Hamilelikte El Uyuşması Sebepleri

Hamilelikte El Uyuşması

Hamilelikte el uyuşması, oldukça sık bir şekilde rastlanabilmekte olan bir rahatsızlıktır. Birçok kadının karşılaşmakta olduğu hamilelikte el uyuşması sorunu, parmaklardan bileğe doğru inebildiği gibi nadir de olsa kollara doğru ilerleyebilmektedir. Uyuşukluk çoğu zaman ağrı, karıncalanma, sızı ya da hissizlik gibi semptomlarla bir araya gelir. Tüm şikayetler birbirinden farklı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle el uyuşması ile karşı karşıya kalındığı zaman muayene olmak yapılması en uygun olan harekettir.

hamilelikte el uyuşması

Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur?

Hamilelikte el uyuşması nedeni, çoğu zaman sinirlerin üzerine yapılan baskıdır. Ancak karpal tünel sendromu nedeni ile de el uyuşması yaşanabilir. Bu sendrom bilgisayar başında fazla durulması ya da ellerin aktif olarak fazlasıyla kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hamile kişilerde görülme sıklığı ise azımsanmayacak boyutlarda olması nedeni ile bu rahatsızlığın tedavisinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Ağrı ve sızıya neden olan karpal tünel sendromu, çoğu zaman doğumdan sonraki aylarda kendiliğinden geçmektedir. Hamilelikte el uyuşması ile karşı karşıya kalındığı zaman kişinin en kısa süre içerisinde doktora görünmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bazı rahatsızlıkların tespiti önceden yapılıp sorun çözülemeyebilir.

hamilelikte el uyuşması

İlginizi Çekebilir! Beyinde Ürperti Hissi ve Karıncalanma…

Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte el uyuşması tedavisi yapabilmek için öncelikle muayene olmak gerekmektedir. Muayene olunmasının nedeni ise el uyuşmasına neden olan hususları öğrenmektir. El uyuşması genel olarak sinirlerin üzerine baskı yapılması sonucunda ortaya çıksa da karpal tünel sendromu sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Doktor muayene yapabilmek için gerekli testler yapmaktadır. Karpal tünel sendromu bir çeşit hastalık değildir. Bir hastalık ya da travma sonucunda karpal tünel sendromu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tedavi aşamasında median sinirini bozan hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Hamileliğin ikinci ya da üçüncü dönemlerinde meydana gelen KTS için genel olarak atel ya da bileklik kullanımı önerilmektedir.

hamilelikte el uyuşması

Parasetamol türevi ilaçlar için ya da lokal kremler için reçete bulundurulması gerekir. Cerrahi müdahele sonucunda kalıcı hasar riski bulunmadığı sürece bu ilaçlar ve kremler tercih edilmemektedir. Bu nedenle çok nadir olarak kullanımları görülür.

El Uyuşmasına Ne İyi Gelir?

Gebelik döneminde el ve ayak parmaklarına uyuşukluk ya da karıncalanma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu ve benzeri durumlarda öncelikle kişinin muayene olması gerekmektedir. Doktorun uygun bulmuş olduğu tedaviler dışında evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda yer alan yöntemleri uygulayarak hamilelikte el uyuşmasının etkilerini azaltabilirsiniz.

  • Doktor önerdiği zaman bileklik ya da atel kullanarak el uyuşması etkilerini azaltabilirsiniz. Atel, uyku sırasında bileğin kıvrılmasını engellemektedir. Bu sayede el bileklerinde sinir sıkışması meydana gelmesini engeller.
  • Masaj yapmak el uyuşmasına iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. El uyuşması meydana gelen elinize diğer eliniz ile hafifçe masaj yapıp germe egzersizleri uygulayarak el uyuşmasının etkilerini oldukça aza indirgeyebilirsiniz.
  • Ellerin üzerinde uyumamak el uyuşmasını engellemektedir. Geceleri uyuşukluk hissedilmesinin en büyük nedeni el üzerinde uyunarak bilekteki sinirlere baskı yapılıyor olmasıdır.

hamilelikte el uyuşması

  • Fındık, sarımsak, avokado ve somon gibi içerisinde B6 vitamini zengin olan maddeler ile beslenmek el uyuşmasının etkilerini azaltacaktır.
  • Yeşil ve beyaz lahana yaprakları ile bileğinizi sararak ödemi azaltabilirsiniz. Ayrıca bu yol ile sinir sıkışmalarının önüne de geçebilirsiniz.
  • Uyuşukluğu arttıran aktiviteleri tespit edip bu aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bilgisayar başında fazla durmak ve benzeri aktivitelerden kaçınmak el uyuşması yaşanmasını önleyebilir.
  • Uyku sırasında elinizi yukarıda tutmaya yardımcı olacak bir askı kullanarak el uyuşmasının etkilerini önleyebilirsiniz.

El uyuşması hakkında daha fazla bilgi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.