Kulakta Karıncalanma Hissi, Neden Ortaya Çıkar?

Kulakta Karıncalanma Hissi Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Kulakta karıncalanma hissi ve uyuşma şikayetleri kulaklarında iltihap olan ya da yüz felci riski olan kişilerde sıkça görülmektedir. Bununla birlikte parestezi rahatsızlığı bulunanlarda da kulakta karıncalanma sorunu yaşanmaktadır. Kulak bölgesinde karıncalanma sorunu yaşayan kişilerin başka diğer belirtilerle birlikte doktora görünmesi önerilir.

Kulakta Karıncalanma Neden Ortaya Çıkar?

Kulaklar hem denge merkezi hem de yüzde bulunan sinirlerin geçtiği bir yer olarak bilinir. Kulaklarınızda herhangi bir sorun olduğunda doğrudan kulak burun boğaz uzmanı olan doktorlara danışmanız önerilir.

Kulakta karıncalanma başlı başına birkaç rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Özellikle kulakta karıncalanma hissi  yüz felcinin belirtisi olarak görülmektedir. Peki kulakta karıncalanma nedenleri nelerdir?

Kulakta Karıncalanma Parestezi Habercisi Olabilir.

Kulakta karıncalanma parestezi rahatsızlığının belirtilerinden biri olarak bilinir. Parestezi vücudun herhangi bir yerinde bir nedene bağlı olmaksızın karıncalanma, uyuşma ve batma hissinin ortaya çıkmasıdır. Anormal hislerin nedensiz yere ortaya çıktığı bu rahatsızlıkta sinirlerin davranışları etkin olarak incelenir.

Kulakta karıncalanma, uyuşma ve batma vücudunuzun başka herhangi bir yerinde de ortaya çıkıyorsa parestezi ilk akla gelen neden olarak düşünülür. Parestezi rahatsızlığının el, ayak, karın, sırt, bilek gibi farklı birçok bölgede ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu rahatsızlığın etkin olarak tedavi edilebilmesi için uzman desteği almak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir! Çenede Karıncalanma Yüz Felci Riski Nedir?

Kulakta Karıncalanma Yüz Felci Belirtisi Olabilir

Kulakta karıncalanma yüz felci belirtisi olarak da değerlendirilmektedir. Yüzde yer alan bazı sinirler kulaktan geçer. Kulakta karıncalanma ve uyuşma sinirlerin tahrip olduğu anlamına gelebilmektedir. Kulakta yer alan sinirlerin bir belirti olarak işlevini yitirmeye başlaması yüz felcinin habercisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Yüz felci için görülen başka belirtiler de bulunmaktadır. Bu belirtilerin çoğunu aynı anda yaşıyorsanız yüz felci riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aşağıda yer alan belirtiler yüz felci öncesinde sıkça yaşanmaktadır.

  • Ağız çevresi ve ağızda karıncalanma, uyuşma,
  • Kulak kepçesinin çevresinde yara oluşumu,
  • Çene açıp kapama hareketi yaparken kıtırdama,
  • Kaşları oynatmada zorluk çekme.

Kulak burun boğaz uzmanlarına görünmek bu tarz belirtiler ortaya çıktığında yapılabilecek en sağlıklı davranıştır. Kulaklarınızda bir enfeksiyon belirtisi olarak da karıncalanma meydana gelebilir. Ancak her durumda kulaklar büyük rahatsızlıkların habercisi olarak bilinir. Uzman görüşü ve muayenesi ile içinde bulunduğunuz durumu netleştirmeniz önerilir.

Kulakta Karıncalanma Enfeksiyon Sonucu Meydana Gelebilir

Kulakta karıncalanma enfeksiyonel bir durum sonucu meydana gelebilen bir belirtidir. Kulaklarda enfeksiyon oluşması kimi zaman iç kimi zaman da dış faktörler nedeni ile gerçekleşir. Her durumda kulaklarınızda meydana gelen enfeksiyonun iyileştirilmesi için ilaç tedavisi almak gerekir.

Kulakta karıncalanma enfeksiyon nedenli olarak meydana geliyorsa belli başlı ilaçlar ile bunu tedavi etmek mümkündür. Bu belirtinin en çok ortaya çıktığı durumlar parestezi, yüz felci ve kulak iltihapları olarak bilinmekte ve değerlendirilmektedir.

Şakakta Karıncalanma Neden Olur?  Yüzde Karıncalanma

Orta Kulak İltihabı nedir? Nasıl Önüne Geçilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.