Karıncalanma Sorunu, Vücut Neden Karıncalanır?

Karıncalanma Sorunu

Karıncalanma sorunu birçoklarının sürekli yaşadığı sorunlardan biridir. Vücutta karıncalanma yaşıyorsanız bunu ne sıklıkla yaşadığınızı tespit etmeniz gerekir. Karıncalanma probleminin çıkış kaynağı birçok rahatsızlık olabilir. Kimi zaman ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilirken kimi zaman da anormal bir durum olarak değerlendirilir.

Karıncalanma şikayeti ile doktora gitmeden önce bu rahatsızlığı ne sıklıkla yaşadığınızı ölçmeli ve vücudunuzun hangi bölgelerinde ortaya çıktığını bilmeniz gerekir. Karıncalanma gibi vücudun neredeyse her yerinde ortaya çıkabilen bu tarz belirtiler başka belirtiler ile birlikte hastalıkların tespitinde kullanılır.

Vücudumuz Neden Karıncalanır?

Vücudun karıncalanması belli nedenler ile gerçekleşebilir. Temelde karıncalanma hissedilen bölgeye göre değişiklik gösteren ana nedenler hastanın günlük hayatında rahatsız olmasına neden olur. Karıncalanma hissini sıklıkla yaşıyorsanız bu hissin beraberinde batma ve yanma gibi başka hisler de getirdiğini tahmin edersiniz.

Vücutta karıncalanma sorunu ortaya çıkmasının en temel nedeni sinirlerde meydana gelen sıkışmadır. Bir örnek ile açıklayalım. Uzun süre aynı kolunuz üzerinde yattığınızda kolunuzun uyuştuğunu akabinde batma hissi ile karıncalandığını bilirsiniz. Bu durum vücudun herhangi bir bölümüne uzun süre baskı yapıldığında da ortaya çıkar.

Sinirlerde meydana gelen baskı sinirlerin sıkışmasına ve karıncalanma hissine neden olur. Eğer karıncalanma hissinin nedeni vücuda yapılan uzun süreli baskı ise kısa süreli masaj ve soğuk uygulama ile karıncalanma hissinden kurtulabilirsiniz.

Karıncalanma Hissi Hangi Hastalıklara İşaret Eder?

Karıncalanma hissi pek ciddiye alınmasa da birçok rahatsızlığın nedeni olabilmektedir. Karıncalanma hissinin nerede meydana geldiğine bağlı olarak bazı hastalıklar düşünülür. Doktorlar karıncalanma hissi ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtileri de göz önünde bulundurarak inceleme yapar. Karıncalanma hissinin belirtisi olarak nitelendirildiği bazı hastalıklar aşağıdaki gibidir.

  • Dizde Karıncalanma: eklem sorunlarına işaret olabilir.
  • Ensede ve kulakta karıncalanma: yüz felci ya da inme işareti olabilir.
  • Çenede karıncalanma: yüz felci işareti olabilir.
  • Dudakta karıncalanma: bazı deri hastalıklarına işaret olabilir.
  • Ayakta ve ellerde karıncalanma: şeker hastalığının bir belirtisi olabilir.
  • Vücudun herhangi bir yerinde sürekli ortaya çıkan karıncalanma: parestezi rahatsızlığının belirtisi olarak değerlendirilir. Sinirlerin anormal davranış sergilemesi ile bilinen hastalıktır.

Karıncalanma Sorunu Nasıl Geçer?

Karıncalanma sorunu geçirmek için öncelikli olarak karıncalanma hissinin neden kaynaklandığını öğrenmek gerekir. Birçok hastalık birden fazla belirti gösterir. Vücudunuzda ortaya çıkan başka anormal durumları da saptadıktan sonra uzmanlara danışarak hastalıklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Karıncalanma çözümü için kısa vadeli olarak karıncalanma hissettiğiniz bölgeye soğuk pres yapabilirsiniz. Soğuk sinirlerin sıkışmasını engeller. Böylece sinir sıkışmasına bağlı olarak gerçekleşen karıncalanma meydana gelmez veya kısa sürede geçer.

Karıncalanma sorununun çözümünde uzun vadeli bir yöntem arayışı içerisinde iseniz sinirlerinizin bu davranışına neden olan rahatsızlığın tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Karıncalanma sorununun çözümü için ayrıca bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Düzenli spor yaparak sinirlerinizin sıkışmasını engelleme yöntemini deneyebilirsiniz.

Beyinde Ürperti Hissi Neden Olur?  Belde Karıncalanma Nedir? Neden Olur?    Yüksek Tansiyon Kaç Olursa Yüksektir?

Vücut dengesi için gerekenler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.