Kollarda Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kollarda Karıncalanma Neden Olur?

Kollarda karıncalanma hissi günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durum olarak bilinmektedir. Kollarınızda şiddetli olarak uyuşma ve karıncalanma hissi ile uyanıyorsanız kolunuz üzerinde uzun süre baskı yapmış olabilirsiniz. Ancak bu durum kol uyuşması ve karıncalanmasının en masum nedenidir.

kollarda karıncalanma neden olur

Kollarınızda karıncalanma hissine eşlik eden uyuşma, batma ve yanma hisleri de yaşanıyorsa sinirlerinize uzun süre baskı yapmış ve sinir sisteminde aksaklığa neden olmuş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra kollarda karıncalanma hissi yaşanmasının birçok farklı nedeni olabilir.

Kollarda Karıncalanma Hissi

Gün içinde kollarımızda ortaya çıkan karıncalanma hissi ve yanma benzeri hisler herhangi bir baskı nedeni ile ortaya çıkmıyorsa ciddi bir durum söz konusu olabilir. İnsan vücudu bazı rahatsızlıklar ve sorunlar karşısında belirtiler ile dikkatinizi çekmek ister. Beyin tarafından gerçekleştirilen uyarılar tıpta hastalığın belirtileri olarak değerlendirilmektedir.

Kollarınızda uyuşma, batma, karıncalanma benzeri hisler yaşıyorsanız ve bu hisler sık sık ortaya çıkıyorsa beyin ve omurilik rahatsızlıkları ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bununla birlikte karıncalanma hissi sinir sorunları nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

kollarda karıncalanma neden olur

Kollarda, ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi en çok şikayet edilen bölgelerdir. Karıncalanma hissinin vücudun her yerinde ortaya çıkabiliyor olması ile birlikte en çok el ve ayaklarda ortaya çıktığı da bilinmektedir.

Kollarda Karıncalanma Nedenleri

Kollarda karıncalanma hissi nedenleri kimi zaman basit ve masum durumlar iken kimi zaman da ciddi beyin rahatsızlıklarına işaret ediyor olabilir. Parestezi sinir sıkışmasına bağlı olarak sinirlerde tahribat olması durumudur. Bu durum uzun süre kollarınızda baskı olması ile ortaya çıkar ve kısa sürede geçer. Belirtinin teşhisinde en masum teşhislerden biri de parestezi olabilir.

Kollarda karıncalanma hissi şeker hastalığı, tansiyon sorunu gibi başka nedenler ile de meydana gelebilir. Kollarınızda karıncalanma yaşıyorsanız aşağıda belirtilen rahatsızlıklardan biri ile karşı karşıya olabilirsiniz;

  • Omurilik rahatsızlıkları,
  • Torasik çıkış sendromu,
  • Periferik damar rahatsızlıkları,
  • Fıtıklaşmış disk,
  • Hemiplejik migren,
  • Dolaşım yetersizlikleri,
  • Beyin rahatsızlıkları,
  • Tansiyon,
  • Diyabet benzeri nedenler ile kolda uyuşma ve karıncalanma hissi ortaya çıkabilmektedir.

kollarda karıncalanma neden olur

Karpal Tünel Sendromu Kollarda Karıncalanmaya Neden Olabilir!

Karpal tünel sendromu el ve bilek bölgesinde sinir sıkışması ile ortaya çıkan ve zamanla şiddetlenen bir bilek rahatsızlığıdır. Genellikle bilgisayar kullanan ve benzeri ellerini sık kullanan kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Karpal tünel sendromu ile karşı karşıya olan kişilerde el ve bilek bölgelerinde şiddetli ağrı ortaya çıkar. Bilek bölgesinde ufak bir operasyon ile ileri düzeyde olan karpal tünel sendromu için uygulama yapılmaktadır. Genellikle katiplik benzeri meslek gruplarında mesleki rahatsızlık olarak yaşanır.

İlginizi Çekebilir! Belde Karıncalanma Hissi…

Nasıl Geçer?

Kollarda karıncalanma hissi tedavisi ancak belirtinin kaynaklandığı rahatsızlığın tedavisi ile mümkündür. Diyabet nedeni ile kollarda karıncalanma yaşanıyorsa diyabet ilaçlarının alınması karıncalanma hissinin geçmesini sağlayacaktır.

Kollarınızdaki karıncalanma ve batma hislerinden kısa süreli olarak kurtulmak için soğuk uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamayı buz küpleri ya da benzeri soğuk araçlar yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Karıncalanmanın asıl nedeni bilinmeden belirtilerin hafifletilmesi için anlık olarak uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.

kollarda karıncalanma neden olur

Kollara yapılan buzlu uygulamanın yanı sıra soğuk duş almak da tercih edilen yöntemlerden biridir. Karıncalanma sürekli yaşanıyor ve günlük hayatı olumsuz etkiliyorsa mutlaka bir uzmana danışmanız önerilir. Kollardaki karıncalanma hissinin nedeninin bulunmasında bu hissin ne sıklıkla yaşandığına dikkat etmelisiniz.

Uzman kontrolü ile hastalığın teşhisi sonrasında teşhise uygun tedavi yöntemleri ile kollarınızdaki karıncalanma hissinden kurtulabilirsiniz. Karıncalanma hissi hakkında detaylı bilgiye vücutta karıncalanma hissi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ani başlayan kas güçsüzlüğü hakkında bilgi sahibi olun…

Bacaklarda Uyuşma Neden Olur? Bacaklarda Kaşıntı Neyin Habercisidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.