Hamilelikte Bacak Uyuşması, Neden Olur?

Hamilelikte Bacak Uyuşması

Hamilelikte bacak uyuşması, sıklıkla meydana gelmekte olan sorunlardan biridir. Bacak bölgesinde uyuşma ve karıncalanma yaşanmasının birkaç nedeni bulunmaktadır. Kişilerin bu sorun ile karşılaşmasının en önemli nedeni ise bacaklarda bulunmakta olan sinirlere baskı yapılıyor olmasıdır. Vücutta yer alan sinirlerin anatomik seyirleri boyunca baskı altında kalması sonucunda benzer rahatsızlıklar gelişebilmektedir.

hamilelikte bacak uyuşması neden olur

Sıkışma sorunu genel olarak sinirin kemik ya da yumuşak dokudan geçmekte olduğu kanalda meydana gelir. Genellikle el bileğinde görülmekte olan uyuşma sorunu, bacak bölgesinde de meydana gelebilir. Belirli bölgelerde yer alan sinirlerin etkilenmesi nedeni ile ortaya çıkan bu sorun, bazı ilaçlar ya da kremler ile çözülebilir.

Uyuşma ve benzeri sorunlar farklı nedenler ile de ortaya çıkmaktadır. Peki hamilelikte bacak uyuşması hangi nedenlerle ortaya çıkar? Hamilelikte bacak uyuşması sonucunda neler meydana gelir? Hamilelikte bacak uyuşması tedavisinde neler yapılır?

İlginizi Çekebilir! Gebelikte Bel Ağrısı…

Bacak Uyuşması Neden Olur?

Hamilelikte bacak uyuşması, zaman geçtikçe büyümekte olan rahimden dolayı gerçekleşmektedir. Rahmin büyümesi ile birlikte bacaklara giden birçok sinire baskı yapılması ve bacaklara fazla yük binmesi sonucunda bazı kişiler bacak uyuşması ile karşı karşıya kalabilir. Vücutta su tutulması nedeni ile bacaklar şişebilir. Bacakların şişmesi nedeni ile de sinirler basınca maruz kalabilmektedir.

hamilelikte bacak uyuşması neden olur

Kişide meydana gelmiş olan bu belirtiler, bazı zamanlarda ciddi olabilmektedir. Meydana gelmiş olan bu belirtiler doğumda sonra kaybolabilmektedir. Nadir de olsa farklı bölgelerde de uyuşma ya da kaşınma benzeri belirtiler meydana gelebilmektedir. Bazı kadınlarda hızlı ve derin soluma nedeni ile de uyuşukluk ile iğnelenme meydana gelebilir. Kişinin yaşamakta olduğu gerilimler de daha hızlı ve derin solumaya neden olduğu için bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.

Hamilelikte Bacak Uyuşması Sonucunda Neler Meydana Gelir?

Hamilelikte bacak uyuşma sorunu, en çok gece uykudan uyandırması nedeni ile şikayet edilmektedir. Gece iyi uyuyamama nedeni genel olarak bacak, el ve parmaklarda meydana gelen uyuşmadır. Bu uyuşma ve karıncalanma sorunlarına bağlı olarak kişi uyanır ve genellikle uyuşmuş olan bölgeyi hareket ettirir. Yapılmakta olan bu hareketler ile bacaklarda yaşanan karıncalanma ve uyuşma sorunu azalır.

hamilelikte bacak uyuşması neden olur

Hamilelerin çoğu bacak bölgesinde yaşanan uyuşma nedeni ile sıklıkla kuvvetsizlik çekmektedir. Bu duruma rağmen yapılan muayenelerin çoğunda kuvvetsizlik saptanmamaktadır. Bu olay genel olarak bacaklarda meydana gelen ve hamilelik esnasında ciddi olmayan bir sorundur. Düzenli olarak yapılan kontroller ile olabilecek sorunlara karşı önlem alınabilmektedir.

Bacak Uyuşmasının Tedavisinde Neler Yapılır?

Bacak uyuşması tedavisi, kişiye konulmuş olan bulguya bağlı olarak değişmektedir. Yapılacak olan tedavi ve tedavinin aşamaları, kişinin yaşadığı sorunlara göre değişiklik göstermektedir. Kişiye karpal tünel sendromu bulgusu yapıldığı zaman ilk aşamada kişinin belirtileri yaşadığı bölgeye atel takılabilmektedir. Atel takılmasının nedeni sorunun yaşanmakta olduğu bölgenin doğru pozisyonda tutulmasını sağlamaktır.

hamilelikte bacak uyuşması neden olur

Şikayetleri yeni başlamış olan ve fazla şiddetli ağrı ya da uyuşma sorunu yaşamayan kişilere sadece atel verilerek sorun çözüme kavuşturulabilir. Ancak fazla şiddetli ağrı ve uyuşma sorunu ile karşı karşıya kalan kişilere tek başına atel takılması yeterli olmayabilir. Bu ve benzeri durumlarda kişinin durumuna göre doktor tarafından uygun ilaçlar verilmektedir.

Şiddetli ağrı ve uyuşma için verilen ilaçlar sinir uçlarını koruma ile görevli olan B vitaminleri ve magnezyum içermekte olan preparatlardır. Benzer ilaçlar kişinin yaşamakta olduğu uyuşma ve karıncalanma sorunlarını çözmekte yardımcı olur. Bu ilaçların dışında lokal olarak kullanılmakta olan krem ve pomatlar genellikle etkili olmamaları nedeni ile fazla tercih edilmemektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Hamilelikte Karıncalanma Nedenleri Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.