Memede Karıncalanma Neden Olur?

Memede Karıncalanma Neden Olur?

Memede karıncalanma hissi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilmekte olan bir rahatsızlıktır. Memede karıncalanma, ağrı, uyuşma ve kaşınma hissi ile karşı karşıya kalındığı zaman yapılması en uygun olan işlem alanında uygun olan bir doktordan randevu alıp doktora şikayetlerinizden bahsetmeniz olacaktır.

Memede ağrı, karıncalanma ve kaşınma en sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Birçok kişi memede meydana gelen ağrı ve karıncalanma hissi nedeniyle günlük aktivitelerini rahat bir şekilde yerine getiremiyor. Peki memede karıncalanma, ağrı ve kaşınma benzeri sorunların ortaya çıkma nedenleri nelerdir? Karıncalanma nedir?

Karıncalanma Nedir?

Karıncalanma sinirlere fazla miktarda baskı yapılması soncunda ya da vücudun herhangi bir enfeksiyon ile karşılaşması sonucunda vermiş olduğu bir tepkidir. Karıncalanma rahatsızlığı özellikli sinirlere baskı yapılması sonucunda meydana geliyor olsa da farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle karıncalanma, kaşınma ya da uyuşma gibi bir sorun ile karşılaşınca önlem almak oldukça önemlidir.

Karıncalanma, kaşınma ve uyuşma rahatsızlıkları vücudun enfeksiyon ve belirli hastalıklara vermiş olduğu tepkilerden biri olabilir. Bu nedenle karıncalanma, kaşınma ve uyuşma benzeri sorunlar ile karşı karşıya gelindiği zaman yapılması en uygun olan işlem uzman bir doktordan randevu alıp yaşanılan rahatsızlık hakkında doktora danışmanız olacaktır.

Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Memede karıncalanma ve ağrı yaşanmasının birçok sebebi olabilir. Memede karıncalanma ve ağrı rahatsızlığı genel olarak yaşanılan hormonal değişiklikler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Karıncalanma ve ağrı özellikle adet dönemleri öncesinde meydana gelmektedir. Adet dönemleri öncesinde karıncalanma ve ağrı gibi problemler ile sık sık karşılaşılabilir. Bunun nedeni hormonal değişikliklerin en çok bu dönemlerde gerçekleşiyor olmasıdır.

Memede karıncalanma ve ağrı aynı zamanda mevsimsel değişikliklerden de meydana gelebilir. Mevsimsel değişiklikler sırasına yaşanmakta olan hormonal dalgalanmalar memede ağrı, sancı, gerginlik olmasına neden olabilmektedir. Meme kanserinde memede ağrı, sancı, gerginlik gibi semptomlar çoğu vakada görülmemektedir. Ancak memede fibroskistik yapısı belirgin olan kadınlarda memede ağrı, sancı, gerginlik semptomlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle bir doktor ile görüşmek oldukça önemlidir.

Memede Karıncalanma Nasıl Tedavi Edilir?

Memede karıncalanma hissi tedavisi belirli ilaçlar ile ya da bazı operasyonlar ile yapılabilir. Memede karıncalanma, ağrı ya da kaşınma gibi bir sorun ile karşı karşıya geldiğiniz zaman bir süre boyunca bu rahatsızlığın sizde hangi sorunlara neden olduğunu düşünmeniz ve fark etmiş olduğunuz bu sorunları doktor ile paylaşmanız yaşamış olduğunuz sorunlardan kurtulmanıza neden olur.

Memede karıncalanma, kaşınma ve uyuşma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan kişiler karıncalanma sorunlarının genellikle hormonal olması nedeni ile doktora başvurmak yerine çeşitli ilaçlar almayı tercih ediyor. Ancak doktora danışmadan ilaç almak oldukça tehlikelidir. Doktora danışmayan kişiler teşhis için geç kalabileceklerinden dolayı tedavi olmak için geç kalabilirler. Bu nedenle doktora kesinlikle gidilmesi gerekir.

Bacaklarda Karıncalanma Neyin Habercisidir?  Karıncalanma Nedir? Neden Olur?

Meme kanseri nedir? Nasıl önüne geçilir?

2 thoughts on “Memede Karıncalanma Neden Olur?

 • 31 Mart 2022 tarihinde, saat 00:15
  Permalink

  Merhaba. Prolaktin 55 çıktı ve 3 aydır adet görmüyorum. Endokrine gitmem gerekiyor fakat sıra bulmak zor su an icjn. Yıllar once aynı şekilde adetlerin düzensizleri ve mr çektirdim. hipofiz bezinde sarkma vardı. 3-5 ay cylo progynova kullandım ve düzelmişti. Fakat su son 3 aydır yine kesildi adetim. Prolaktin yüksek çıkınca da dr dedi tümör olabilir hipofizde.
  Öncesinde memede ve kalça kemiği üzerinde şiddetli kaşıntı vardı. 2 haftadir yok. Sebebini bilmiyorum ve korkuyorum açıkçası.
  Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

  Yanıtla
  • 4 Nisan 2022 tarihinde, saat 01:31
   Permalink

   Karıncalanma sinirlere fazla miktarda baskı yapılması soncunda ya da vücudun herhangi bir enfeksiyon ile karşılaşması sonucunda vermiş olduğu bir tepkidir. En yakınınızda bulunan bir uzmana mutlaka görünmeniz gerektiğini düşünüyorum. İlgili belirtiler olsa da yazılarımız bilgilendirme amaçlıdır ve kesin bir iyileştirme, çözüm sunmamaktadır. Gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.