Gebelikte Bel Ağrısı, Neden Olur, Normal Midir?

Gebelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte bel ağrısı oldukça normal karşılanan bir durumdur. Genellikle bel çukur genişliği fazla olan anne adayları gebelik sürecinde çok daha fazla bel ağrısı çektiği bilinmektedir. Bel ağrısına neden olan başka faktörler de vardır.

Gebelik süreci hem anne için hem de bebek için hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı bir dönemdir. Bu noktada gebeliğin bazı sancılı yönleri olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır. Yazımızın devamını inceleyerek gebelikte bel ağrısı nedenleri, ağrının nasıl geçeceğine ilişkin öneriler ve benzeri bilgilere ulaşabilirsiniz.

gebelikte bel ağrısı neden olur

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

Gebelikte bel ağrısı nedenleri arasında ilk sırayı annenin fiziksel durumu almaktadır. Anne fiziksel olarak hızlı kilo almaya başladığında bel ağrısı yaşaması oldukça normaldir. Bununla birlikte bel çukurunun genişliği ne kadar artarsa bel ağrısı yaşama oranı da o kadar artar.

Gebelik sürecinde rahim belirli oranda büyür. Bu büyüme süreci vücutta dengelerin değişmesine neden olur. Bu büyüme karın ve sırt kaslarının dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Eklemlerde ağrı, bel bölgesinde ağırlığa bağlı olarak yorulma gibi nedenler ile gebelikte bel ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

gebelikte bel ağrısı neden olur

İlginizi Çekebilir! Hamilelikte Karıncalanma…

Hamilelikte bel ağrısı nedenleri;

 • Aşırı kilo alınması,
 • Derin bel çukuru,
 • Duruş bozuklukları,
 • Rahim büyümesine bağlı olarak ağırlaşması,
 • Bel eklemlerinde gevşeme.

Gebelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte yaşanan bel ağrısı zaman geçtikçe gebeliğin sonuna doğru artış gösterir. Gebelik sürecinin sonlarına doğru bel ağrısının artmasına bağlı olarak anne adayının daha fazla rahatsızlık hissetmesi normaldir. Bu noktada düzenli gebelik egzersizlerini yapmak büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte bel ağrısını geçirmek için sürekli ilaç kullanmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Gebelik sürecinin sonlarına doğru bel ağrısının artması halinde uzman doktorunuza danışarak ilaç kullanmanız önerilir.

gebelikte bel ağrısı neden olur

Gebelik sürecinde bel ağrısını çok şiddetli yaşayan gruplardan biri de omurilik sorunu yaşayan kişilerdir. Omurilik sorunları gebelik haricinde de oldukça zor bir rahatsızlıktır. Gebelik sürecinde anne adayının şiddetli bel ağrısı yaşamasının nedenlerinden biri de omurilik kaynaklı rahatsızlıklar olabilir.

Gebelik sürecinde bel ağrısına karşı dikkat edilmesi gerekenler;

 • Aşırı kilo almaktan kaçının,
 • D vitamini ve kalsiyum düzeylerinin normalin altında olmadığından emin olun,
 • Sürekli ayakta ve hareketsiz kalmaktan kaçının,
 • Sık sık kısa yürüyüşlere çıkın,
 • Duruş bozukluklarına karşı önlem alın,
 • Gün boyunca sıkça kısa aralıklar ile sırt üstü uzanarak dinlenmeye özen gösterin,
 • Bel ağrısı yaşıyorsanız sırtüstü yatmak yerine yan yatmayı tercih edin,
 • Dinlenirken karnınızı yastık ile destekleyin,
 • Belinizi yoracak uygulamalardan kaçının,
 • Otururken ayaklarınızın altına basamak koyun, bu uygulama kaslarınıza destek olmanızı sağlayacaktır,
 • Ortopedik ve rahat tabanlı ayakkabıları tercih edin,
 • İlaç kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Yukarıda yer alan belirtiler birçok uzman tarafından hamile kişilere verilen tavsiyelerdir. Hamilelik hem anne için hem bebek için yeni ve zor bir süreçtir. Bebeğin ve anneni sağlığını korumak için uygun önlemler alınarak hareket edilmelidir. Düzenli kontroller ile anne bebek sağlığı kontrol edilmelidir.

gebelikte bel ağrısı neden olur

Şiddetli Yaşanması Halinde;

Hamilelikte şiddetli bel ağrısı yaşanması halinde uzman desteği almakta fayda vardır. Bel ağrısı her ne kadar gebelik sürecinde normal karşılanan bir durum olsa da aşırı ağrı ve acı kişi için anormal bir durumun habercisi olabilir.

Hamilelikte şiddetli bel ağrısı yaşandığında doğrudan hastaneye gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak annenin de fiziksel durumu sürekli değişkenlik gösterir. Bu noktada hamilelik sürecinde annenin de sürekli kontrol altında olması gerekir.

Çocuk uzmanından anne karnında beyin gelişimi hakkında bilgi alın…

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte El Uyuşması Sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.