Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Nedir?

Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Nedir?

Psikolojik uyuşma ve karıncalanma hissi çok sık ortaya çıkmayan ancak bireyin psikolojik olarak aşırı ruh halleri içerisinde olması ile ortaya çıkan bir durumdur. İnsan vücudu yaşanılan olaylara karşı farklı şekillerde tepki verir. Bu noktada sinir, stres, aşırı duygusallık vücutta farklı tepkiler ile kendini gösterebilir.

psikolojik uyuşma ve karıncalanma

Psikolojik nedenler ile uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanabilmektedir. Bu noktada uyuşma ve karıncalanma hissinin nedenini en iyi kişinin kendisi fark edebilir. Bireyin kendi ile barışık olmaması durumunda psikolojik destek alarak uyuşma ve karıncalanma hissinden kurtulmak mümkündür.

Psikolojik Sorunlar Vücutta Uyuşma Hissine Neden Olur Mu?

Evet. Psikolojik sorunlar vücutta uyuşma hissine neden olabilir. Özellikle aşırı stres altında olan bireylerde vücudun strese karşı verdiği bir tepki olarak halsizlik ve uyuşma, karıncalanma benzeri belirtiler yaşanabilmektedir.

Uyuşma ve karıncalanma benzeri belirtiler mutlaka fiziksel rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaz. Aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklar da vücutta birçok belirti ile kendini gösterir. İnsan beyninin rahatsızlıklar hakkında kişiyi uyarmasının en doğal yolu bu tarz belirtilerdir.

psikolojik uyuşma ve karıncalanma

Stresliyken Vücudun Uyuşması Normal Midir?

Evet. Aşırı stres ve korku hali insanın sinir sistemini etkileyen ruh halleridir. Bu noktada sürekli aşırı stres ve korku hali içerisinde olmanın doğal bir sonucu olarak vücudun farklı bölgelerinde uyuşma, karıncalanma, batma benzeri hisler yaşanabilmektedir.

Stresliyken vücudun uyuşması çok sık ortaya çıkmadığı sürece normal karşılanabilir. Özellikle panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar vücudun uyuşmasına, karıncalanmasına neden olabilir. Panik atak aşırı stres halinde ortaya çıkar.

Aşırı stres halinde vücudun uyuşması normal karşılanabilir. Ancak bu uyuşma durumu oldukça nadir görülen bir durumdur. Kişinin sürekli vücudunda karıncalanma hissetmesi halinde mutlaka bir uzmana görünmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir! Anksiyete Karıncalanma Hissine Neden Olur Mu?

Uyuşma ve Karıncalanma Hissinin Psikolojik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uyuşma ve karıncalanma hissinin kaynağı saptanamıyorsa, başka bir ifade ile fiziksel bir dayanak bulunamıyorsa psikolojik nedenler değerlendirilir. Psikolojik kaynaklı meydana gelen rahatsızlıklar fiziksel tedavi yöntemleri ile çözülemez. Bu noktada uzman bir psikolog desteği almak şarttır.

psikolojik uyuşma ve karıncalanma

Uyuşma ve karıncalanma hissinin psikolojik olduğunun anlaşılması ancak bir uzman görüşü ile mümkündür. Uzmanlar tarafından fiziksel bir rahatsızlık bulunamadığında kişinin psikolojik rahatsızlığı olup olmadığı değerlendirilir. Çünkü psikolojik rahatsızlıklar oldukça geniş bir belirti ağına sahiptir.

Psikolojik Kaynaklı Ortaya Çıkan Vücudun Uyuşması Ne Kadar Sürer?

Psikolojik nedenler ile meydana gelen karıncalanma hissi psikolojik nedenin devam etmesine bağlı olarak devam edebilir. Aşırı stres halinde vücut uyuşuyorsa stres halinin geçmesi durumuna kadar  karıncalanma da yaşanabilmektedir.

Psikolojik kaynaklı vücudun uyuşması belirtisinin ne kadar süre ortaya çıkacağı bireyden bireye değişen bir durumdur. Bununla birlikte uzmanların net bir süre vermesi de mümkün olmamaktadır. genellikle panik atak yaşanırken vücudun uyuşması ve karıncalanması belirtileri yoğun olarak yaşanır.

beyinde ürperti

 

Panik atak halinde bu halin geçmesi ile ancak uyuşma son bulur. Psikolojik uyuşma ve karıncalanma vücudun rahatsızlığı ifade etme şeklidir. Rahatsızlığınızın psikolojik kaynaklı olduğundan eminseniz doğrudan bir psikoloğa danışabilirsiniz. Bu noktada psikolojik destek almak panik atak benzeri rahatsızlıkların önüne geçmek için şarttır.

Psikolojik uyuşma ve karıncalanma hissi şu rahatsızlıklara işaret edebilir;

  • Anksiyete krizi,
  • Panik atak,
  • Uzun süre uykusuzluk,
  • Travma sonrası stres bozukluğu,
  • Aşırı stres hali içerisinde olma,
  • Aşırı korku içerisinde olma gibi durumlar psikolojik karıncalanma hissi ile uyuşma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri gözleyerek, psikolojik kaynaklı uyuşma ve benzeri belirtileri ölçebilir, uzmanlara danışabilirsiniz.

Psikolojik hastalıklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Beyine Ürperti Hissi ve Karıncalanma Anksiyete Karıncalanma Hissi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.