Kafada Karıncalanma Hissi, Nasıl Ortaya Çıkar?

Kafada Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Kafada karıncalanma hissi birçoklarının sıkça yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Kimi zaman ense kimi zaman da alın bölgesinde ortaya çıkabilen karıncalanma hissi birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Kafa bölgesinde sıkça rastlanan karıncalanma hissinin ise en çok bilinen nedeni Parestezi rahatsızlığıdır.

Kafada karıncalanma hissinin ortaya çıkma nedeni tam olarak tek bir belirti ile bilinemez. Ancak belli başlı tetkikler sonucunda bazı rahatsızlıkların bu belirti ile ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Parestezi, vücudun herhangi bir yerinde belli belirsiz karıncalanma, uyuşma ve batma hissi yaşanması durumudur.

Kafada Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Kafada karıncalanma nedenleri temelde Parestezi ile bağdaştırılır. Parestezi nedeni ile vücudunun herhangi bir yerinde karıncalanma ve yanma hisseden hastalar kronik olarak sıkça bu durumları yaşarlar. Deri yüzeyinde meydana gelen karıncalanma hissi kısa süreli olarak kendini hissettirir ve sonrasında kaybolur.

Kafada karıncalanma meydana geldiğinde o bölgede bulunan sinirlerden bazılarının sıkışmış olma ihtimali bulunmaktadır. Sıkışan sinirler vücudun hangi bölgesinde olursa olsun hareket kabiliyetinde kısıtlama, hissizlik, karıncalanma ve batma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ciddi bir sorun olarak görülmez çünkü kısa sürede geçer.

İlginizi Çekebilir! Şakaklarda Karıncalanma Neden Olur?

Hipogilisemin Belirtisi Olarak Karıncalanma

Hipogilisemin belirtisi olarak sıkça rastlanan karıncalanma hissi tek başına ortaya çıkmaz. Bu belirti ile birlikte aşağıda yer alan belirtiler de aynı anda kendini göstermektedir.

  • Soluk ten,
  • Sık terleme,
  • Çarpıntı hali,
  • Titreme,
  • Sürekli halsizlik.

Bu belirtiler beyinin ihtiyacı olan şekeri alamadığı anlamına da gelebilmektedir. Hipogilisemin birçok belirtinin aynı anda baş gösterdiği bir rahatsızlık olduğundan doğrudan bu belirtiler yaşanıyorsa kolayca tanı konulabilmektedir.

İnme Belirtisi Olarak Kafada Karıncalanma

İnme belirtisi olarak kafada karıncalanma hissi hastaların sürekli dile getirdiği bir durumdur. Beynin belli bir bölümünde ortaya çıkan ani irigasyon eksikliği sonucu halk arasında bilinen adı ile hastaya inme iner. Bu durumda karıncalanma hissi yaşanması dolaşım yetmezliğinin bir belirtisi olarak değerlendirilir.

Hastanın karıncalanma eşliğinde belli başlı hareket kabiliyetini kaybetmesi, konuşma güçlüğü çekmesi gibi benzer belirtiler de karıncalanma hissini takip etmektedir.

Kafada Karıncalanma Hissi Nasıl Geçer?

Kafada karıncalanma batma hissini geçirmek için soğuk su ile duş almak sıkça uygulanan bir yöntemdir. Bununla birlikte kafada karıncalanma 48 saatten az aralıklar ile ortaya çıkıyorsa kısa süre içerisinde bir doktora danışmak gerekir.

Kafada karıncalanma hissi sık aralıklarla meydana gelmiyorsa bu durumlarda soğuk bir duş almak etkili bir sonuç almanıza olanak tanıyabilir. Birçok doktor inme anında hastanın durumu fark etmesi ile birlikte soğuk duş almasını önermektedir. Bu dolaşım sistemini tetikleyerek dolaşım yoksunluğundan kaynaklı hareket kabiliyetinde eksiklik yaşanmasını engelleyebilir.

Kafada karıncalanma hissi şeker hastalığı kaynaklı olarak da ortaya çıkabilen bir durumdur. Şeker hastalığınız varsa gerekli ilaçlarınızı alarak ve şekerinize dikkat ederek kafanızda karıncalanma hissi meydana gelme sıklığını azaltabilirsiniz.

Hastanın başta karıncalanma eşliğinde belli başlı hareket kabiliyetini kaybetmesi, konuşma güçlüğü çekmesi gibi benzer belirtiler de karıncalanma hissini takip etmektedir.

Yüzde Karıncalanma ve Kaşınma  Boğazda Karıncalanma ve Öksürük

Baş Ağrısı Çeşitlerini inceleyin ve sebepleri görün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.