Gözde Karıncalanma Hissi, Retina Yırtılması Olabilir!

Gözde Karıncalanma

Gözde karıncalanma hissi halk arasında göz sineklenmesi olarak da bilinen bir belirtidir. Gözlerimiz sürekli olarak kullandığımız ve zaman içerisinde bizim gibi yaşlanan organlarımızdır. Gözlerin yaşlandığı ya da hasta olduğu pek bilinmese de önemli göz rahatsızlıkları göz karıncalanması gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Gözde Karıncalanma Neden Olur?

Gözde karıncalanma nedenleri bazı hastalıklara göre değişkenlik gösterir. Kimi zaman gözde meydana gelen karıncalanma, gölgelenme ciddi göz rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Çok sık rastlanan bir durum olmamakla birlikte yaşlılarda daha çok gözlemlenmektedir.

Gözde karıncalanma yaşıyorsanız ne sıklıkla bu durumun ortaya çıktığını ölçmeniz gerekir. Günümüzde teknoloji çağındaki bireylerin görme bozukluğu yaşama oranları çok daha yüksektir. Küçük yaştan itibaren miyoplukla başlayan göz rahatsızlıkları farklı şekillerde de ortaya çıkabilmektedir.

Gözde karıncalanma tabirini biraz daha açmak gerekirse hastanın gözü açıkken gözü önünde havada sabit kalan siyah gölgeler görmesidir. Bu belirti göz hastalıklarına işaret olarak değerlendirilmektedir. Bu tarz göz hastalıklarının zamanında tedavi edilmemesi retina yırtılması ya da körlük gibi daha ağır rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Göz Karıncalanması Nasıl Tedavi Edilir?

Gözde karıncalanma tedavisi operasyonsuz bir şekilde mümkün değildir. İlaç tedavisi ya da egzersizler ile bu rahatsızlıktan kurtulmanın mümkün olmadığını söylemek gerekir. Göz karıncalanması tedavi edilebilmesi için asıl hastalığın bulunması gerekir.

Lazerle gözde karıncalanma tedavisi etkin olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Göz sağlığının korunması ve görme yetisinin kaybedilmemesi için lazerle tedavi yöntemi denenmektedir.  Gözde karaltılar oluşması, karıncalanma hissi ve göz sineklenmesi gibi belirtiler temelde retina yırtılmasına işaret eder.

Gözde Karıncalanma Retina Yırtılması Belirtisi Olabilir!

Gözde karıncalanma retina yırtılması belirtisi olabilir. Bu rahatsızlığın göze dokunmadan lazer yöntemi ile tedavisi mümkündür. Göz sağlığını korumak için yapılan lazer tedavileri temelde retinayı tekrar yapıştırmayı hedefler.

Retina yırtılması erken teşhis ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisinde zaman büyük önem taşır. Erken teşhis ile gerçekleştirilen operasyonlarda öncelikli olarak yırtılan bölgeler tespit edilir ve kenarları yapıştırılarak operasyon tamamlanır.

Retina yırtılması gibi operasyonları gerçekleştirmek için uzman yardımı almak gerekir. Alanında deneyim kazanmış uzmanlar tarafından yapılan operasyonlarda başarı oranı çok daha yüksektir. Göz sağlığını korumak için gözde karıncalanma gibi belirtiler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Gözde Karıncalanma Yüz Felci Belirtisi Olabilir Mi?

Gözde karıncalanma yüz felci belirtisi olarak nadir rastlanan durumlardan biridir. Gözlerde meydana gelen karartı görme durumu kimi zaman şeker hastalarında görülürken yüz felci yaşayan hastalarda pek sık görülmez.

Vücuda zarar veren rahatsızlıklar ortaya çıktığında bazen anormal belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazı rahatsızlıklar meydana gelirken gözde karıncalanma gibi ekstrem belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Göz karıncalanması ile karşı karşıya iseniz mutlaka gözlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu tarz göz rahatsızlıklarının tedavisinde erken teşhis büyük önem taşır. Yüz felci riski taşıyan hastalarda kulakta karıncalanma da sıkça dile getirilen bir belirtidir.

Karıncalanma Şeklinde Kaşınma  Karıncalanma Şeklinde Baş Ağrısı

İlginizi çekebilir! Çenede karıncalanma nedir? Nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.