezi rahatsızlığı devamlı olarak anormal sinir davranışlarının meydana gelmesi olarak bilinir. Bu rahatsızlığın uzun vadeli bir tedavisi bulunmamakla birlikte kısa vadede soğuk tedavisi uygulanabilmektedir.

Sırtta karıncalanma hissi yaşıyor olmanız vücudunuzun sizin için verdiği bir alarm sinyali olabilir. Sırtta karıncalanma hissine ağır bir ağrı ve yanma hissi eşlik ediyorsa omurga sorunları ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bununla birlikte karıncalanma hissi sadece sırtınızda meydana geliyor ve aralıklarla ortaya çıkıyorsa sinirsel bir sorun yerine beyninizde bir anormallik de olabilir.

Sırtta Karıncalanmaya Neden Olan Hastalıklar

Sırtta karıncalanmaya neden olan hastalıklar tek bir kategoride toplanamasa da belli başlı rahatsızlıkların karıncalanmaya neden olduğu bilinmektedir. Sırt bölgesinde karıncalanma yaşıyorsanız omurga sorunlarının yanı sıra inme gibi ani rahatsızlıklar ile de karşı karşıya olabilirsiniz.

Sırt bölgesinde meydana gelen karıncalanma hissini kısa vadede geçirmek için soğuk uygulama yapabilirsiniz. Soğuk su ile duş almak, düzenli egzersiz yapmak gibi uygulamalar sırt ağrısından ve karıncalanmadan kurtulmanızı olanaklı hale getirebilir.

Sırtta karıncalanmaya neden olan bazı hastalıklar tek bir belirti ile ortaya çıkmaz. Sırt bölgesinde yanma ve batma hissi ile birlikte hissizlik de yaşıyorsanız beyinsel bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu gibi rahatsızlıkların tespitinde uzman kontrolü ve muayenesi şarttır. Böylece profesyonel araçlar sayesinde net bir sonuç almak mümkün hale gelir. Sırtta karıncalanmaya neden olan bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir;

  • Zona hastalığı,
  • Şeker hastalığı,
  • Parestezi,
  • Spondilolistezis,
  • Omurga sorunları,
  • Kas sorunları,
  • Sinirsel sorunlar,
  • Spinal enfeksiyonlar,
  • Spinal tümör.

Omurilik bölgesinde meydana gelebilecek olan tümörler günlük hayatta kolay fark edilemeyebilir. Ancak bu gibi belirtiler hastalıkların önceden habercisi olarak nitelendirilir. Benzer belirtileri bir arada yaşıyorsanız hızlı bir şekilde doktor kontrolünden geçmeniz önerilir. Her belirti hayati tehlikesi olan bir rahatsızlığa neden olmasa da bu riski göz önünde bulundurmak ve tedbir alarak hareket etmek gerekir.

Ensede Karıncalanma  Sırtta Karıncalanma ve Yanma

Sırt ağrısı nasıl geçer? Öğrenmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.