Majör Depresyon Belirtileri, Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon, özellikle son zamanlarda pek çok kişinin karşılaşmakta olduğu durumlar arasında yer almaktadır. Depresyona neden olan birbirinden farklı hususular vardır. Hayatın her alanında karşılaşmakta olduğumuz majör depresyon belirtileri ve nedenleri, kişinin yardım alması sonucunda aşılabilmektedir.

Depresyon yaşamakta olan kişilerin belirli kişilerden yardım alması gerekir. Alınmakta olan bu yardımların çeşitleri değişiklik göstermektedir. Daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Majör Depresyon Belirtileri, Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon, en az iki hafta boyunca devam eden çökkün duygu durumu olarak tanımlanmaktadır. Kişinin ilgi kayıpları yaşamasının yanı sıra kısa süreler içerisinde oluşmuş olan vücut ağırlığındaki değişimler majör depresyon olarak nitelendirilmektedir. Depresyon nedeni ile uyku alışkanlığı gibi alanlarda da belirli değişimler yaşanmaktadır.

Majör Depresyon Görülme Riski Kimlerde Daha Fazladır?

Majör depresyon görülme riski, her yaştan insanlarda mevcuttur. Ancak belirli yaş aralığındaki insanlarda bu depresyon çeşidinin görülme ihtimali bir miktar daha yüksektir. Majör depresyon, genel olarak yirmi ve ellili yaşlar arasında meydana gelmektedir. Bu yaş aralığında meydana gelmekte olan majör depresyon hakkında bilgi edinebilmek için belirli çalışmalar yapılmıştır.

Yapılmış olan çalışmalara göre kadınlarda depresyonun görülme oranı erkeklere göre iki kat daha fazladır. Bu depresyon çeşidinin yaşanılan süre boyunca görülme sıklığı ise yüzde 12 ila 25 arasında değişiklik göstermektedir. Yaşanılan olayları ve benzer hususlara göre bu oranda kişiden kişiye değişiklikler meydana gelmektedir.

Majör Depresyon Belirtileri

 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Dikkati sürekli olarak bir yere sabit tutmak,
 • Okunulan ya da dinlenilen şeylerin anlaşılmaması,
 • Karşılıklı konuşmalarda yavaş ve uzun duraksamalar, monoton bir ses tonu ile az sözcük kullanarak konuşmak,
 • Normalde zevk alınan hususlara karşı ilgisizlik,
 • Gün boyu süren mutsuzluk, üzüntü ve ağlama isteği,
 • İştah azalması ya da artması,
 • Gün içerisinde aşırı uykusuzluk ve halsizlik hali,
 • Değersizlik ve suçluluk hissi,
 • Yorgunluk ve bitkinlik hali,
 • Kişisel bakımının kötüleşmesi,
 • İçinde bulunulan durumun hiç geçmeyeceği düşüncesi ile gelen umutsuzluk hissi, majör depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda belirtilmekte olan belirtiler ile karşılaşılması durumunda kişinin psikoterapi alarak karşılaşmakta olduğu sorunları uzmanların yardımı ile aşması gerekmektedir.

Majör Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Majör depresyon tedavisi için birkaç yol bulunmaktadır. Bütün tedaviler arasından en fazla önerilen yöntem psikoterapidir. İlaç tedavisi de sıklıkla yapılmakta olan tedavi çeşitleri arasında yer almaktadır. Ancak yapılmakta olan ilaç tedavisi ile birlikte birbirinden farklı şikayetler başlamaktadır. Majör depresyon için yapılmakta olan tedavi uzun sürelidir.

Tedavinin uzun süreli olması nedeni ile ise ilaçların etkilerinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulabilmektedir. Hafif şiddette bulunmakta olan depresyon için psikoterapi öncelikli olarak uygulanan tedavi yöntemidir. Bu ve benzer tedavi yolları ilaçlar gibi yan etki yapmaması nedeni ile daha fazla tercih edilmektedir.

Depresyon İlacı İsimleri Ağır Depresyon Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version