Ellerde Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ellerde Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ellerde karıncalanma yaşanması birçoklarının şikayetçi olduğu kronik rahatsızlıklardan biridir. Belli belirsiz anlık olarak ortaya çıkan karıncalanma hissine uyuşma ve batma da eşlik eder. Ellerinizde karıncalanma hissettiğinizde bu hissin ne kadar sürdüğüne dikkat etmeniz gerekir.

Karıncalanma hissi vücutta farklı rahatsızlıkların belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir. Kimi zaman yüz felci ya da inme gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilirken kimi zaman da parestezi gibi kronik rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir.

Ellerimiz Neden Karıncalanır?

Ellerde karıncalanma insanların sıkça karşılaştığı durumlardan biridir. Ellerimizin karıncalanmasının birçok nedeni olabilir. Bazı rahatsızlıklar buna neden olduğu gibi sinirler üzerinde uzun süre baskı yapılması da ellerin karıncalanmasına neden olabilmektedir.

Ellerimizin karıncalanmasının bir başka nedeni de Parestezi rahatsızlığıdır. Parestezi insanların durduk yere vücudunun herhangi bir yerinde karıncalanma, batma ve uyuşma hissetmesine verilen addır.  Bu rahatsızlık insanların günlük hayatlarını olumsuz etkileyen ve hareket kabiliyetini kısıtlayan bir rahatsızlıktır.

Ellerde karıncalanma halsizlik ortaya çıkmasının başka bir nedeni de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı genç yaşlı birçok kişide görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Şekerinizin ani iniş çıkışları beraberinde ellerinizde, ayaklarınızda titreme, karıncalanma yaşamanıza neden olabilir. Bu durumda düzenli olarak ilaçlarınızı kullanmanız bu sorundan kurtulmanız için yeterli olacaktır.

Ellerde Karıncalanma, El Karıncalanması Nasıl Geçer?

El karıncalanması rahatsızlığının giderilmesi için öncelikli olarak bu belirtiye neden olan rahatsızlık belirlenmelidir. Ellerde karıncalanma ve uyuşma sorunu birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu bağlamda rahatsızlığın tespiti için mutlaka uzman doktor kontrolü şarttır.

Elleriniz karıncalanıyorsa kısa vadeli bir çözüm olarak buz koyabilir, soğuk su ile yıkamayı deneyebilirsiniz. Kısa vadede etkin olarak karıncalanma sorunun çözülmesine olanak tanıyan bu yöntem maalesef uzun vadede karıncalanmanın tekrarlanmaması için işe yaramamaktadır.

El uyuşması ve karıncalanmasının nedeni belirlendikten sonra etkin bir tedavi ile rahatsızlığın ortadan kaldırılması beraberinde bu belirtinin de yok olmasına olanak tanıyacaktır. Aksi halde sadece geçici yöntemler kullanılabilmektedir. Eller gibi parmaklarda karıncalanma ve uyuşma da sıkça şikayet konusu olmaktadır. Genellikle yaşlılarda ortaya çıkan bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Yaşlılarda El Karıncalanması Neden Olur?

Yaşlılarda el karıncalanması birçok nedenle ortaya çıkmaktadır. Ellerde karıncalanma insanların hareket kabiliyetini kısıtlayan bir durumdur. Özellikler yaşlılarda el ve ayak gibi bölgelerde karıncalanma ortaya çıkması doktorlar tarafından çoğu zaman doğal karşılanmaktadır. Bununla birlikte yüz felci gibi rahatsızlıkların belirtisi olup olmadığı da değerlendirilmektedir.

Yaşlılarda el karıncalanmasının etkin bir rahatsızlığa işaret etmediği durumlarda tedavi uygulanmaz. Ancak kısa vadeli çözümler ve yöntemler kullanarak anlık çözümler getirilebilmektedir. Şeker rahatsızlığınız varsa ilaçlarınızı düzenli alarak titreme ve karıncalanma sorunundan kurtulabilirsiniz.

Ellerde karıncalanma yaşlı ve genç fark etmeksizin herkesin başına gelebilir. Ancak yaşlılarda daha sık ve çözümsüz olarak ortaya çıktığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Karıncalanma hissettiğiniz tek bölge elleriniz değilse bu durumda vücudunuzun farklı bölgelerinde de ortaya çıkıyor demektir. Karıncalanma yaşadığınız bölgeler için doğrudan uzman görüşü almanız önerilir.

Regl Öncesi Karıncalanma  Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Ellerde görülen mantar hastalığı ve nedenleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.