Romatizmada Karıncalanma, Fibromiyalji Nedir?

Romatizmada Karıncalanma

Romatizmada karıncalanma pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekte olan bir rahatsızlıktır. Özellikle kas romatizması ya da diğer bir adı ile fibromiyalji, karıncalanma yaşanmakta olan bölgelerden biridir. Halk arasında daha çok kas romatizması olarak bilinmekte olan rahatsızlık, sadece yumuşak dokuyu ve kasları etkilemekte olan bir hastalıktır. Bu hastalık eklem romatizmasına yol açmaz.

Kas romatizmasında görülmekte olan ağrı dünyada en sık görülmekte olan ağrı türlerinden biridir. Her yaş grubunda görülmekte olan kas romatizması, 30 ile 60 yaşları arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda ise sanıldığından daha fazla görülmekte olan kas romatizması, çoğu kez eklem romatizması ile karıştırılmaktadır. Peki kas romatizması nedir?

Kas Romatizması (Fibromiyalji) Nedir?

Kas romatizması fibromiyalji kasları ve yumuşak dokuyu belirli yönlerden etkileyerek karıncalanma, uyuşma ve kaşınma benzeri sorunları meydana getirmekte olan bir rahatsızlıktır. Hastalığı neden olan etken tam olarak bilinmemektedir. Genetik ile grup, viral enfeksiyonlar, düşme ya da motorlu araç kazası gibi fiziksel travmalar, duygusal travmalar veya kortizon benzeri ilaçların kesilmesi gibi çevresel nedenler genellikle hastalığın oluşma nedeni olarak belirlenmekte ve bu nedenlerin önüne geçilmektedir.

Kas Romatizmasında Görülmekte Olan Bulgular Nelerdir?

Kas romatizması belirtileri oldukça fazla olduğu için kas romatizmasının hangi nedenden dolayı kişide açığa çıktığını bulmak oldukça zordur. Kas romatizmasına görülmekte olan bulgular şunlardır:

 • Egzersiz toleransında yaşanmakta olan azalma ya da egzersiz sonrasında ağrı artışı
 • Yüzde, kollarda ve bacaklarda meydana gelmekte olan karıncalanma ve uyuşma
 • Ellerde ve ayaklarda şişlik hissi meydana gelmesi
 • Unutkanlık, basit mentâl işlemleri yapmakta zorluk çekme, konsantrasyon bozukluğu
 • Depresyon, huzursuzluk ve gerginlik benzeri psikolojik sorunlara sık sık rastlanılır. Ayrıca inatçı ağrılar da hastada alınğanlık, aşırı duygusallık ya da karamsarlık gibi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.
 • Soğuğa kokuya, ilaçları, parlak ışığa ve bazı yiyeceklere karşı hassasiyet yaşanması
 • Migren baş ağrısı ya da gerilim tipi
 • Sabah uyandıktan sonra ya da uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda kalıp hareket etmemek
 • Karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, ishal ve kabızlık atakları gibi karakterize sağlık sorunları
 • İdrara çıkma sıklığında artış yaşanması ve idrara yetişemeyecek kadar sıkışma durumu
 • Deri hassasiyeti ve özellikle bacaklarda meyana gelmekte olan harita benzeri lekeler kas romatizmasının bir bulgusu olarak bilinmektedir.

Kas Romatizması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas romatizması tedavisi yapmanın birbirinden farklı yolları bulunmaktadır. Bu yollar kişinin yaşamakta olduğu soruna göre değişiklik gösterdiği için tedavi yolları araştırmak yerine uzman bir doktordan randevu alıp yaşadığınız şikayetleri doktora söyleyip doktoru bilgilendirmeniz daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir! Dizde Karıncalanma Nasıl Geçer?

Kas romatizması ciddi bir sorun olduğundan dolayı en kısa süre içerisinde alanında uzman olan bir doktordan randevu alarak yaşamakta olduğunuz şikayetler hakkında doktora bilgi verebilir, böylelikle tedavi olabilirsiniz.

Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?  Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?

Romatizmanın tüm çeşitleri için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.