Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Yükseltme Yolları

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Çağın hastalıkları arasında bulunan tansiyon büyük veya küçük demeden birçok insanın hayatını etkilemeye devam ediyor. Genetik ve yaşam tarzından kaynaklanan nedenler en üstlerde yer alsa da kişiye özel değerlendirmeler farklı etmenlerin var olabileceğini ortaya koyuyor. Tansiyon yani kan basıncı ölçümlerinde duyulan ikili rakamların birisi büyüğü diğeri ise küçük tansiyonu anlatır.

düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Bunun anlamı farklı iki değerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda tansiyonla alakalı bir sorun olup olmadığının belirlenebileceğidir. Değerlendirmeler bu şekilde yapılmasına karşılık bazen aniden tansiyon yükselmesi veya düşmesi, küçük tansiyonda meydana gelen değişimler gibi farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle olması tansiyonun takibe alınmasını ve gerekli tedavilere başlanarak ciddi sorunlar doğurmasını engellemeyi gerektirir.

Küçük Tansiyon Düşmesi Nedir?

Standart yani normal olan tansiyon değerinin bireysel bazda belirlenmesi daha iyi olmasına karşılık genel değerlendirmeler yapabilmek için tansiyonların bazı alt ve üst sınırları çizilmiştir. Küçük tansiyon kanın atardamara pompalandıktan sonra dinlenme süresinde ne oranda bir basınca sahip olduğudur. Bu açıdan değerlendirilmesi sağlığınızla alakalı ipuçlarının bulunmasında kullanılır. Küçük tansiyonun düşmesi bazen vücudun dengeleyeceği seviyede olabilir. Çünkü gün içinde tansiyonun değişmesi olağan bir işlemdir. Küçük tansiyonun düşmesi ise olması gereken aralıktan daha aşağıda olması anlamına gelir.

düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Küçük Tansiyonun Düşük Kabul Edildiği Oranlar Nelerdir?

Tansiyonun ölçüldükten sonra normal olup olmadığını anlamak için değerlerin referanslar ile karşılaştırılması gerekir. Küçük tansiyon için global şekilde belirlenen tansiyon aralığı 90-60 mm arasında olmasıdır. Bu aralıkların aşağısında veya yukarısında olması ölçümlerde göze çarptığında düzenli şekilde ölçüm yapılarak doktora gidilmelidir. Vücudunuz belirti vermese de genetik yatkınlık ve şüphe olduğunda ölçümler düzenli hale getirilmeli, uzmandan destek alınmalıdır.

Dikkatinizi Çekebilir. Bacaklarda uyuşma neden olur?

Düşük Küçük Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Düşük olan küçük tansiyon bazı belirtiler verdiğinde veya tanısı koyulmuş bir hasta olduğunda hemen müdahale ile sağlık birimine ulaştırılmalıdır. Tansiyonun düşük olması karşısında düşük tansiyona ne iyi gelir sorusu akıllara gelir. Doğal yollar ile tansiyonun yükseltilmesi istemesi halinde yapılması gerekenler:

  • Hastanın ayaklarının uzatılarak sırt üstü yatırılması önemlidir,
  • Ayakların göğüs hizasından yüksek olması gerekir,
  • Kullandığı ilaç olması durumunda hemen verilmelidir,
  • Tuzlu yiyecekler vererek sıvı alması sağlanmalıdır.

düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Bunların tamamı anlık ve sadece geçici şekilde yapılabilen şeylerdir. Bunların yapılmasından sonra hastanın en yakın sağlık birimine ulaştırılması gerekir. Ciddi sonuçların engellenmesi adına önemli olduğu unutulmamalıdır.

Düşük Küçük Tansiyonun Doğal Yollar İle Yükseltilmesi Nasıl Olur?

Doğal yollar her zaman ilaç tedavisinden önce uygulanması ve sonuç alınmaması halinde tedaviye başlanması şeklinde ilerleyen süreçleri kapsar. Düşük küçük tansiyon veya diğer tansiyon sorunlarında en kesin olan etki yaşam stilinin değiştirilmesidir. Yaşam stilini oluşturan spor, beslenme ve stres oranı gibi etmenlerin düzenlenmesi önemlidir. Aksi durumda tedaviye ilaçla devam etmek kaçınılmaz bir hal alacaktır. Düşük tansiyon doğal yollarla nasıl yükseltilir sorusunu bu şekilde olsa da beslenme açısından düzenlemeler yapılabilir:

Beslenmede tuz oranına dikkat edilmelidir,

Gerekli sıvı alımı takip edilerek düzenlenmelidir,

Spor hayatın bir parçası haline getirilmelidir,

Dengeli ve düzenli beslenmeye başlanmalıdır.

Bunların büyük oranda stresten uzak kalmaya ve yaşamın kalitesini artırmaya da etkisi olacağından uygulanması fayda elde edilmesine olanak tanır.

düşük tansiyon nasıl yükseltilir

Küçük Düşük Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

Belirti vermeyenleri anlamak zor olduğundan belirtilere odaklanmak gerekir. Bunun için de halsizlik, baş dönmesi, bulantı, çarpıntı gibi etmenlere bakılmalıdır. Doktorunuzun rutin kontrollerde anlamaması hasta olmadığınız anlamına gelmeyeceğinden günün belli saatlerinde belirti oldukça ölçüm yapılması istenir. Hafife alınmaması, üzerinde önemle durulması istenen bir hastalık olduğu bilinmelidir.

Tansiyon hastalarının yemesi gereken 11 sebze.

Tansiyon İlacı İsimleri Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.