Küçük Tansiyon Kaç Olmalı? Kaç Olursa Tehlikelidir?

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı? Kaç Olursa Tehlikelidir?

Tansiyon obezite ve şeker ile birleştiğinde çok fazla hastalığa neden olan önemli hastalıklar veya tetikleyiciler arasındadır. Hastalığın her yaş aralığında görülür bir hal alması bilinçli olmanın, belirtilerini bilmenin ve ne zaman doktora gidileceği konusunda bilgi sahibi olmanın önemini ortaya koyar.

Tansiyon atar damarımıza kan pompalandığında damar içinde meydana gelen basınç olarak kısmi şekilde tanımlanabilir. Pompalanan kanın ne orandaki basınçta olduğunu anlamak için büyük, pompalamadan sonra ne oranda dinlenme basıncı olduğunu anlamak için küçük tansiyon aralığına bakılır.

küçük tansiyon kaç olmalı

Bu ölçümün yapılması için dijital ve manuel tansiyon aletleri kullanılabilir. Düşük veya yüksek demek için kişi bazında bir değerlendirme yapmak daha doğru iken hastalık şüphelerinde kullanılması için bazı normal kabul edilen değerler belirlenmiştir.

Küçük Tansiyon Değeri

Tansiyonun değerine bakarak bazı değerlendirmeler yapmak için küçük tansiyonun ne aralıkta olması gerektiği sorusuna cevap verilmiştir. Hastaların ölçüm sonrasında kan basıncı değerlerinin en düşük 90-60 mm olması beklenmelidir. Bu değerin altında olması küçük tansiyonun veya tansiyon düşüklüğünün yaşanmasına neden olur. Bu da istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını sağlar.

Küçük Tansiyonun Düşmesine Neden Olanlar

Küçük tansiyonun düşmesine neden olan etmenleri oldukça geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekir. Net olarak bir nedene bağlamak bu nedenle zordur. Genel olarak altında yatan nedenler:

  • Yetersiz beslenme ve sıvı alımında dengesizlik,
  • Kalp ve damar hastalıkları,
  • Hormonlardan kaynaklanan durumlar,
  • Hamile olunması,
  • İlaç kullanıldığında yan etkilerin oluşması

küçük tansiyon kaç olmalı

şeklinde sıralanabilir. Bunlar sadece temel nedenler olması açısından doktorların değerlendirmeye başladıklarında ilk olarak baktıkları etmenlerdir. Nedenlerin bu olmadığı anlaşıldığında ise farklı hastalıkların veya genetiğin araştırılması önerilir.

Dikkatinizi çekebilir. Saç diplerinin karıncalanması.

Küçük Tansiyonun Alt Sınırı

Tansiyon düşüklüğü her zaman hastanın hayatında etki eden bir hastalık olarak belirmeyebilir. Hastalığın belirti vermesi ile fark edilebilirken belirti olmadığında anlaşılması zordur. Tansiyon düşerse ne olur sorusunun cevabını bilmek için düşük tansiyonun sınırını da bilmek önemlidir. Tansiyonun düşük olması için ölçülen küçük tansiyon biriminin 60 mm altında olması gerekir. Kritik durum olduğundan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak zorunlu bir hal alır.

Düşük Tansiyon Düşünce Yapılması Gerekenler

Küçük tansiyonun 60 mm altında olması hastanın bazı belirtilerle rahatsız olmasına neden olur. Bu durumda sağlık kuruluşuna ulaşıncaya kadar hastanın kendini rahat hissetmesi sağlanmalıdır:

  • Ayaklarının gövdesinden yüksekte dikilmesi gerekir,
  • Hasta sakinleştirilmelidir,
  • Tuzlu ayran veya tuz oranı yüksek bir yiyecek verilmesi önerilir,
  • Yeterli sıvı alıp almadığından emin olunmalıdır,
  • Beslenme durumuna göre yiyecek bir şeyler verilebilir.

küçük tansiyon kaç olmalı

Bunların tamamı geçici işlemler olmakla birlikte asıl tedavinin hastanede ve doktor tarafından zaman geçirilmeden yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Küçük Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Küçük tansiyonunuzun düşmesi bazı rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlar. Halsizlik, gözlerinizin kararması, görüntünün bozulması bunların başında gelir. Bazı hallerde mide bulantısı da eşlik edebilir. Tansiyonunuzun ölçümünde 60 mm altında olması küçük tansiyonunuzun düştüğü ve doktora gitmeniz gerektiği anlamına gelir. En son aşama olarak ise hastanın bayıldığı gözlemlenebilir. Zaman geçirmeden hemen en yakın sağlık birimine ulaştırılması için çaba gösterilmelidir.

küçük tansiyon kaç olmalı

Küçük Tansiyon Düşüklüğü Vücuda Etkileri

Tansiyonun düşük olduğu hallerde vücudunuz bazen bunu normal vücut değeri haline getirebilir. Böyle olması belirti olmadığı gibi vücudunuzun zarar görmemesi anlamına da gelir. Ama rahatsız edecek ve belirti verecek bir düşüklük olduğunda artık doktora gitmenin vakti gelmiş demektir. Aksi halde vücudunuzda buna neden olan hastalık veya etmenin daha ileri seviyeye gelmesi, ciddi sorunlar doğurması için zaman tanınmış olabileceği detayı unutulmamalıdır. Doktorun tedavi uygulaması şarttır.

Hipertansiyonu ne düşürür? Bilgi almak için tıklayın.

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir? Tansiyon Nedir? Tansiyonun 8 Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.