Dudakta Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Dudakta Karıncalanma Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Dudakta karıncalanma nedir? Genç, yaşlı birçok kişinin rahatsızlık duyduğu bir rahatsızlıktır. Dudak  bölgesinde uyuşma, karıncalanma ve batma hissi yemek yeme, konuşma gibi eylemlerin gerçekleştirilmesini engeller.

Dudakta karıncalanma ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. En sık karşılaşılan nedeni ise lokal anestezidir. Ağız bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlar için uygulanan lokal anestezi beraberinde dudak bölgesinde karıncalanma ve uyuşma yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durum lokal anestezinin etkisini yitirmesi ile birlikte son bulur.

Anestezinin yanı sıra dudakta karıncalanma yaşanmasının başka birçok nedeni olabilmektedir. Bazı rahatsızlıklar ağız bölgesinde uyuşma, karıncalanma, dilde his kaybı gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Yazımızın devamında dudakta karıncalanma nedir ve karıncalanma tedavisi hakkında merak edilen birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Dudakta Karıncalanma Neden Ortaya Çıkar?

Dudakta karıncalanma ya da vücudun başka herhangi bir yerinde karıncalanma temel olarak sinir hücrelerinin baskı altında kalması nedeni ile ortaya çıkar. Kimi zaman da beyin ya da omurilik kaynaklı rahatsızlıklar nedeni ile dudakta karıncalanma meydana gelebilmektedir.

Sinir hücrelerine baskı uygulanması nedeni ile karıncalanma sorunu yaşanması kısa süreli ve geçici bir sorundur. Dudakta karıncalanma sorununun çözümünü araştırmadan önce bu sorunun neden ortaya çıktığını öğrenmek gerekir. Lokal anestezi ya da sinir hücrelerine uzun süreli baskı yapılması gibi durumlar kısa sürede geçen karıncalanma hissine yol açar.

Karıncalanma Nasıl Geçer? Öğrenmek ister misiniz?

Dudakta Karıncalanma Nedenleri: Alerji

Alerji, dudakta karıncalanma ortaya çıkmasının en doğal nedenlerinden biridir. Onlarca alerji çeşidinin dudak bölgesinde karıncalanma, uyuşma ve kurumaya neden olduğu bilinir. Özellikle Anjiyoödem (Deri altında şişme meydana gelmesi) dudakta karıncalanma hissinin sıkça karşılaşıldığı bir alerjidir.

Genellikle dudakta karıncalanma alerji kaynaklı ise ilaç tedavisi ya da yenilen yemekler nedeni ile ortaya çıkar. Özellikle dudakta karıncalanma acil durum seviyesinde ise nefes alma zorluğu çekilmesine neden olabildiğinden alerjilerin tespit edilerek gerekli tıbbi müdahalenin yapılması gerekir.

Dudakta Karıncalanma Nedenleri: Yara ve Uçuk

Yara ve uçuk dudakta karıncalanma ortaya çıkmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Uçuk gibi dudaklarda ortaya çıkan ve dağılarak çoğalma tehlikesi olan rahatsızlıklar ortaya çıkmadan önce belirgin belirtiler gösterir.

Dudakta karıncalanma uçuğun en büyük habercilerinden biridir. Dudak çevresinde yanma ve dudak bölgesinde sürekli olarak karıncalanma hissi ile karşı karşıya iseniz uçuk çıkartabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Dudakta Karıncalanma Nedenleri: Sinirlerin Hasar Görmesi

Sinirlerin hasar görmesi dudakta karıncalanma, yanma ve benzeri durumlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Genellikle aşırı sıcak ya da aşırı soğuk maddeler ile temas eden dudaklarda bulunan sinir hücrelerinin hasar alması beraberinde dudakta karıncalanma yaşanmasına neden olabilir.

Dudakta Karıncalanmaya Neden Olan Diğer Rahatsızlıklar

Dudakta karıncalanma hissi oluşmasına neden olan başka rahatsızlıklar da bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklardan başlıca bilinenleri ise Lupus, panik atak, zona ve kranial sinir travmasıdır. Dudaklarda meydana gelen karıncalanmanın tek başına rahatsızlığın bulunmasını sağlaması mümkün değildir. Ancak uzman görüşü ve tedavisi ile bu rahatsızlıklar ortaya çıkarılabilmektedir.

Dudakta karıncalanma çenede karıncalanma hissi ile birlikte meydana geliyorsa yüz bölgesinde uyuşukluk gibi belirtiler de takip edebilir. Yüz felci gibi ciddi rahatsızlıklar bu tarz belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Belirtileri sık sık yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmeniz önerilir.

Uçukta Karıncalanma Neden Olur?  Tansiyon İlacı İsimleri

Dudakta uçuk çıkmasının nedenlerini inceleyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.