Karıncalanma Nedenleri, Nasıl Tedavi Edilir?

Karıncalanma Nedenleri

Karıncalanma nedenleri, belirli farklara sahiptir ve bu farklar kişinin yapmakta olduğu aktivitelere göre değişiklik gösterebilir. Günlük hayatta fazla hareket etmeyen kişiler tarafından özellikle boyun ve omuz bölgelerinde karıncalanma ile ilgili şikayet gelirken ellerini fazla kullanan ve gerekli tedbirleri almayı reddeden kişiler tarafından ise elde ve bilekte karıncalanma ile ilgili şikayet gelmektedir.

Karıncalanmanın görülmekte olduğu bölgeye göre birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir ve karıncalanma rahatsızlığının meydana geldiği bölge sayesinde kişiyi oluşabilecek hastalıklar hakkında da belirli bilgiler elde edilebilir.

Peki karıncalanma hissi hangi hastalıkların habercisi olabilir? Vücudun herhangi bir bölümünde meydana gelmiş olan karıncalanma rahatsızlığı hangi yol ile tedavi edilir?

Karıncalanma Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Karıncalanma efekti, birçok hastalık ortaya çıkmadan önce pek çok kişinin şikayet ettiği bir rahatsızlık olduğundan karıncalanma efekti ile karşı karşıya gelmiş olan kişiler farklı hastalıklar nedeni ile karıncalanma yaşıyor olabilir. Bu ve benzer durumlarda yapılması gereken şey işinde uzman olan bir doktordan yardım isteyip gelecek olan rahatsızlığı kolay bir şekilde aşmaktır.

Karıncalanma efekti, habercisi oldukları hastalıklara göre farklı yerlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle karıncalanmanın ortaya çıktığı yer oldukça önemlidir. Karıncalanma rahatsızlığı ile ilgili belirli çözüm yolları arıyorsanız tedavi aşamalarına göz atabilirsiniz.

Diyabet:

Diyabet kontrolsüz olduğu ve süresi nöropati için oldukça önemli bir rol oynadığı için karıncalanma ile kişiye kendini belli edebilir. Diyabette değişik olan mekanizmalar ile diyabet ortaya çıkabildiği için ayaklarda ve ellerde uyuşma, ağrı ya da karıncalanma gibi belirtiler ön planda yer alıyor.

Tiroit Bozuklukları:

Tiroit hormonunun seviyesinde meydana gelmekte olan artış ve azalış nöropatiye neden olabilir. Bu nedenle hormon seviyesi bozuk düzeylerde olması nedeni ile karıncalanma sonucu ortaya çıkabiliyor.

Böbrek Yetmezliği:

Böbrek yetmezliği sonucunda kanda bulunmakta olan sinirler için toksik olan bazı maddeler birikip karıncalanmaya neden oluyor. Bu nedenle karıncalanma böbrek yetmezliği habercisi de olabilmektedir.

Vücutta Meydana Gelen Karıncalanma Nasıl Tedavi Edilir?

Karıncalanma tedavisi, bu sorun ile karşılaşmış olan kişilerin evde tek başlarına yapabilecekleri bir tedavi şekli değildir. Vücutta karıncalanma gibi bir sorun ile karşı karşıya gelmiş olan kişi mutlaka bir nöroloji uzmanına gidip uzman olan kişinin kendisini değerlendirmesini istemelidir. Yapılmış olan belirli değerlendirmelerden sonra ise bir takım kan testleri ile EMG adı verilmekte olan sinir ve kasların çalışması ve bozukluğunu değerlendiren bir test yapılması gerekir.

Tedaviler genellikle nedene yönelik yapılır. Bir hastalığın sonucunda şikayetler ortaya çıkmış ise bu hastalığın tedavisini yapabilmek için bağışıklık sisteminin normal dışı olarak çalışmasına neden olan şey belirlenir ve bu ihtiyaç giderilerek vücutta meydana gelmiş olan karıncalanma sorunu çözülür.

Karıncalanma sorunu tedavisinde etkin olarak karıncalanma sıklığı ve hissin nerede meydana geldiğine dikkat etmek gerekir.

Burun Üstünde Karıncalanma  Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Karıncalanma Sıkça Görülen Bir Sorun Mu?

Karıncalanma Rahatsızlığı Artış Mı Gösterdi?

Yüksek ateş hakkında bilgi edinmek için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.