Parmaklarda Karıncalanma Ve Uyuşma

Parmaklarda Karıncalanma Ve Uyuşma

Parmaklarda karıncalanma ve yanma, özellikle son günlerde daha fazla tartışılmakta olan bir konu olarak yer alıyor. Parmaklarda, ellerde ya da vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelmekte olan karıncalanma, uyuşma ve yanma hissi pek çok etkenden dolayı ortaya çıkabilmekte olup kişiyi oldukça zor durumlar içerisine sokuyor. Bu nedenle en kısa içerisinde karıncalanma ve uyuşma sorununu çözmek, birçok kişinin uğraşmakta olduğu bir eylemdir.

Parmaklarda karıncalanma ve yanma durumu görülmesinin nedenini bulduktan sonra daha fazla dikkat ederek karıncalanma ve uyuşma hissinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Karıncalanma ve yanma rahatsızlıklarının nedenini bulmak için ise bu rahatsızlıkların sebebini öğrenmeniz yeterlidir. Peki parmaklarda yanma ve karıncalanmanın sebepleri nelerdir?

Parmaklarda Karıncalanma ve Uyuşma Nedir?

Parmaklarda karıncalanma hissi, genellikle ellerde meydana gelmekte olan karıncalanma ve uyuşma rahatsızlıklarını ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kişide bulunmakta olan ellerde karıncalanma ve uyuşma sorununun pek çok faktörü bulunmaktadır. Bu faktörler nedeni ile ellerde karıncalanma ve uyuşma rahatsızlığı ortaya çıktıktan sonra ilgilenilmediği zaman kötü yönde ilerleme gösterebilir.

Ellerde meydana gelmiş olan bu rahatsızlık ilerledikten sonra parmaklarda karıncalanma ve uyuşma sorununa sebep olur. Bu nedenle karıncalanma ve uyuşma sorunu belirli bir bölgede ilk defa hissedildiği zaman işinde uzman olan bir doktordan randevu alınıp doktora şikayette bulunmanız gerekmektedir. Bu sayede en kısa süre içerisinde karıncalanma ve uyuşma sorunu ile baş edebilirsiniz.

Parmaklardaki Karıncalanma Neden Meydan Gelir?

Parmaklarda karıncalanma durumu ile karşı karşıya iseniz bilmeniz gerekiyor ki bu duruma neden olan pek çok etken olabilir. Özellikle ellerinizde meydana gelmekte olan karıncalanma ve uyuşma hissi, parmaklarınızda karıncalanma ya da uyuşma gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle parmaklarınızda meydana gelmekte olan rahatsızlıkları engellemek için ellerinizde meydana gelebilecek olan rahatsızlıklar konusunda da dikkatli olmanız gerekmektedir.

Parmaklarda karıncalanma sebebi olarak görülmekte olan bir diğer etken ise parmaklarınızı yeteri kadar çalıştırmıyor olmanızdır. Gün içerisinde parmaklarımızı sıklıkla kullansak da kullanım sırasında fazla hareket ettirmeme nedeni ile parmaklarda karıncalanma meydana gelebilir.

Parmaklarda Karıncalanma Hangi Rahatsızlıkların Belirtisidir?

Parmaklarda karıncalanma ve ağrı, meydana gelmesi durumunda bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak ele alınmaktadır. Parmaklarda meydana gelmekte olan karıncalanma ve uyuşma hissi, kişiyi ortaya ilk defa oraya çıktığı zaman genellikle fazla önemsenmez. Ancak her kişinin parmakta karıncalanma ve ağrı yaşaması durumunda profesyonel bir doktordan yardım alması gerekmektedir.

Parmaklarda meydana gelmekte olan ağrının nedeni daha önceden ellerde meydana gelmiş olan uyuşma ve karıncalanma hissi olduğundan dolayı bu iki rahatsızlık arasında belirti farkı bulunmamaktadır. Parmaklarda meydana gelen karıncalanma şu rahatsızlıkların belirtisi olabilir:

  • Burger hastalığı
  • Diyabet
  • Vitamin eksikliği
  • Omurgada meydana gelmiş herhangi bir hasar
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Karpal tünel sendromu
  • Kan dolaşımı problemleri

Ellerde karıncalanma ve halsizlik de benzer olarak ortaya çıkan durumlardan biri olarak bilinmektedir. Karıncalanma hissinin şeker hastalarında halsizlik ile birlikte meydana geldiği de görülmektedir.

Ayak Üstünde Karıncalanma  Sol Ayak Uyuşması ve Karıncalanma

Parmakta oluşan dolama nedir? Hemen öğrenin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.