Hamilelikte Karıncalanma Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Karıncalanma Neden Olur?

Karıncalanma beynin bir uyarı olarak bizleri uyarmasıdır. Tıpkı kaşınma, yanma ve batma hisleri gibi hissedilen bu his temelde vücudunuzda birçok karınca yürüyor gibi hissettiğinizde ortaya çıkar. Hamilelikte karıncalanma ise uzmanlar tarafından farklı nedenlere bağlanabilmektedir.

Hamilelik süreci kadınların hormonal olarak kendilerini oldukça farklı hissettikleri bir dönemdir. Bununla birlikte karıncalanma benzeri belirtiler de hamilelik sürecinde yaşanabilmektedir. Yazımızın devamında bu hissin neden ortaya çıktığı ve nasıl geçirileceğine dair merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Karıncalanma Nedenleri

Hamilelikte karıncalanma nedenleri temelde sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak meydana gelir. Karıncalanma sinirlerin işleyişinde aksaklık olması ile birlikte ortaya çıkan bir histir. Hamilelikte karıncalanma yaşanması da sinirlerin baskı altında kalmaları ile ortaya çıkan bir durumdur.

Gebelikte karıncalanma rahimin büyümesi ile birlikte ortaya çıkar. Karıncalanma ve uyuşma sinirlerin sıkışması ve baskı altında kalması ile kendini gösteren bir durumdur. Gebelikte karıncalanma da rahimin büyümesi ile birlikte gerçekleşir.

Hamilelik sürecinde rahimin ve bebeğin büyümesi ile birlikte bacak bölgesinde bulunan sinirler sıkışmaya başlar. Sinirlere yapılan baskı bacakta, eklem bölgelerinde ve kalça bölgesinde karıncalanmaya neden olabilir.

Hamilelikte Karıncalanma Bir Rahatsızlığın Belirtisi Olabilir Mi?

Hamilelikte karıncalanma yaşanması normal karşılanan bir durumdur. Herhangi bir rahatsızlığın belirtisi olarak değerlendirilmez. Özellikle rahimin gözle görülür şekilde büyümesi ile birlikte karıncalanma hissi artar. Bu durum uzmanlar tarafından sorunlu görülmez.

Hamilelik sürecinde bacakların şişmesi durumu da sıkça yaşanır. Vücutta su tutulmaya başlanır. Su tutulması ile birlikte şişkinlik yaşandığında ortaya çıkan basınç karıncalanma hissine de neden olabilir. Gebelerde karıncalanma hissinin yaşanması anormal bir durum değildir. Gebelik sürecinin akışından kaynaklı olarak yaşanan karıncalanma hissi kimi zaman doğuma kadar devam edebilir.

Elde ve Parmaklarda Karıncalanma Normal Midir?

Gebelik sürecinde gerçekleşen elde ve parmaklarda karıncalanma hissi hamilelerin en çok şikayetçi olduğu durumlardan biridir. Karıncalanma hissi ile birlikte gece uykulardan uyanma durumu da sıkça yaşanır. Uyku bozukluğu sorunu yaşayan hamile kadınların uykularından uyanma nedenleri çoğu zaman elde ve parmaklarda karıncalanma olur.

Elde ve parmaklarda karıncalanma yaşandığında soğuk suya elinizi batırarak bu histen kurtulabilirsiniz. Kısa vadede etkili sonuç veren soğuk tedavisini ayak altlarına uygulamaktan kaçının. Kimi hamilelerde parmak uçlarında hissizlik nedeni ile şikayetler de görülür. Bu gibi hissizlik, karıncalanma, uyuşma belirtileri hamilelik sürecinde vücudun normal olmayan gelişimler yaşamasından kaynaklıdır.

Hamilelikte Karıncalanma Tedavisi Edilmesi Gerekir Mi?

Hamilelikte karıncalanma tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Karıncalanma hissedilen bölgede tetkikler yapılır ve karıncalanma, hissizleşme belirtileri herhangi bir hastalığa işaret olarak görülmüyorsa bir tedavi uygulanmaz.

Hamilelikte karıncalanma sorunu yaşıyorsanız bu sorunun ne sıklıkla ve hangi bölgelerde meydana geldiğini takip etmelisiniz. Akabinde doğum kontrollerinde uzmanlara durumu aktararak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Çoğu durumda uzmanlar karıncalanmanın ciddi bir soruna işaret olmadığını dile getirir.

Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur?  Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Gebe misiniz? Değil misiniz? Test edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.