Karıncalanma Şeklinde Baş Ağrısı

Karıncalanma Şeklinde Baş Ağrısı

Karıncalanma şeklinde baş ağrısı insanların günlük hayatta sıkça yaşadıkları rahatsızlıklardan biridir. Baş bölgesinde meydana gelen ağrının nedeni kimi zaman hastalıklar olabilirken kimi zaman da nedensiz meydana gelebilmektedir.

Karıncalanma şeklinde meydana gelen baş ağrılarında öncelikli olarak migren rahatsızlığından şüphelenilir. Migren belli belirsiz aralıklar ile baş bölgesinde sürekli ağrı hissedilmesidir. Baş ağrısının karıncalanma ile birlikte meydana gelmesi hangi hastalıkların habercisi olabilir gibi bazı soruların cevaplarını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Karıncalanma Şeklinde Baş Ağrısı Neden Olur?

Karıncalanma şeklinde baş ağrısına neden olan birçok faktör olabilir. Öncelikli olarak karıncalanma şeklinde kaşıntı ya da baş ağrısı birçok nedenle ortaya çıkabildiği için tek başına ortaya çıktığında parestezi belirtisi olarak da değerlendirilmektedir.

Karıncalanma sonrasında baş ağrısı yaşıyorsanız baş ağrısı hissettiğiniz bölgede karıncalanma hissinin ne kadar süre ile devam ettiğine dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte baş ağrısına neden olan faktörün bulunması da önemlidir.

Karıncalanma şeklinde baş ağrısı yaşayan hastaların birçok nedenle bu durumu yaşadığı bilinmektedir. Aşırı kaygı ve stres, migren, uzun süre baş bölgesine baskı yapılması gibi durumlar karıncalanma ve akabinde baş ağrısına neden olabilmektedir.

Karıncalanma Nedeni Olarak Parestezi

Parestezi sürekli olarak karıncalanma sorunu olan kişilerin genel olarak sahip olduğu kronik bir rahatsızlıktır. Temelde insan vücudunda bulunan sinirler baskıya uğradığında karıncalanma hissi ortaya çıkar. Bazen kolumuz üzerinde fazla uyuduğumuzda bazen de anormal bir davranış olarak beyin karıncalanma hissi ile bizi uyarır.

Karıncalanma hissinin belli belirsiz vücudumuzun farklı bölgelerinde ortaya çıkması parestezi olarak adlandırılır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkması genellikle yaşlılarda görülmektedir.  Parestezinin bilinen bir çözümü bulunmamaktadır.

Parestezi çözümü uzun vadeli olarak ilaç kullanımı ile mümkün değildir. Parestezi rahatsızlığı yaşayan kişiler kısa vadeli olarak soğuk duş alabilir ya da soğuk pres yapabilirler. Bu rahatsızlığın uzun vadede çözümü için düzenli spor yapılması önerilir. Düzenli egzersiz sinirlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Karıncalanma Nedeni Olarak Kaygı ve Stres

Karıncalanma nedeni olarak kaygı ve stres sıkça rastlanan bir durumdur. Karıncalanma hissi yaşayan ve kaygı bozukluğu sorunu olan kişilerde karıncalanma sonrasında baş ağrısı sıkça görülür. Stres sorunu yaşayan kişilerin vücudunda anormal tepkiler görmesi uzmanlar tarafından normal karşılanır. Vücudun stres halinde farklı tepkiler verdiği durumlardan biri de karıncalanma hissidir.

Karıncalanma nedeni olarak kaygı ve stres sorunu yaşıyorsanız psikolojik destek almak bu sorundan kurtulmak için tercih edilen bir yöntemdir. Karıncalanmanın başka bir nedeni de migrendir. Migren ağrısı yaşayan kişilerde karıncalanma sorununun giderilmesi için soğuk duş önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir! Şakaklarda Karıncalanma Hissi Neden Olur?

Karıncalanma şeklinde baş ağrısı yaşayan kişiler için ağrının sıklığına bağlı olarak uzman desteği alınması önerilmektedir. Elde karıncalanma, ayakta karıncalanma yaşanması gibi durumlarda şeker hastalığından da şüphelenilmektedir. Karıncalanma sonrasında baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz önerilir.

Başta Karıncalanma  Kulakta Karıncalanma Hissi

Baş ağrısı için okunacak dualara bakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.