Omuzda Karıncalanma Hissi, Neden Meydana Gelir?

Omuzda Karıncalanma

Omuzda karıncalanma hissi ve yanma, özellikle son günlerde fazlasıyla tartışılmakta olan konular arasında yer alıyor. Omuzda karıncalanma ve yanma sorunu ile karşılaşmış olan kişiler genellikle gündelik işlerini rahat bir şekilde yapamadığı için bazı durumlarda oldukça fazla sorun ile karşılaşıyor. Bu nedenden dolayı da omuzda karıncalanma ya da yanma gibi bir durum ile karşılaşıldığı zaman yardım alınması önemlidir. Peki omuzda karıncalanma nedir ve neden meydana gelmektedir? Omuzda karıncalanma için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Omuzda Karıncalanma Nedir?

Omuzda karıncalanma hissi ve ağrı hissi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilmekte olan uyuşma ve yanma gibi de etkilere neden olan bir rahatsızlıktır. Omuzda karıncalanma ve ağrı sonucunda gündelik olarak yapmakta olduğunuz bazı aktiviteleri eskisi gibi kolay bir şekilde yapamayabilirsiniz. Bu nedenle gündelik hayatta sorun yaşamamak için uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekir.

Omuzda karıncalanma hissi ve ağrı, bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çoğu kişinin yapmış olduğu gibi ağrı deyip geçmemek, en kısa süre içerisinde bir bilene danışmak oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir! Sırtta Karıncalanma ve Ağrı Hissi Nasıl Geçer?

Omuzda Karıncalanma Neden Meydana Gelir?

Omuzda karıncalanma sebebi omuzda ağrı, omuz çevresinde meydana gelmiş olan tendon sorunları, çıkık, kırık gibi omuzdan kaynaklanmakta olan sorunlara bağlı olabileceği gibi omuz dışında olan bölgelerde meydana gelen sorunlardan yansımakta olan ağrılar olabilir. Bu nedenle belirli ağrılara sahip olduğunuz zaman uzman birinden yardım almanız oldukça önemlidir.

Sportif aktiviteler dışında meydana gelmekte olan omuz sorunları daha çok dejenerasyon adı verilmekte olan yıpranma ve aşırı kullanıma bağlı olarak görülmektedir. Omuzda karıncalanma ayrıca kas yırtılmaları sonucunda da ortaya çıkabilir. Bunun dışında altta yatan belirgin bir travma öyküsü sonucunda da omuzda karıncalanma rahatsızlığı ile karşılaşabilir.

Omuzda Karıncalanma İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Omuzda karıncalanma hissi ile karşı karşıya gelmiş olan bir kişi doktora başvurmadan önce belirli aşamaları aşmış olmalıdır. Fazlası ile omuzda ya da vücudun herhangi bir bölgesinde karıncalanma, uyuşma ya da yanma gibi etkilere maruz kaldığı zaman randevu alıp bu işte uzman olan birine başvurmalıdır. Omuzda meydana gelen karıncalanma hissi zamanında tedavi edilmediği zaman zor bir probleme dönüşebilmektedir.

Kişi kendini hareket etmeye zorladığı zaman omuz ve çevresinde ödemi ağrının artmasına neden olur ve zamanla omuzda oluşan eklem ve hareket kısıtlılığı adı verilen “donuk omuz” rahatsızlığı gelişebilmektedir. Bu durumda doktora başvurmanız gereken bazı önemli durumlar şunlardır:

  • Gece uykudan uyanmanızı neden olan ya da uyutmayan omuz ağrısı
  • Omuzda meydana gelen belirgin hareket kısıtlılığı, belirli aktiviteleri yapamama ve benzeri durumlarda doktora mutlaka başvurulmalıdır.
  • Omuz ağrısının ele ve kola yayılıp uyuşma hissi ve güç kaybı yarattığı durumlarda
  • Belirli ağrı kesicilere tepki vermeyen ağrılarda doktora başvurulmadır.

Sırtta Karıncalanma Neden Olur?  Kollarda Karıncalanma Neden Olur?

Omuz Ağrısı nedenlerini inceleyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.