Dudak Üstünde Karıncalanma

Dudak Üstünde Karıncalanma

Dudak üstünde karıncalanma dudaklarda meydana gelmekte olan garip bir his ya da hareket şeklinde algılanabilmekte olan bir rahatsızlıktır. Dudaklarınız titreyebilir, yanabilir ya da istemeden daralabilir. Bu his ise sizin için oldukça can sıkıcı ve korkutucu olabilir. Mukoza ile kaplı olan kaslarda oluşmakta olan dudaklar, fasiyal sinirin serbest bırakılması sonucunda hareket etmektedirler. Peki dudak üstünde uyuşmaya neler neden olur?

dudak üstünde karıncalanma

Dudak Uyuşması Neden olur?

Dudak üstünde uyuşma sağlıklı olan insanlarda dudaktaki küçük krampların en yaygın olan nedenidir. İyi huylu bir uyarı olarak görülmekte olan bu his, bir nöronun küçük ve istemsiz bir salınımı olarak da tanımlanabilir. Dudak üzerinde meydana gelmekte olan uyuşma, aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkabileceği gibi stres nedeni ile de ortaya çıkabilir.

Birçok kişinin hoşlanmakta olduğu kafein, uyanıklığı arttırmak, enerjiyi arttırmak ve ruh halini iyileştirmek için kullanılmakta olan ürünlerden biridir. Ancak kafeinin gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmakta olan pek çok hastalık bulunuyor. Bu rahatsızlıklardan biri ise dudak üstünde meydana gelmekte olan karıncalanmadır. Bu nedenle tüketilen maddelere dikkat edilmesi oldukça önemlidir.
dudak üstünde karıncalanma

İlginizi Çekebilir! Uçukta Karıncalanma Neden Olur

Dudak Uyuşması Tehlikeli Bir Durum Mudur?

Dudak üstü karıncalanma pek çok kişide meydana gelebilmekte olan bir rahatsızlıktır. Birçok insan, dudak seğirmesinin ALS adı verilmekte olan ve daha yaygın olarak Lou Ghrig rahatsızlığı olarak bilinmekte olan ciddi bir dejeneratif Nörolojik hastalığın işareti olabileceği konusunda endişe etmektedir.

ALS nadir olarak görülmekte olan bir durumdur. Atrofik lateral sklerozu teşhis etmek için bu nedenle diğer semptomlarla birlikte tam bir test ve muayene yapılması gerekmektedir. ALS rahatsızlığına sahip olmakta olan pek çok kişi vücudun birçok bölgesinde meydana gelmekte olan karıncalanma hissinden, zayıflamaktan ve kaslarının küçülmesinden muzdarip olmaktadır.

dudak üstünde karıncalanma

Hangi Durumlar Dudakta Karıncalanma ve Seğirmeye Neden Olur?

Üst dudakta uyuşukluk ve karıncalanma benzeri sorunlar, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Dudakta karıncalanma, seğirme ve uyuşukluk gibi rahatsızlıklara neden olmakta olan bazı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Alerjiler:

Dudakları etkilemekte olan herhangi bir alerjik reaksiyon genellikle dudaklarda şişme rahatsızlığına neden olmaktadır. Yemek ya da ilaç alerjisinden kaynaklanmakta olan bu durum sonucunda doktora gidip durum hakkında bilgi vermek yapılması en uygun olan işlemdir.

dudak üstünde karıncalanma

Yaralar:

Soğuk algınlığı sonucunda ağız ve dudakların etrafında karıncalanma ya da yanma hissi ortaya çıkabiliyor. Dudakta ya da dudak çevresinde çıkmış olan yaralar da aynı etkiyi vermektedir. Dudak çevresinde çıkmış olan herhangi bir yara nedeniyle dudaklarda karıncalanma ve yanma meydana gelebilir.

Zona:

Çocukluk döneminde geçirilmekte olan suçiçeği, ileriki yaşlarda etkisini vücutta bırakabilir. Bu rahatsızlığının etkisini bırakması sonucunda ise dudaklarda ve dudak çevresinde yanma, karıncalanma ya da kaşınma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak oldukça normaldir. Bu durumda bir doktora başvurmak gerekir.

Dilde Karıncalanma Sebepleri  Burun Üstünde Karıncalanma

Dudak üzerinde oluşan yaralar hakkında bilgi edinmek için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.