Şakaklarda Karıncalanma Hissi, Neden Olur?

Şakaklarda Karıncalanma Hissi

Şakaklarda karıncalanma hissi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Göz çevresi ve kulak ile göz arasında bulunmakta olan çukurumsu yer yanı şakak bölgesi içerisinde bazı zamanlarda karıncalanma hissiyatı oluşarak birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Yüzün çeşitli bölgelerinde görülebilmekte olan karıncalanma tek taraflı olabileceği gibi yüzün iki tarafında da meydana gelebilmekte olan bir rahatsızlıktır.

Göz çevresinde ve şakakta meydana gelebilmekte olan uyuşma, hissizlik ve karıncalanma hissi kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına yol açabilir. Birçok kişinin endişelenmesine neden olan etken ise karıncalanma sorununun beyin tümörü ile ilgili olabileceği sorunudur. Peki karıncalanma neden olur? Karıncalanma sonucunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Yüzde Karıncalanma Neden Olur?

Şakakta uyuşma pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekte olan bir rahatsızlıktır. Yüzde karıncalanma sonucunda ortaya çıkabilecek olan da birçok hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle yüzde karıncalanma ile karşı karşıya gelmiş olan birinin doktora başvurması gerekmektedir. Yüzde karıncalanma sonucunda ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklar şunlardır:

Sinir Hasarı:

Şakak karıncalanması hissine en çok neden olan rahatsızlıklardan biri sinir hasarlarıdır. Yüz bölgesinde meydana gelmekte olan sinir hasarları sonucunda hasar alınması durumuna bağlı olarak uyuşma ve karıncalanma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Karıncalanma birden bire ortaya çıkabilir ya da yavaş yavaş şiddetini arttırabilir.

Merkezi Sinir Sistemi Rahatsızlıkları:

Şakakta karıncalanma hissi rahatsızlığına neden olan etkenlerden biri ise merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşmış olmanız olabilir. Kan damarlarının tıkanması nedeni ile beyine yeteri miktarda oksijen akışı sağlanamayabilir. Oksijen yetersizliği yüzün bütün bölümlerinde belirli etkilere neden olabileceği gibi yüzün sadece bir bölümünde de etkiler oluşmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir! Ensede Karıncalanma Neden Olur?

Kan damarlarının tıkanması inme gibi diğer rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden olabilir. İnme sonucunda ise yüzde uyuşma ve karıncalanma ile birlikte felç gibi sorunlar ile de karşılaşılabilir. Bu nedenle yüzde karıncalanma hissiyatı ile karşı karşıya kalındığı zaman bu sorun kesinlikle göz ardı edilmemeli, kesinlikle bir doktora bu konu hakkında danışılmalıdır.

Vitamin Eksikliği:

Şakakların uyuşması dengesiz ve yeterli beslenilmemesi sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Vitamin eksikliği beslenme sorunları sonucunda ortaya çıkar ve vücuttaki sinirlerin yeteri miktarda beslenememesine neden olur. Bu nedenle uyuşma ve benzeri sorunlar sıklıkla görülebilir.

Psikolojik Etkenler:

Şakak bölgesinde karıncalanma meydana gelmesine neden olan etkenlerden biri ise psikolojik etkenlerdir. Aşırı stres, endişe, panik atak ve kaygı gibi psikolojik etkenler nedeni ile yüz bölgesinde karıncalanma ve uyuşma gibi rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Meditasyon ve gevşeme egzersizleri ile yaşamakta olduğunuz karıncalanma hissini en aza indirebilirsiniz.

Psikolojik etkenlerden dolayı ortaya çıkmakta olan karıncalanma sorunları için fazla endişelenmenize gerek yoktur. Bunun nedeni ise psikolojik etkenler sonucunda ortaya çıkmakta olan karıncalanma rahatsızlığının genel olarak kısa süre için olmasıdır.

Başta Karıncalanma Nedir?  Kulakta Karıncalanma Nedir?

Şakak dolgusu diye bir şey olduğunu biliyor muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.