Ensede Karıncalanma, Nasıl Tedavi Edilir?

Ensede Karıncalanma

Ensede karıncalanma birçokları tarafından sıkça dile getirilen rahatsızlıklardan biridir. Ense bölgesinde karıncalanma sorunu yaşayan kişilerin hangi hastalık nedeni ile bu belirtiyi gösterdiği tespit edilmelidir. Boyun, ense karıncalanması bazı durumlarda fizik tedavi ile iyileştirilebilirken bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Ense karıncalanması geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Ancak bu yöntemler geçici olarak nitelendirilir. Ancak karıncalanma nedeni olan hastalığın iyileştirilmesi ile bu belirtiden tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Yazımızın devamında ensede karıncalanma nedenleri, tedavi yolları hakkında merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Ensede Karıncalanma Neden Olur?

Ensede karıncalanma fıtık, kireçlenme gibi hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklar nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Ense bölgesinde karıncalanma ve yanma şikayetiniz varsa bununla birlikte ortaya çıkan diğer belirtileri de göz önünde bulundurmanız önerilir.

Ensede karıncalanma tedavisi belirtinin belli bir hastalığa bağlı olmadan gerçekleştiği durumlarda düzenli egzersizler ile gerçekleşmektedir. Yaşlılarda sıkça ortaya çıkan parestezi rahatsızlığı kapsamında vücudun farklı bölgelerinde karıncalanma yaşanabilmektedir.

Parestezi, sinirlerin anormal davranışlar sergilemesi ve akabinde hastanın vücudunda durup dururken bazı belirtiler hissetmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Ensede karıncalanma yanı sıra ellerde, ayaklarda ya da farklı bölgelerde karıncalanma yaşadığınızda vücudunuzun genelinde görülen bir belirti olduğunu doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.

İnme Belirtisi Olarak Ensede Karıncalanma

İnme belirtisi olarak ensede karıncalanma akabinde farklı belirtiler de ortaya çıkar. Bölgede bazı benzer hisler (yanma ve batma gibi) de yaşanır. Hasta inme ya da yüz felci gibi sinirlerde kalıcı hasar bırakma eğilimi olan bir rahatsızlık geçiriyorsa karıncalanma anında bölgeye soğuk pres uygulayabilir.

Soğuk hava, su ya da buz yolu ile gerçekleştirilen soğuk uygulaması sonrasında sinirler çok daha az hasar görür. Sinirlerin olabildiğince az hasar alarak bu rahatsızlıklardan kurtulması yüzün ya da vücudun çok daha büyük bir bölümünün kullanılır olmasını sağlamaktadır.

Ensede Karıncalanma Nasıl Tedavi Edilir?

Ensede karıncalanma beyin kaynaklı bir rahatsızlığın belirtisi ise doğrudan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Ancak ense bölgesinde karıncalanma şikayeti başka bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkıyorsa ense bölgesini hareket ettiren doğal egzersizler yapabilirsiniz. Vücudu düzenli olarak çalıştırmak karıncalanma, uyuşma ya da batma gibi sorunların ortaya çıkma sıklığını azaltır.

Ensede karıncalanma yaşamanızın bir başka nedeni de uzun süre bölgeye baskı yapılmış olması olabilir. Vücudumuzda herhangi bir bölgeye uzun süre baskı yaptığımızda aynı zamanda sinirlere baskı yapmış oluruz. Sinirler uzun süre baskı sonucunda farklı davranışlar sergiler. Bunlardan en yaygın olanı ise karıncalanma, uyuşma ve batma sorunudur.

Kafada karıncalanma hissi ise bundan farklı olarak meydana gelmektedir. Ense bölgesinde meydana gelen karıncalanma daha çok hisler tensel bir histir. Ancak kafa bölgesinde karıncalanma baş ağrısı öncesinde çok sık görülür.

Vücudumuzun Karıncalanması Normal Midir?

Vücutta karıncalanma çoğu kişi tarafından normal karşılanır ancak vücudun verdiği bir tepki olarak değerlendirildiğinde ciddiye alınması gereken bir belirtidir. Vücutta karıncalanma öncelikli olarak karıncalanmanın hangi bölgede ortaya çıktığına göre farklılaşır. Bu nedenle belirtileri tam olarak saptayarak uzmanlara danışılması önerilmektedir.

Reflü Karıncalanma Yapar Mı?  Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Ense ve Boyun tutulması hakkında bilgi edinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.