Karıncalanma Uyuşma Neyin Belirtisidir?

Karıncalanma Uyuşma Neyin Belirtisidir?

Karıncalanma uyuşma genellikle kolumuzun üzerinde uzun süre uyuduğumuzda hissettiğimiz belirtilerdir. Vücudumuzda aktif olarak rol oynayan sinirlerin baskı nedeni ile hareketsiz kalması beraberinde ortaya çıkan karıncalanma hissi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Peki karıncalanma, uyuşma neyin belirtisidir?

İnsan vücudu içerisinde ortaya çıkan aksaklıklar hakkında her zaman beyin sinyal dalgaları gönderir. Beyin tarafından gönderilen bu sinyaller beraberinde uzmanlar kişilerin rahatsızlıklarını saptayarak tedavi uygular.

Karıncalanma, Uyuşma ve Batma Hisleri Neden Ortaya Çıkar?

Karıncalanma, uyuşma ve batma hislerinin ortaya çıkmasında etkili olan birçok rahatsızlık olabilmektedir.

Bu belirtiler basit bir şekilde sinirlere baskı yapılması ile ortaya çıkabildiği gibi farklı rahatsızlıklar nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Karıncalanma uyuşma yaşadığınız bölgeye herhangi bir baskı yapmıyorsanız anormal bir durum olarak vücut size farkında olmadığınız bir nedenle sinyal veriyor olabilir. Bu sinyaller temelde vücutta bir arıza olduğunun en büyük habercisidir.

Karıncalanma, Uyuşma Şeker Hastalığı Belirtisi Olabilir.

Karıncalanma, uyuşma ve batma belirtileri şeker hastalarının sıkça yaşadıkları belirtilerdir. Şeker hastalarının şekerlerinin düşmesi ya da yükselmesi ile birlikte karıncalanma hissetmeleri doğal olarak karşılanmaktadır.

Bu rahatsızlık temelde insan vücudunun dengelerinin bozulmasına neden olabilmektedir.

Günümüzde şeker hastalığı sadece yaşlılarda değil gençlerde dahi sıkça görülebilmektedir. Bu bağlamda şeker hastalığı olan kişilerin tedavilerini düzenli şekilde olmaları günlük yaşam kalitelerini koruyabilmeleri için zaruridir.

Karıncalanma ve uyuşma sorunu yaşamanızın ana nedeni şeker hastalığı ise hastalığın tedavisi kapsamında aldığınız ilaçları düzenli almanız bu belirtilerin ortadan kalkması için yeterli olacaktır.

Karıncalanma Uyuşma Neyin Belirtisidir? Nelere Sebep Olabilir?

Parestezi rahatsızlığı insan vücudunda anormal davranışların ortaya çıkmasına verilen genel addır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse beklenmedik bir anda herhangi bir neden olmadan kolunuz, eliniz ya da sırtınız karıncalanıyor olabilir.

Bu tarz anormal davranışların nedenlerinden biri de parestezidir.

Vücutta herhangi bir neden olmaksızın anormal davranışlar sergileyen sinirler ve insana rahatsızlık hissi veren beyin zamanla günlük hayatın yaşanmasını zorlaştıran bir faktör olarak ortaya çıkar.

Çok sık yaşanan belirtilerde parestezi rahatsızlığından kurtulmak için uzun vadeli bir çözüm önerilmemektedir.

Parestezi rahatsızlığı olan hastaların günlük hayatlarında düzenli spor yapmaları önerilir. Sürekli yapılan egzersizler sinirlerin daha sağlıklı çalışmalarına olanak tanıyacaktır.

Böylece parestezi belirtileri beklenilenden çok daha az ortaya çıkabilmektedir.

Karıncalanma Belirtisi Olabilecek Diğer Rahatsızlıklar

Karıncalanma ve uyuşma belirtisi ile bilinen başka birçok rahatsızlık vardır. Vücudumuzun verdiği tepkiler arasında sıkça karşılaşılan bir tepki bölgesel uyuşma ve karıncalanmalardır.

Bu bağlamda inme, yüz felci, eklem sorunları ya da kas problemleri gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak da karıncalanma ve uyuşma yaşanabilmektedir.

Karıncalanma hissi yaşadığınız bölgeleri ve bu hissin ortaya çıkma sıklığını tespit ederek doktor yardımı almak olası hastalıklara karşı alınabilecek en büyük önlemlerden biridir.
Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur?  Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Vücutta oluşan uyuşmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.