Karıncalanma Nedir? Karıncalanma Neden Olur?

Karıncalanma Nedir?

Karıncalanma sık olarak el ve ayak parmaklarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle birden ortaya çıkan ve uyuşma ve kaşınma benzeri bir his olarak tarif edilen karıncalanma hissi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Peki karıncalanma nedir? Tam olarak vücudun hangi bölgelerinde ortaya çıkar?

İnsan vücudunda karıncalanma hissi meydana geldiğinde beraberinde uyuşma ve batma hisleri de art arda gelir. Bu hislerin ortaya çıkmasına neden olabilecek birçok rahatsızlık bilinmektedir. Sadece belirtileri inceleyerek rahatsızlıklar hakkında tanı koymak mümkün olmayabilir. Ancak karıncalanma hissinin insanların sıkça başına gelmesi belli rahatsızlıkların habercisi olarak nitelendirilir.

Vücutta Karıncalanma Neden Olur?

Vücutta karıncalanma tıp dilinde parestezi olarak nitelendirilir. Bu rahatsızlığı sık sık yaşayan birçok kişinin belli başlı hastalıklar ile mücadele içinde olduğu görülür. Ancak vücutta karıncalanma olmasının en doğal nedeni karıncalanma yaşanan bölgeye yeterli kan akışının sağlanamamış olmasıdır.

Vücudum karıncalanıyor şikayeti ile hastanelere gelen bazı kişilerin belli bir rahatsızlığı olmadığı doktorlar tarafından dile getirilir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse vücutta karıncalanma sorunu yaşayan kişilerin vücutlarının bir bölgesine uzun süre baskı yapıp yapmadıklarının değerlendirmesi gerekir. Sık yaşanan ve normal karşılanan bazı karıncalanma nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Uzun süre vücudunuzun bir bölümüne baskı yapmış olabilirsiniz.
  • Bağdaş pozisyonunda uzun süre oturmak ayaklarda karıncalanmaya neden olabilir.
  • Sürekli aynı pozisyonda uyumak baskı nedeni ile karıncalanmaya neden olabilir.

Karıncalanma vücutta bulunan sinirlere uzun süre baskı yapıldığında ortaya çıkan ve beraberinde uyuşma ve batma hissini getiren bir durumdur. Uzun süre sinirlere baskı yapılmadığı halde bedende karıncalanma hissi ile karşı karşıya kalmanız belli bir rahatsızlığın nedeni olarak değerlendirilebilir. Bu durumda doktor görüşü almanızda fayda vardır.

Karıncalanma Nedir?  Vücudun Hangi Bölgelerinde Ortaya Çıkabilir?

Karıncalanma insan vücudunun neredeyse her tarafında ortaya çıkabilmektedir. Özellikle karıncalanma ortaya çıkan belli başlı bölgeler ise el ve ayaklardır. Elleriniz ve ayaklarınızda karıncalanma olmasının nedeni sinirlere baskı yapılması değilse bu durum bazı rahatsızlıkların nedeni olarak değerlendirilebilir.

Karıncalanma nedir sorusunun doğal bir yanıtı da vücutta batma ve yanma hislerinin ortaya çıkmasıdır. Karıncalanma temelde sinirlere yapılan baskı ile birlikte baskı yapılan bölgede uyuşma ve batma ortaya çıkması durumudur.

Karıncalanan bölgeye ağırlığınızı vermeniz ya da dokunmanız beraberinde batma hissini getirecektir. Batma hissinin ayağınızın üzerine basmanızı engelleyecek bir durum olduğunu dile getirmek gerekir. Vücutta batma karıncalanma hissi ile birlikte gelir. Karıncalanma hissinin vücudunuzda en çok ortaya çıkabileceği bölgeler ise aşağıdaki gibidir;

  • El, ayak ve kol bölgeleri,
  • Baş, omuz ve sırt bölgeleri,
  • Diz kapağı, bacak ve bilek bölgeleri,
  • Karın, göğüs ve genital bölge.

Yukarıda yer alan bölgelerin yanı sıra bazı kadın ve erkek hastalıklarına bağlı olarak genital bölgede de karıncalanma hissi ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda vajinada karıncalanma rahim sorunları ile birlikte sıkça ortaya çıkabilmektedir.

Kollarda Karıncalanma Neden Olur?    Parmak Uçlarında Karıncalanma Neden Olur?    Psikolojik Uyuşma ve Karıncalanma Nedir?

Dilerseniz uyuşma hakkında bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.