Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikte sırt ağrısı, zaman zaman yaşanmakta olan bir ağrıdır. Birçok kişinin şikayetçi olduğu sırt ağrısı, yaşanması en normal olan ağrılardan biri olması nedeni ile pek çok kişide görülür. Hamilelikte meydana gelen sırt ağrısı için kişinin düzenli zaman aralıkları ile doktora gidip muayene olması gerekir. Bu sayede kişinin herhangi bir zarar görmesi engellenebilir.

hamilelikte sırt ağrısı neden olur

Doktor muayenesinden geçen kişi sırt ağrısını azaltmak için doktor tarafından önerilen tavsiyeleri kullanarak sırt ağrısını daha az bir seviyeye indirebilir. Peki hamilelikte sırt ağrısı neden olur ve bu ağrıyı geçirmek için neler yapılabilir?

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte sırt ağrısı yaşanmasının nedenleri değişiklik gösterebilir. Anne adaylarının çoğunda bulunmakta olan sırt ağrısı, farklı hususlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sırasında yaşanmakta olan sırt ağrısının temel nedeni, kişinin kilo alması ile birlikte büyüyen karnının duruşta belirli bozukluklara yol açmasıdır.

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında vücudun ön kısmında yer alan ağırlık artmaktadır. Bu nedenle kişi, zamanla ileri doğru eğilmeye başlar. Dengede kalınmasını sağlamak için yapılan değişiklikler sonucunda ise duruşta değişimler meydana gelir ve kişi bazı zamanlarda bu duruşu gereğinden fazla düzeltmeye çalışabilir.

hamilelikte sırt ağrısı neden olur

Sırt ağrısı yaşanmasının bir diğer nedeni ise kişinin karın kaslarının eskiye bakarak daha zayıf olmasıdır. Bebek büyüdükçe karın kasları gevşer ve zayıflar. Bu kaslar omuriliği desteklemede önemli bir rol oynadığı için gevşediği ve zayıfladığı zaman sırt ağrısına neden oluyor olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde sırt ağrısı yaşanması gayet normaldir.

İlginizi Çekebilir! Gebelikte Bel Ağrısı…

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Engellenir?

Hamilelik döneminde sırt ağrısı ile karşı karşıya kalınması oldukça normaldir. Yaşanmakta olan sırt ağrılarının birbirinden farklı nedeni olabilir. Karşılaşılmakta olan en sık neden ise kişinin gerekli olan bazı egzersizleri yapmıyor olmasıdır. Hamilelik döneminde yaşanmakta olan sırt ağrısını geçirmek ya da sırt ağrısına maruz kalmamak için bazı teknikler ve yöntemler bulunmaktadır.

Hamilelikte sırt ağrısını engellemek için belirli zamanlarda egzersiz yapılması gerekmektedir. Sırt ağrısını geçirmenin en etkili yollarından biri olan egzersizler, bacak ve sırt kaslarının güçlenmesini sağlar. Düzenli olarak yapılmakta olan fiziksel aktiviteler sayesinde sırt ağrılarından kolay bir şekilde kurtulmak mümkündür.

hamilelikte sırt ağrısı neden olur

Sırt ağrısının önemli nedenlerinden biri duruştur. Kişi, duruşunu doğru bir şekilde ayarlayamadığı zaman sırt ağrıları yaşanmaya başlar. Ayaktayken dik durmaya, omuzların arkada esnek bir şekilde bulunmasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı şekilde dizlerin kasılı bir şekilde bulunmaması da büyük önem taşımaktadır. Kişi oturduğu zaman sırtını destekleyen bir sandalye kullanarak sorunları kolay bir şekilde giderebilir.

Doktora Ne Zaman Başvurulması Gerekir?

Sırt ağrısı, hamilelikte normal olarak bilinmekte olan ağrı ve sancılar arasında yer almaktadır. Bazı zamanlarda ise bu sırt ağrısı ciddi bir neden ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle erken doğum belirtisi ve bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunda kişinin sırt ağrısı olup olmadığına da bakılmaktadır. Aşağıdaki durumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman doktor ile görüşmeniz uygun olacaktır.

  • İdrar yaparken yanma hissi ile karşılaşma
  • Ateşinizin olması
  • Baldırlarınızda şiddetli bir ağrı olması
  • Bacaklarınızda güçsüzlük problemi ile karşılaşmanız
  • Ayaklarınızda uyuşukluk olması
  • Vajinal kanamanızın olması
  • Sırt ağrısının fazla şiddetli olması
  • Sırt ağrısının iki haftadan daha uzun bir süre boyunca devam etmesi

hamilelikte sırt ağrısı neden olur

Hamilelik sırasında vücudunuzun özellikleri değişeceği için farklı bir ağrı yaşamakta olabilirsiniz. Sırt ağrısı sizi rahatsız ettiği zaman ağrının asıl nedenini hatırlamanız gerekir. Yakın zamanda bebeğinizi kollarınızın arasına alacağınızı düşünmek ve güvendiğiniz doktorlar ile görüşmek daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Uzman görüşü almanız aynı zamanda ağrılarınızın azalmasına da yardımcı olabilir.

Uzman Doktordan sırt ağrısı görüşü…

Hamilelikte El Uyuşması Sebepleri Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.