Karıncalanma ve Terleme Panik Atak Belirtisi Olabilir!

Karıncalanma ve Terleme Panik Atak Belirtisi Olabilir!

Karıncalanma ve terleme belli başlı bazı rahatsızlıkların habercisi olarak nitelendirilmektedir. Vücutta karıncalanma hissi tek başına meydana geldiğinde sinir sıkışması durumu öncelikli olarak kontrol edilir. Ancak terleme belirtisi ile birlikte ortaya çıktığında bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir.

karıncalanma ve terleme

Karıncalanma ve terleme belirtileri birlikte görüldüğünde genellikle hastanın panik atak yaşayacağından şüphelenilir. Birçok hasta panik atak yaşamadan önce uyuşma, terleme, karıncalanma, üşüme gibi belirtiler yaşadığını dile getirir. Bununla birlikte panik atak yaşamadan önce başka belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Panik Atak Belirtileri: Karıncalanma ve Terleme

Panik atak belirtileri, karıncalanma ve terleme, belli uzuvlarda uyuşukluk hissedilmesi gibi birçok belirtiyi kısa sürede ortaya çıkaran bir rahatsızlıktır.  Panik atak ortaya çıktığı andan itibaren kişinin günlük aktivitelerini tamamen engeller.

karıncalanma ve terleme

Ufak bir karıncalanma hissi, aşırı terleme, denge kaybı, göğüs ağrısı ve benzeri belirtiler ile kendini gösteren bu rahatsızlık çoğu zaman kalp krizi ile karıştırılır. Hastanın hiç beklemediği bir anda başlayan ve sürekli olarak tekrarlayan bu rahatsızlık bir çeşit nöbet olarak da nitelendirilebilir. Panik atağın en çok yineleyen belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

  • Göğüs sıkışması,
  • Kalp ağrısı,
  • Terleme ve karıncalanma, kaşınma,
  • Bazı uzuvların uyuşması,
  • Denge kaybı,
  • Hastanın hareketlerini kontrol edememesi.

karıncalanma ve terleme

Panik Atak Hastası Olup Olmadığınızı Anlamak İçin

Panik atak insan vücudunun hastalanmasına neden olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Panik atak hastası olup olmadığını anlamak için ise aşağıda yer alan belirtileri ne sıklıkla yaşadığınızı ölçmelisiniz.

  • Göğüs bölgesinde sürekli çarpıntı, sıkışma ve ani kalp atış hızı değişiklikleri,
  • Tüm vücutta görülen terleme, uyuşma ve karıncalanma hisleri,
  • Mide ağrısı, sık sık bulanma, bayılma hissi.

karıncalanma ve terleme

Psikolojik olarak panik atak hastalarının en çok yakındığı durumlardan biri de kendilerini çevrelerine oranla farklı hissetmeleridir. Sürekli bir tuhaflık olduğunu düşünme ve delirme korkusu geçirme gibi belirtiler ise ileri seviye panik atak hastalarında görülmektedir.

Karıncalanma ve terleme panik atak hastalarında atağın geldiğinin ilk işaretleri olarak değerlendirilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka sakin bir yere geçmeli ve kendinizi sakinleştirmelisiniz. Akabinde doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları da almanız gerekir.

Terlemeye neden olan diğer 11 rahatsızlık hakkında…

Vücutta Karıncalanma ve Üşüme  Parmak Uçlarında Karıncalanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.