Parmak Uçlarında Karıncalanma Neden Olur?

Parmak Uçlarında Karıncalanma Neden Olur?

Parmak uçlarında karıncalanma, batma ve yanma hisleri bazı hastalıkların belirtisi olarak sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Vücudumuzun her yerinde bulunan sinirler bazı durumlarda tahrip olabilir ya da sinirlerde hissizlik beyin tarafından algılanabilir. Bu gibi durumlarda vücudumuzun verdiği en doğal tepkilerden biri de parmak ucu karıncalanmasıdır.

parmak uçlarında karıncalanma

Parmak uçlarında karıncalanma tansiyon düşmesi, şeker hastalığı, parestezi gibi farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. El ve ayak parmaklarında meydana gelen karıncalanma hissini takiben yanma ve batma hissi genellikle kısa süreli olarak ortaya çıkar. Kısa vadede karıncalanma hissini ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Parmak Uçlarında Karıncalanma Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Özellikle karıncalanma hissi ile birlikte görülen başka belirtiler de varsa teşhis süreci çok daha kolay olabilmektedir. Genellikle yaşlılarda görülse de son yıllarda gençler tarafından da sıkça yaşanan parmak uçlarında, ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi farklı nedenler ile ortaya çıkabilir.

Uzmanlar teşhis koymak için hastaların farklı belirtilerini değerlendirir. Aynı durum karıncalanma hissi için de geçerlidir. Bir uzmana başvurmadan önce vücudunuzda ortaya çıkan başka anormal durumları da değerlendirmelisiniz.

Baş dönmesi gibi belirtileriniz varsa tansiyon ya da şeker rahatsızlığınız olabilir. Karıncalanma hissinin ne sıklıkla yaşandığına ve yanında meydana gelen diğer belirtilere dikkat etmelisiniz. Parmak uçlarında karıncalanma hissi aşağıda yer alan hastalıkların habercisi olabilir;

  • Karpal tünel sendromu,
  • Şeker hastalığı,
  • Tansiyon rahatsızlığı,
  • Beyin ve omurilik kaynaklı rahatsızlıklar,
  • Tümör,
  • Sinir hastalıkları,
  • Dolaşım sorunları,
  • Parestezi gibi rahatsızların belirtilerinden biri de parmak uçlarında karıncalanma hissidir.

parmak uçlarında karıncalanma

Karpal tünel sendromu parmak uçlarında karıncalanma hissi yaşayan gençlerin en çok yakalandığı rahatsızlıklardan biridir. Bir çeşit meslek rahatsızlığı olarak bilinen karpal tünel sendromu el ve bileklerini çok sık kullanan kişilerde görülmektedir. Genellikle teknolojik cihazlarda klavye kullanımı sırasında bileklerin yanlış pozisyonda kullanılması nedeni ile ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromunun en büyük belirtisi bilekte şiddetli ağrı ve ellerin kullanımı sırasında ya da sonrasında parmak uçlarında uyuşma olarak bilinmektedir.

Yaşlılarda Vücutta Karıncalanma Hissi Normal Midir?

Yaşlılarda vücutta karıncalanma hissi genellikle uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Vücudun yaşlanması ve sürekli kullanımına bağlı olarak yaşlılık ile birlikte uzuvların da yaşlandığı bilinmektedir.

Vücutta karıncalanma, parmak uçlarında, ellerde, ayaklarda ve bacaklarda karıncalanma hissi gibi birçok farklı bölgede ortaya çıkan karıncalanma hissi tansiyon ya da şeker kaynaklı olabilir. Bu rahatsızlığın giderilmesinde kısa süreli yöntemler mevcut olsa da uzun vadede yaşlılık nedenli karıncalanma ve uzuv ağrıları için bir tedavi bulunmamaktadır.

parmak uçlarında karıncalanma

Karıncalanma ve yanma hissi için doğrudan doğruya ilaç tedavisi de yoktur. Bu nedenle düzenli egzersiz ve benzeri yöntemler ile parmak uçlarında karıncalanma hissini geçirmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir! Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?

Parmak Uçlarında Karıncalanma Nasıl Geçer?

Karıncalanma hissinin neden ortaya çıktığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Uzman görüşü alarak uzun vadeli ve kesin bir tedavi denemeniz önerilir. Bununla birlikte parmak uçlarınızda karıncalanma hissettiğinizde aşağıda yer alan yöntemleri izleyerek kısa vadeli karıncalanma hissinden kurtulmanız mümkündür.

  • El ve bileklerinizi sık kullanıyorsanız bileklerinizi kullanırken bir yere yaslamadan yere paralel bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu ağrı hissinin ortaya çıkmaması için etkili olacaktır.
  • Parmak uçlarında karıncalanma hissi meydana geldiğinde ellerinizi soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz. Soğuk su dolaşımı hızlandırarak parmak uçlarınızda meydana gelen sinir sıkışmalarının çözülmesini sağlayacaktır.

parmak uçlarında karıncalanma

Parmak uçlarında karıncalanma, yanma hislerinin kesin çözümü ancak hastalığın teşhisi ile mümkündür. Bu durumun nedeni tansiyon ya da şeker hastalığı ise rahatsızlıkların tedavisinde kullandığınız ilaç ve krem benzeri araçları kullanarak karıncalanma hissini engelleyebilirsiniz.

Parmak uçları neden kaşınır?

Kollarda Karıncalanma Neden Olur? Burun Üstünde Karıncalanma Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.