Karıncalanma Hissi, Neden Ortaya Çıkar?

Karıncalanma Hissi

Karıncalanma hissi vücudunuzun birçok bölgesinde karşılaşabileceğiniz durumlardan biridir. Vücutta karıncalanma yaşanmasının ise birden fazla nedeni olabilir. Karıncalanma hissinin tarif edilmesi gerekirse karıncalanan bölgede bir uyuşukluk, batma ve hareket kabiliyetinde kısıtlanma durumu ortaya çıkmasıdır.

Vücutta karıncalanma yaşanmasının bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak değerlendirildiğini biliyor muydunuz? Ancak bu belirtiler karıncalanma hissinin nerede nasıl meydana geldiğine göre farklı hastalıklara işaret eder. Karıncalanma hissi hakkında merak ettikleriniz ve çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vücutta Karıncalanma Hissi Neden Ortaya Çıkar?

Vücutta karıncalanma hissi ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. En yaygın nedeni ise Parestezi rahatsızlığı olarak bilinir. Karıncalanmanın yaşandığı bir durum daha bulunuyor ki bu durum herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilmez.

Vücutta karıncalanma sorunu yaşanmasının en doğal nedeni sinirlerin sıkışmasıdır. Sinirlere uzun süre baskı yapılması nedeni ile sinirlerde sıkışma olması sonucu baskı yapılan bölgede karıncalanma, uyuşma ve batma hissedilebilir. Bu hisler kısa süre sonra geçer. Rahatsızlık duyan kişinin aşağıda yer alan bazı davranışları uzun süre yapmaması vücutta karıncalanma sorunundan kurtulması için yeterli olacaktır.

  • Bağdaş gibi baskının yüksek olduğu pozisyonlarda uzun süre hareketsiz kalınmamalıdır.
  • Sürekli aynı yöne hareketsiz bir biçimde kollarınızın üzerinde uyumamalısınız.
  • Vücudunuzun herhangi bir bölümüne uzun süre baskı yapmamalısınız.

Vücutta karıncalanma ortaya çıkmasının nedenleri tek başına bir belirtisi ile belirlenemez. Karıncalanma ile birlikte farklı belirtiler de ortaya çıktığında belli başlı hastalıkların habercisi olarak değerlendirilir. Peki vücutta karıncalanma nasıl geçer?

Vücutta Karıncalanma Nedenleri: Parestezi

Parestezi karıncalanma hissi yaşanmasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Bu rahatsızlık sinirlerde meydana gelen anormal davranışlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Karıncalanan bölgenin vücut boyunca belli başlı davranışlar sergilediği bilinir.

Parestezi hastalığına sahip kişilerin sadece belli başlı bölgelerde değil aynı zamanda vücudunun neredeyse tamamında parçalar halinde karıncalanma, uyuşma ve batma hissettiği bilinir. Bu hastalık sinirlerin nedensiz yere sıkışması, anormal davranışlar sergilemesi olarak bilinir.

Tek belirti vücutta karıncalanma ise parestezi hastası olup olmadığınızı anlamak için mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Zamanla kronik hale gelen bu karıncalanma hissi soğuk su ya da buz kullanarak hafifletilebilmektedir.

Eklemlerde Karıncalanma Nedenleri

Karıncalanma hissi eklemlerde ortaya çıkıyorsa eklem sorunları ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Eklemler birden fazla kemiğin birlikte hareket ederek bükülme gibi hareketlerin yapılmasına olanak sağlandığı alanlardır. eklemlerde ortaya çıkan sorunlar hastaların hareket kabiliyetinde kısıtlama olmasına neden olur.

Eklemlerde karıncalanma hissi yaşıyorsanız öncelikli olarak eklem ağrılarınızın sıklığını değerlendirmeniz gerekir. Eklem ağrıları ne kadar sık ortaya çıkıyorsa sorunun şiddeti de o kadar büyük demektir. Eklemlerde karıncalanma eklem sıvısının bittiğinin ya da eklemlerde enfeksiyon olduğunun da habercisi olabilir.

Eklemler gün içinde sürekli kullandığımız ve herhangi bir sorunda hareket etme kabiliyetimizi düşüren bölgelerdir. Eklemlerde enfeksiyon olması halinde gerekli ilaç tedavisi ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Bacak Karıncalanması Nasıl Geçer?  Hamilelikte El Uyuşması Sebepleri  Yaşa Göre Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Vücudun sıvı miktarı nasıl arttırılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.