Karıncalanma Nasıl Geçer? Karıncalanma Nedeni.

Karıncalanma Nasıl Geçer?

Karıncalanma hissi vücudumuzda herhangi bir yerde hissedebildiğimiz uyuşma ve batma benzeri bir histir. Kimi zaman sinir sıkışmasına bağlı olarak kimi zaman da bazı hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkan karıncalanma hissini geçirmenin bazı yolları bulunmaktadır. Peki karıncalanma nasıl geçer?

Vücutta karıncalanma hissi geçirmek için uygulanan yöntemler çoğu zaman kısa vadeli sonuçlar doğurur. Uzun vadeli olarak karıncalanma hissini engellemeye yönelik ilaçlar bulunmamaktadır. İlaç tedavisi ancak karıncalanmanın nedeni anlaşıldıktan sonra o nedene yönelik olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Karıncalanma Hissi Nasıl Geçer?

Karıncalanma uyuşma hissini geçirmek için uygulanan geçici yöntemlerin başında soğuk tedavisi gelmektedir. Karıncalanma hissinin ortaya çıkmasında etkili olan birçok hastalık bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar arasında başlıca bilinenleri Parestezi, yüz felci ve şeker hastalığıdır.

Karıncalanma hissi ortadan kaldırılması için uygulanan kısa süreli yöntemler, karıncalanmayı anlık olarak geçirmektedir. Bu yöntemler arasında en çok tercih edileni ise baskıyı durdurmaktır. Karıncalanmanın doğal olarak meydana geldiği durumlardan biri sinirlere uzun süre baskı yapılmasıdır.

Sinirlere uzun süre baskı yapılması halinde karıncalanma akabinde uyuşma ve batma meydana gelmesi zaman zaman hareket kabiliyetinizi de kısıtlayabilir. Bu durumda uyuşan bölgedeki baskıyı ortadan kaldırmalısınız. Daha sonra ise karıncalanma hissettiğiniz bölgeyi yavaş hareketlerle masaj yaparak rahatlatmalısınız.

Karıncalanma hissinin geçmesi için hızlı ve vücudu zorlayan hareketler yapılmamalıdır. Aksi halde kas ve kemik dokusuna zarar gelebilir. Vücudun herhangi bir bölümünde karıncalanma yaşanması ve bu baskıya bağlı olarak gerçekleşmediğinde ise herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Karıncalanma Hissini Geçirmek İçin Soğuk Tedavisi

Karıncalanma hissi belli bir baskıya bağlı olarak ortaya çıkmıyorsa bu durumda karıncalanan bölgeye soğuk uygulamak etkin bir tedavi olarak değerlendirilmektedir. Soğuk su dolaşım sisteminin hızlanmasında etkili olur. Böylece sıkışan sinirlerin normal formuna dönerek işlevini yetire getirmesi olanaklı hale gelir.

Karıncalanma yaşanan bölgeye doğrudan soğuk su dökmek yerine buz gezdirmek de etkin olarak kullanılan yöntemler arasında yer alır. Yüz felci geçiren hastaların ya da inme geçiren hastaların anında soğuk suya girmesi sinir sisteminde oluşabilecek kalıcı hasarın minimum düzeye indirilmesinde etkin olmaktadır.

Karıncalanma Nedeni: Parestezi

Parestezi vücutta bulunan sinirlerin belli bir uyaran olmadan anlık olarak sıkışmasıdır. Kimi zaman kolunuzda kimi zaman dizlerinizde ortaya çıkan bu karıncalanmanın herhangi bir nedeni olmaz. Yaşanan batma ve uyuşma hislerini geçirmek için ise yavaş egzersizler yapılması tavsiye edilir.

Vücudun eski formuna dönmesi, sinirlerin normal çalışma düzeninde faaliyet göstermesi için soğuk uygulanabilir ve günlük düzenli egzersizler yapılabilir. Doktorlar tarafından parestezi hastalarına en çok önerilen tedavi yöntemlerinden biri de düzenli egzersiz yapmaktır.

Egzersizlerin niteliği, nasıl yapılması gerektiği hakkında Parestezi rahatsızlığının ne boyutta olduğuna göre bir karar verilir. Uzmanlar tarafından sık karşılaşılan bir durum olan vücutta karıncalanma zamanla kronik hale gelebilen ya da tamamen ortadan kalkabilen bir rahatsızlıktır.

Ciğerde Karıncalanma Neden Olur?  Tansiyon Nedir? Tansiyonun 8 Nedeni.

Karıncalanmanın Zararları Nelerdir? Buyrun göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.