Karıncalanma Şeklinde Kaşınma

Karıncalanma Şeklinde Kaşınma

Karıncalanma şeklinde kaşınma deri hastalıklarının çoğunda ortak bir belirti olarak görülmekte olan ve tıp adı pruritus olan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bölgesel olarak ya da vücut genelinde görülebilmekte olan kaşıntılar, pek çok neden sonucunda ortaya çıkabilir. Karıncalanma şeklinde kaşıntı, sinirsel kaşıntılarda sıklıkla karşılaşılmakta olan bir rahatsızlıktır.

Karıncalanma şeklinde kaşıntı, günlük yaşamı oldukça etkileyen bir durum olduğundan dolayı özellikle son günlerde daha fazla gündeme geliyor. Peki sinirsel kaşıntı nedir? Sinirsel kaşıntının belirtileri nelerdir ve sinirsel kaşıntıya neden olan etkenler hangileridir?

Sinirsel Kaşıntı Nedir?

Sinirsel kaşıntı nöropatik kaşıntı adı ile de bilinmekte olan bir rahatsızlıktır. Sinirsel kaşıntı sinir hücreleri olan nöronlardaki sinir iletimi sırasında meydana gelmiş olan herhangi bir bozukluk nedeni ile meyana gelmekte olan bir sağlık sorunudur. Kaşıntının nedeni tamamen ilt ile ilgili olmayıp aynı zamanda bazı sinirsel hasarların da kaşıntıya neden olduğu düşünülmektedir.

Karıncalanma şeklinde kaşıntı şeklinde de ortaya çıkabilmekte olan sinirsel kaşıntı, kişinin daha önceden geçirmiş olduğu tıbbi durumlar ve yaşadığı kaşıntının şiddeti gibi etkenler tedavi planının belirlenmesi için oldukça önemli bir role sahiptir. Yine de sinirsel kaşıntı hakkında çalışmalar sürmeye devam etmektedir. Karıncalanma şeklinde baş ağrısı da kaşıntı gibi sık ifade edilen rahatsızlıklar arasında yer alır.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Sinirsel kaşıntı belirtileri, pek çok hastalığın belirtisi olarak görülebilir ve kaşıntıyı yaşamaktı olan kişi kaşıntının hangi sorun sonucunda sinirsel kaşıntı meydana geldiğini anlayamayabilir. Karıncalanma şeklinde kaşıntı pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Söz konusu olan hastalık karın ağrısı, mide bulantısı ve sarılık gibi belirtiler ile birlikte görülürse karaciğer hastalığı olma ihtimali daha yüksektir.

Tek bir bölgede yoğunlaşmış bir şekilde ortaya çıkan kaşıntılar, genellikle cilt hastalıkları ve dermatit gibi dermatolojik hastalıkları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sinirsel kaşıntılar genel olarak sırt, ayaklar, eller, bacaklar ve gövdede meydana gelmekte olan ancak bölgesel olmadan geniş bir alanı etkilemekte olan kaşıntılardır. Bu rahatsızlık ile karşılaşılması durumunda bir doktora danışılması oldukça önemlidir.

Sinirsel Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta karıncalanma şeklinde kaşıntı çok yönlü ve kişiye göre değişebilmekte olan tedavi şekillerinden biridir. Kaşıntı ve ağrı azaltılmasında kesin ve kalıcı yöntemler bulunmasa da vücutta meydana gelmekte olan karıncalanma şeklinde kaşıntıların etkilerini azaltmak için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doktorlar genellikle ilaç tedavisine öncelik vererek kişileri ilaç ile tedavi etmeyi tercih etmektedirler.

İlaç tedavisi uygulanmakta olan kişiler ilaç alternatiflerini genellikle deneme yanılma yöntemi ile uygulamaktadırlar. Diyabete bağlı olarak oluşmakta olan nöropatik kaşıntılarda ise öncelikli olarak kan şekeri regülasyonu sağlanması oldukça önemlidir. Yeni teşhis almış olan şeker hastalar için gerekli olan insülin tedavisi uygulanıp diyetisyen tarafından hastanın yaşına ve sağlık durumuna uygun bir diyet programı hazırlandıktan sonra hastaya eğitim verilir ve karıncalanma şeklinde kaşıntı tedavi edilir.

Yüzde Karıncalanma ve Kaşınma  Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşınma

Kaşınma tedavilerine göz atın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.