Saç Diplerinin Karıncalanması Neden Olur?

Saç Diplerinin Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Saç diplerinin karıncalanması kişileri günlük hayatta sürekli rahatsız eden hislerden biridir. Birçok farklı nedeni olabilen bu belirti başka belirtiler ile birleştiğinde vitamin eksikliği, tansiyon düşüklüğü gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Yazımızın devamını inceleyerek saç diplerinin karıncalanması hakkında merak edilenlere ulaşabilir, saç derisi sorunları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

saç diplerinin karıncalanması

Saç Diplerinin Karıncalanması Sorunu Neden Olur?

Saç diplerinin karıncalanması sorunu belli saç derisi sorunlarının belirtisi olabilir. Bununla birlikte vücutta meydana gelen daha büyük rahatsızlıkların da ön habercisi olarak değerlendirildiği olmaktadır. Söz konusu olan saç dipleri dış hava şartlarından, çok sıcak ya da çok soğuk su ile duş alınmasından ve benzeri birçok faktörden etkilenir.

Saç diplerinde karıncalanma sorunu genellikle cilt sorunları kapsamında değerlendirilir. Karıncalanma hissi sadece baş bölgesinde değil vücudunuzun herhangi başka bir bölgesinde de ortaya çıkabilen bir histir. Bu hissin hangi hastalığın habercisi olduğunu anlamak için ise diğer belirtiler ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Saç diplerinin karıncalanması şikayeti genel olarak sanki saç derinize iğne batırılıyormuş gibi bir batma ve kaşınma hissi olarak tarif edilir. Karıncalanma beraberinde yanma hissi de sık sık yaşanır. Saç derisinde ağrı oluşması da şikayetlerden bir diğeridir.

saç diplerinin karıncalanması

Saç Diplerinin Karıncalanması Nedenleri

Saç diplerinde karıncalanma nedenleri değerlendirilirken önce dış faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Yakın zamanda saçınıza uyguladığınız ürünlerde bir farklılaşma olup olduğunu değerlendirin. En sık rastlanan saç diplerinde karıncalanma nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Ciltte tahriş oluşmuş olması,
 • Aşırı kuru cilde bağlı olarak saç derisinde dökülme,
 • Sedef hastalığı,
 • Folikülit,
 • Seboreik dematit,
 • Dihidrotosteron,
 • Stres kaynaklı nedenler,
 • Hormonal kaynaklı nedenler,
 • Baş biti kaynaklı nedenler,
 • İlaç kullanılması kaynaklı nedenler,
 • Yoğun migren rahatsızlığı kaynaklı nedenler,
 • Psikolojik nedenler ile saç diplerinde karıncalanma meydana gelebilmektedir.

saç diplerinin karıncalanması

Saç diplerinde kaşıntı, karıncalanma yaşayan kişilerin en çok şikayet ettikleri başka bir durum da saç derisinin dökülmesi başka bir ifade ile kepek sorunudur.

Fiziksel Nedenler

Saç diplerinde meydana gelen karıncalanma hissi fiziksel nedenler ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu fiziksel nedenlerin başında zorlu hava şartları yatmaktadır. Çok soğuk ya da çok sıcak havalarda uzun süre şapkasız bir şekilde durmak kafa derinizin hasar almasına neden olabilir.

Fiziksel nedenlerden bir diğeri de duş alırken çok sıcak su ile yıkanmaktır. Aşırı sıcak su saç derisinin zarar görmesi beraberinde karıncalanma ve yanma hissini de getirmektedir. Aşırı ısıya maruz kalan cilt nemini kaybeder. Bu da beraberinde nem sorunu ile birlikte kafa derisinde dökülme sorununu getirebilmektedir.

kafada karıncalanma

Hijyenik Nedenler

Saç diplerinde karıncalanma hissi yaşamanızın başka bir nedeni de hijyen şartlarını yerine getirmiyor oluşunuz olabilir. Saçlarınızı haftada en az 2 kez ılık su ile ve şampuan yardımı ile temizlemeniz önerilir.

Saç diplerinde ortaya çıkan karıncalanma hissini ortadan kaldırmak için ılık suyun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hormonal Nedenler

Hormonlar insanlarda vücutlarında yaşanan değişimlere göre farklılaşarak dalgalanabilir. Hormonal farklılıklar yaşanması durumunda doğrudan vücutta farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Özellikle kadınlarda hamilelik sürecinde, aylık regl dönemlerinde ya da menopoz süreci gibi hormonal değişim yaşanan dönemlerde saç derisinde dökülme ve kaşınma gibi belirtiler yaşanmaktadır.

Dev Hücreli Arterit

Dev hücreli arterit diğer bir adı ile temporal arterit olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık genellikle yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda meydana gelen ancak bir o kadar da nadir olan bu durum vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından hasta edilmesine neden olmaktadır.

Kafa derisinde ağrı ve karıncalanma hissi, yanma ile birlikte eklem ağırları bu rahatsızlığın belirtilerinden bazılarıdır.

Saç diplerinde egzama nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kafada Karıncalanma Nedir? Ensede Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.