Ellerde Karıncalanma Ve Halsizlik

Ellerde Karıncalanma Ve Halsizlik

Ellerde karıncalanma ya da halsizlik hissini tek elinizde hissedebileceğiniz gibi iki elinizde birden de hissedebilirsiniz. Ellerinizde hissetmiş olduğunuz uyuşma hissi ise sürekli olarak bazı hareketleri yaparken ya da istirahat sırasında ortaya çıkabilmektedir. Ellerdi meydana gelen uyuşma, bazı durumlarda yanma, karıncalanma ve elektrik çarpması şeklinde de hissedilebilir.

Ellerde meydana gelmekte olan durumlar sonucunda yazı yazarken, belirli hareketleri yaparken ya da çalışırken sorun çıkartabilir. Bazı durumlarda ise kişiler bu durumlar nedeni ile iş göremez hale gelirler. Peki ellerde uyuşma ve karıncalanma nedir ve neden meydene gelmektedir?

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma Nedir?

Ellerde karıncalanma ve uyuşma, elin bütün bölümlerinde, avuç içinde, elin üst kısmında ve parmak uçlarında hissedilebilmektedir. El uyuşması pek çok faktör nedeni ile ortaya çıkabilir. El uyuşması meydana geldiği zaman ise hissizlik, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetlere neden olur. Bunun yanında ise kas spazmı, multiple skleroz, beyin daman hastalıkları, tiroit bezinin az ya da çık çalışması gibi durumlardan kaynaklanmakta olan el bileği ve dirsek kısımlarında sinir sıkışmaları görülebilir.

El sıkışmaları sıklıkla da karşılaşabilen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle el uyuşmasının pek çok sebebi bulunur. Ancak genel sebep karpal tünel sendromu adı verilmiş olan bir sinir sıkışmasıdır. Sinir sistemi uyuşma ve karıncalanma rahatsızlıklarında büyük etkiye sahiptir.

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma Neden Meydana Gelir?

Ellerde uyuşma ve karıncalanma meydana gelmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. İllerde uyuşmanın meydana gelmiş olduğu sebebe göre ise belirtiler değişiklik göstererek vücut için uyarıda bulunulabilir. Ellerde karıncalanmaya neden olan sebeplere dikkat ederek kendinizi koruyabilirsiniz. Meydana gelmekte olan ellerde karıncalanma sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Örgü örme, yer silme, bez sıkma, halı silkeleme, sürekli mouse ve klavye kullanma sonucunda ellerde uyuşma ve karıncalanma görülebilir.
 • Kolun dirsekten aşağıda bulunmakta olan bölgesinde median sinir sıkışması olarak görülen sendrom da nadir olsa da el uyuşmasına neden olur.
 • Radial sinir sıkışmaları el uyuşması ve karıncalanması durumunda etkili olan etkenlerden biridir.
 • Boyun fıtığı, omurilik ya da beyine ait olan nörolojik problemler de el bölgesinde uyuşma ve karıncalanma meydana getirebilir.
 • Sinirlerin bilek düzeyinde sıkışması rahatsızlıkları ortaya çıkartabilir.

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ellerde karıncalanma hissi, birçok hastalığın ya da rahatsızlığın belirtisi olarak görülmektedir. Bu belirtiler sizde ortaya çıktığı zaman kesinlikle ihmal etmeden en kısa süre içerisinde iyi bir doktor ile görüşmeniz, doktora detaylı bir rapor vermeniz gerekir. Elinizde uyuşma ya da karıncalanma ile ilgili herhangi bir sorun ile karşı karşıyaysanız şu rahatsızlıklara sahip olma ihtimaliniz bulunmaktadır:

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Vitamin eksikliği
 • Omurgada meydana gelmiş herhangi bir hasar
 • Karpal tünel sendromu
 • Kan dolaşımı problemleri
 • Burger hastalığı
 • Diyabet

Parmaklarda karıncalanma ve uyuşma sorununun kısa vadeli bir çözümü olarak parmaklarınızı soğuk suda bekletebilirsiniz.

Sırtta Karıncalanma ve Yanma  Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

El yanığına ne iyi gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.